چاپ خبــر
رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان؛

به عنوان یک اصفهانی از دیدن این محرومیت‌ها خجالت‌زده شدم

سفر نیم روزه مسئولان ارشد استان اصفهان به منطقه پشتکوه فریدونشهر با لمس محرومیت دیده نشده این شهرستان همراه بود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، چهار نماینده اثرگذار استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی به همراه استاندار روز چهارشنبه در سفری نیم روزه به منظور مشاهده حجم آب‌های سطحی شهرستان فریدونشهر و آشنایی با محرومیت روستاهای این شهرستان به منطقه پشتکوه سفر کردند.

عباس رضایی استاندار اصفهان، حجت الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی رئیس مجمع نمایندگان استان، حسینعلی حاجی دلیگانی، حمیدرضا فولادگر و اکبر ترکی بعد از توقف در پل گوه در روستای چالچرانه، طرح احداث سد یلان را مورد بررسی قرار دادند و سپس راهی روستای دورک شدند.

 

*تعمیر جاده پشتکوه در آستانه سفر استاندار

سفری که کمترین دستاوردش تلاش جهادی و دو روزه فرمانداری و اداره راهداری برای تعمیر جاده پشتکوه بود که به اذعان اهالی منطقه و همچنین برخی از مسئولان شهرستان، در آستانه سفر استاندار جاده‌ای که حتی خودروی کمک‌دار به سختی از آن عبور می‌کرد اکنون حتی برای عبور خودروی سواری معمولی هم مناسب شده بود و این نشان دهنده توانایی راهداری در تعمیر جاده‌ها در کمترین زمان ممکن است به شرطی که این اراده و تصمیم وجود داشته باشد.

این هیئت بلندپایه در روستای دورک با برگزاری جلسه‌ای به بررسی مشکلات منطقه پرداختند.

نماینده شهرستان فلاورجان در این جلسه با اشاره به محرومیت بالای مشاهده شده در این سفر گفت: به عنوان یک اصفهانی از وجود چنین جاده‌ای در استان خجالت‌زده شدم.

حجت الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی اظهار کرد: مجلس برای سال جاری اختصاص یارانه به چهار میلیون تن قیر را تصویب کرد و آن را در اختیار وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور و بنیاد مسکن قرار داد که با توجه به این که این منطقه برای دریافت این قیر اولویت بالاتری دارد هر سه دستگاه یاد شده می‌توانند برای آسفالت جاده پشتکوه اقدام کنند و این کار امکان‌پذیر است.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان تصریج کرد: روستاهایی در این منطقه هستند که نه جاده مناسب دارند، نه گازرسانی شده‌اند و نه حتی از آب شرب بهداشتی برخوردارند و از محرومیتی رنج می‌برند که از خیلی از استان‌هایی که کلمه محرومیت را یدک می کشند، بیشتر است.

 

*کسی از میزان محرومیت این منطقه اطلاع ندارد

نماینده شهرستان‌های شاهین شهر، میمه و برخوار نیز در این جلسه با اشاره به این که کسی از این حجم محرومیت در فریدونشهر مطلع نیست، بر لزوم نشان دادن این محرومیت‌ها و واقعیت‌های دیده نشده استان اصفهان از طریق رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما تأکید کرد.

حسینعلی حاجی دلیگانی افزود: باید از آب و هوا، امکانات و ظرفیت‌های منطقه پشتکوه موگویی به نفع پیشرفت روستاها و رونق اقتصادی مردم استفاده کرد که اگر درآمد باشد مردم در اینجا ماندگار می‌شوند و برای این هدف اداره جهاد کشاورزی مسئولیت بزرگی برعهده دارد و باید فعالیت خود را در این منطقه پررنگ‌تر کند.

وی بیان کرد: قابل قبول نیست این حجم از آب به خلیج فارس ریخته شود و نه تنها مردم استان تشنه آب باشند بلکه خود مردم این شهرستان هم نتوانند از آن بهره ببرند.

نماینده فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت نیز با انتقاد از حضور نیافتن مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای و حتی معاونان وی در این سفر، ابراز تأسف کرد که با وجود این همه آب جاری در این منطقه، بیش از ۸۰ شهر و روستای چهار شهرستان این حوزه انتخابیه در فصولی از سال باید با با تانکر آبرسانی شوند.

اکبر ترکی خواستار آسفالت کردن جاده پشتکوه تا حداکثر تابستان امسال شد و از استاندار خواست نسبت به تأمین آمبولانس کمک‌دار برای امدادرسانی به بیماران این منطقه اقدام کند.

 

*اگر قرار باشد طرح انتقال آبی در منطقه اجرا شود، حق آبه‌ها مدّنظر قرار خواهد گرفت

استاندار اصفهان هم در مورد احداث سد یلان اظهار کرد: اگر قرار باشد طرح انتقال آبی در منطقه اجرا شود، حق آبه‌ها مدّنظر قرار خواهد گرفت. عباس رضایی در مورد احداث سد میدانک افزود: شرایط مالی دولت اجازه اجرای سد میدانک را نمی‌دهد.

وی در پاسخ به درخواست مردم برای تبدیل شدن دهستان پشتکوه موگویی به بخش، به علت دستور وزارت کشور برای ممنوعیت تقسیمات کشوری جدید، در شرایط کنونی آن را غیرقابل انجام دانست.

فرماندار فریدونشهر هم از انعقاد قراردادی شش میلیارد تومانی برای آسفالت جاده پشتکوه خبر داد و در این رابطه اضافه کرد: پیمانکار تجهیز کارگاه کرده و به زودی کار زیرسازی و آسفالت جاده پشندگان-کلوسه را آغاز خواهد کرد.

ناصر اسدی در مورد بهداشت منطقه نیز با بیان این که دو روز در طول هفته پزشک عمومی به این روستاها سرکشی می‌کند، از احداث ساختمان اورژانس دهستان پشتکوه خبر داد و گفت: با تجهیز این ساختمان به آمبولانس کمک‌دار، اورژانس پشتکوه کار خود را آغاز خواهد کرد. نماینده دولت در شهرستان با اشاره به سرمای هشت ماهه این منطقه در طول سال بر لزوم پیگیری طرح‌های گازرسانی به این روستاها تأکید کرد.

 

هرچند فرمانداری دیدار مردمی و شنیدن مشکلات مردمیرا برای این سفر مسئولان برنامه‌ریزی نکرده بود و به جای مسجد روستا که تبرک به دستان شهید مدافع حرم شهید محسن حججی است، پذیرایی و نشست مسئولان را در راهروهای باریک و اتاق‌های کوچک یک مدرسه برگزار کرد، اما نبود درآمد و اشتغال، نبود دبیرستان در منطقه پشتکوه دوم، نیاز مردم به حمایت‌های مالی و یارانه‌ای، لزوم احداث تونل در گردنه کلوسه، لزوم تلاش بیشتر مسئولان برای بازگشایی جاده در فصل زمستان و فرستادن معلمان حق التدریس به این مناطق مشکلات و نیازهایی بود که توسط مردم به مسئولان انتقال داده شد.

انتهای پیام/

Go to TOP