چاپ خبــر
امام جمعه فریدونشهر:

مبارزه با خواصّ فاسد، علت حمله به قوه قضائیه است

امام جمعه فریدونشهر با تشریح سخن امام علی علیه‌السّلام در مورد هزینه سنگین خواص برای حکومت اسلامی، علت هجمه برخی مسئولان به قوه قضائیه را مبارزه مقتدرانه دستگاه قضا با آقازاده‌ها و دانه‌درشت‌ها و پا گذاشتن روی دُم خواص فاسد دانست. وی از علمای اسلام خواست نسبت به دروغ بستن به پیامبر سکوت نکنند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، حجت‌الاسلام اسماعیل شامحمدی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته فریدونشهر ادعای عهد بستن پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم با کفّار با وجود عهدشکنی ایشان را تهمت و دروغی علیه رسول الله خواند و گفت: این یاوه‌گویی‌ها از زبان فرد معمّمی که عهد بسته است مبلّغ دین خداوند باشد بعید و از روی بی‌عقلی است.

امام جمعه فریدونشهر گفت: امیدواریم علمای قم و سایر بلاد اسلامی در مقابل این دروغ بزرگ، سکوت خود را شکسته و بگویند که این مطلب خلاف نصّ صریح قرآن کریم است.

 

*عهدبستن پیامبر با کفار بعد از عهدشکنی ایشان، دروغ بستن به پیامبر است

وی با بیان این که خداوند در آیه 58 سوره انفال می‌فرماید: «هرگاه (با ظهور نشانه‌هایی،) از خیانت گروهی بیم داشته باشی (که عهد خود را شکسته، حمله غافلگیرانه کنند)، بطور عادلانه به آن‌ها اعلام کن که پیمانشان لغو شده است؛ زیرا خداوند، خائنان را دوست ندارد!{58}»، اظهار کرد: طبق نصّ صریح قرآن اگر پیغمبر اسلام با کافران عهدی بست و آن‌ها عهدشان را شکستند باید او هم عهدش را بشکند وگرنه از عصمت خارج است.

خطیب جمعه فریدونشهر فرازی از نامه ۵۳ امیرالمؤمنین علیه‌السّلام در نهج البلاغه خطاب به مالک اشتر را بیان کرده و آن را مرتبط با حوادث امروز جامعه دانست که در آن حضرت علی علیه‌السّلام می‌فرمایند: «خواصّ جامعه، همواره بار سنگينى را بر حكومت تحميل می‌كنند زيرا در روزگار سختى ياريشان كمتر و در اجراى عدالت از همه ناراضى‌‏تر و در خواسته‏‌هايشان پافشارتر و در عطا و بخشش‏‌ها كم‌سپاس‏‌تر و به هنگام منع خواسته‏‌ها ديرعذرپذيرتر و در برابر مشكلات كم‌استقامت‌‏تر هستند. در صورتى كه ستون‏‌هاى استوار دين و اجتماعات پرشور مسلمين و نيروهاى ذخيره دفاعى، عموم مردم هستند، پس به آن‌ها گرايش داشته و اشتياق تو با آنان باشد.»

 

*هزینه سنگین خواص برای حکومت در کلام امیرالمؤمنین علیه‌السّلام

حجت‌الاسلام شامحمدی مصادیق این سخن را در زمان کنونی نیز قابل مشاهده دانست و در رابطه با این جمله از حضرت که «خواص در اجرای عدالت از همه ناراضی‌تر هستند» گفت: آقازاده‌ای را به جرم ارتشا و اختلاس بازداشت می‌کنند و می‌بینیم مسئولی از تریبون عمومی به این دلیل که چرا فلان کس من را محاکمه و زندانی کرده‌اند همه را می‌کوبد.

امام جمعه فریدونشهر در مورد این جمله مولی المتقین در نامه مذکور که فرمود «خواص در عطا و بخشش‏‌ها كم‌سپاس‏تر هستند» افزود: شخصی از خواص که در کشور فساد کرده و حکم قطعی او اعدام است زمانی که مورد لطف حاکم اسلامی قرار گرفته و حکم اعدام او را به حصر تبدیل می‌کنند، به جای تشکر طلبکار هم می‌شود و نسبت به حصر هم اعتراض می‌کند.

خطیب جمعه فریدونشهر با تشکر از روحیه جهادی و انقلابی ریاست قوه قضائیه که منجر به مبارزه با مصادیق فساد و برخورد مقتدرانه با آقازاده‌ها و دانه‌درشت‌ها شده است، تصریح کرد: اکنون که فردی بر مصدر کار آمده که اراده خدمت‌رسانی و برقراری عدالت را دارد، عده‌ای از این روند ناراضی بوده، وی را شماتت کرده و در سر راهش سنگ‌اندازی می‌کنند. وی سخنان آیت‌الله رئیسی را امیدبخش عنوان کرد که در مقابل این خواص گفته بود: «این‌گونه نیست که برخی با اتهام‌زنی، ملامت کردن و دوقطبی‌سازی بخواهند ما میدان مبارزه با فساد را خالی کنیم. این میدان مبارزه با فساد با سیاسی‌کاری و ملامت و اتهام‌زنی خالی نمی‌شود.»

 

*مبارزه با خواصّ فاسد، علت حمله به قوه قضائیه است

حجت‌الاسلام شامحمدی در ادامه شرح نامه حضرت علی علیه‌السّلام راجع به خواص اظهار کرد: مبیّن این سخن مولا واکنش آن‌هایی است که زمانی که سربازان و پاسداران گمنام امام زمان عجل‌الله ابربدهکار بانکی و مفسد چهار هزار میلیارد تومانی را دستگیر کرده و او را تحویل قانون می‌دهند، عصبانی می‌شوند چون می‌دانند این مفسد ممکن است دست خودشان یا اطرافیانشان را رو کند و بنابراین سعی می‌کنند نظام را بکوبند و به قوه قضائیه، ارگان‌های انقلابی و حتی رهبری هجمه وارد کنند.

امام جمعه فریدونشهر با طرح این سؤال که چگونه زمانی که مردم با مشقّت و سختی می‌توانند وامی چند میلیون تومانی را از بانک‌ها دریافت کنند یک نفر به تنهایی چهار هزار میلیارد تومان بدون دادن وثیقه و ضمانت معتبری وام می‌گیرد و از کشور خارج می‌شود؟ از قوه قضائیه خواست علاوه بر پیگیری جدی اقدامات کنونی، ریشه‌های فساد در جامعه را هم بسوزاند و با کسانی که عامل دادن این وام‌ها هستند، برخورد جدی کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: در حالی که مردم در فشار اقتصادی بوده و از این مسئله ناراحت هستند انتشار تصاویر جشن تولد یک روحانی خوش بر و رو در هواپیما، نمک به زخم پاشیدن است و موجب ناراحتی و عصبانیت هر چه بیشتر مردم می‌شود البته خودکرده را تدبیر نیست و این خود ما مردم بودیم که چنین افرادی را انتخاب و به عنوان حاکم بر خود مسلط کردیم؛ خودمان به او سلطه و قدرت دادیم و خودمان هم باید این افراد را به زیر بکشیم.

 

*دولت با تعطیل کردن طرح سهمیه‌بندی دولت قبل و دوباره اجرا کردن آن، هزینه دوباره‌ای را به کشور تحمیل کرد

خطیب جمعه فریدونشهر در رابطه با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین گفت: این طرح در دولت نهم و دهم انجام شده و یک بار مردم و دولت هزینه آن را داده بودند اما با روی کار آمدن دولت جدید، با این بهانه که بنزین دو نرخی فسادآور است، آن را تعطیل کردند و اکنون دوباره به آن طرح بازگشته و این هزینه را بر جامعه تحمیل می‌کنند.

حجت‌الاسلام شامحمدی سهمیه‌بندی بنزین را کار علمی و عاقلانه‌ای دانست اما نحوه اجرای طرح و رساندن یکباره قیمت بنزین از هزار تومان به سه هزار تومان را غیرمنطقی عنوان کرد و از دولت خواست به جبران این سختی و فشاری که به مردم وارد می‌شود، پای حرف خود ایستاده و یارانه بنزین را به حساب خانوارها واریز کند.

امام جمعه فریدونشهر ضمن تبریک هفته کتاب و کتابخوانی، تأکید کرد: اگر می‌خواهیم از جهل و انتخاب غلط نجات پیدا کنیم باید کتاب بخوانیم و کتابخوانی را در جامعه ترویج کنیم. وی توصیه کرد مردم سیره و زندگی نامه ائمه و رسول الله صلّی‌الله‌علیه‌وآله و همچنین تاریخ معاصر ایران و نتیجه اعتماد حکام به استعمارگرانی همچون آمریکا را مطالعه کنند.

انتهای پیام/

Go to TOP