چاپ خبــر

دوش و چشم شوی آزمایشگاهی را جدی بگیرید

پست تبلیغاتی

سازمان ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) برای سلامت و ایمنی پرسنل مقررات مختلفی را وضع کرده است، از جمله این مقررات استفاده از دوش و چشم شوی آزمایشگاهی در آزمایشگاه ها می باشد که راهی برای پیشگیری از آسیب جدی به صورت و چشم پرسنل آزمایشگاه می باشد.

 

در کجا باید از دوش و چشم شوی اضطراری استفاده کرد؟

در جایی که چشم یا بدن هر شخص ممکن است در معرض مواد خورنده آسیب رسان باشد، امکانات مناسب برای شست و شو سریع چشم و بدن باید در نظر گرفته شود. این برخورد با مواد شیمیایی می تواند ناگهانی بر اثر لیز خوردن فرد و برخورد بدن او با مواد اسیدی باشد.

در برخی موارد انفجار های حاصل از واکنش می تواند عامل برخورد مواد اسیدی و خطرناک با چشم و بدن پرسنل باشد. این در حالی است که به طور بدیهی، پرسنل باید از پوشش ها حفاظتی دست و صورت و چشم استفاده کنند، اما برخی اوقات حتی این پوشش ها هم کارساز نیست چرا که شدت برخورد بسیار بالاست. همچنین برای اطلاع بیشتر از نحوه استفاده از دستگاه، مقاله دستورالعمل استفاده از دوش و چشم شوی اضطراری را بخوانید.

موارد مهم در مورد دوش و چشم شوی آزمایشگاه

*محل نصب دوش و چشم شوی

دوش و چشم شوی آزمایشگاهی باید نهایتا درعرض ۱۰ ثانیه بعد از خطر، تقریباً ۵۵ فوت (۱۶ متر)، برای پرسنل آزمایشگاه قابل دسترسی باشد (برای تعیین فاصله مناسب برای اسیدهای قوی و مواد سوزاننده با یک پزشک متخصص مشورت کنید؛ خطر زیاد = فاصله نزدیک تر).

زمان شست و شوی چشم و صورت باید حتما به صورت مداوم و پشت هم باشد تا بتواند از غلظت ماده آلاینده و اسیدی کم کند و پرسنل آسیب دیده را از خطر قطعی نابینا شدن، در امان نگاه دارد.

مسیر حرکت به سمت دوش باید بدون انسداد باشد. مکان باید به خوبی روشن شده و با علامت کاملاً مشخص معلوم شود.

در صورت نصب شیرهای قطع کن در خط تغذیه آب دوش، به منظور تعمیر و نگهداری، باید حتما مسیری برای تامین آب برای دستگاه دوش و چشم شوی در نظر گرفته شود.

 

*انواع دوش اضطراری و چشم شوی اضطراری

دو نوع دوش و چشم شوی اضطراری وجود دارد:

دوش و چشم شوی لوله کشی: دوش اضطراری که به طور دائمی به یک منبع مداوم آب آشامیدنی متصل است.

دوش خودکار: یک دوش مستقل که حاوی مایع شستشو دهنده مخصوص به خود است.

*ویژگی ها و مشخصات اصلی دوش اضطراری چیست

دریچه پاشش آب دوش و چشم شوی اضطراری باید در یک ثانیه یا کمتر فعال شده و تا زمان بسته شدن دستی اهرم آن باز بماند (لوله کشی باید به گونه ای طراحی شده باشد که در چهارچوب استانداردهای مورد نیاز یعنی تامین ۲۰ گالن آب در دقیقه به مدت ۱۵ دقیقه با فشار ۳۰ پوند در اینچ مربع را ارائه کند).

واحد خودکار ۲۰ گالن آب در دقیقه و به مدت ۱۵ دقیقه در الگوی مورد نیاز تحویل می دهد.

ارتفاع ستون آب بین ۸۲ تا ۹۶ اینچ بالاتر از سطحی است که کاربر روی آن قرار دارد.

شستشوی چشم و صورت با کنترل سرعت، جریان کم سرعت آب، هر دو چشم را شستشو می دهد و که برای کاربر مضر نیست.

جریان آب به اندازه کافی زیاد است که به کاربر اجازه می دهد هنگام شستشو چشم را باز نگه دارد.

سرهای اسپری از آلودگی های موجود در هوا محافظت می شوند.

 

*چرا فعال سازی هفتگی دستگاه شستشوی چشم و دوش اضطراری لوله کشی پیشنهاد می شود؟

هدف از فعال سازی هفتگی، اطمینان از وجود مایعات شستشو در قسمت بالایی دستگاه، پاکسازی خط تغذیه از رسوبات تجمع یافته که می تواند از رسیدن مایع شستشو به سر دستگاه جلوگیری کند و کمک به رفع و پاکسازی آلودگی های میکروبی به دلیل راکد بودن آب است.

مدت زمان فعال شدن دوش و چشم شوی اضطراری به حجم آب موجود در خود واحد و تمام بخشهای لوله کشی بستگی دارد. آب در این مقاطع راکد است تا زمانی که جریان با باز کردن یک دریچه فعال شود. هدف این است که آب راکد در پای چاه خروجی آب کاملاً بیرون برود. همچنین در جایی که از شیرهای مخلوط استفاده می شود، باید هر دو منبع آب گرم و آب سرد شیر آب دوش و چشم شوی را در نظر گرفت.

*چرا باید دوش و چشم شوی اضطراری را جدی بگیرید؟

امروزه دوش و چشم شوی ایمنی یکی از ملزومات و استانداردهای آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی پرخطر بشمار می رود بنابراین با اندک هزینه خرید دوش و چشم شوی آزمایشگاهی از یک مجموعه معتبر می توانید از خطر قطعی نابینا شدن و یا آسیب جدی به پوست و اندام های حساس بدن پرسنل خود محافظت کنید. توصیه ما این است اگر با مواد خطرناک و سمی کار می کنید با هزینه حدود ۲ میلیون تومان می توانید کامل ترین دوش و چشم شوی سه کنترله را خریداری کنید.

 

 

Go to TOP