چاپ خبــر

عدم تأمین اعتبار مالی آب منطقه‌ای این بار تجمع کارکنان کارگاه سد سرداب را رقم زد

پروژه احداث سد سرداب که به دلیل عدم تأمین اعتبار مالی لازم و نپرداختن حق و حقوق کارکنان و همچنین معارضین شخصی با مشکلات عدیده‌ای روبه رو بوده و بارها موجب تجمع و اعتراضات در این شهرستان شده و به تعطیلی کشیده شده است، این بار از حدود 50 روز پیش به دلیل تجمع معارضین طلبکار از شرکت آب منطقه‌ای تعطیل و اعتراض کارکنان آن را در پی داشته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، کارکنان کارگاه سد سرداب اعمّ از مهندسان، کارگران، رانندگان و سایر کارکنان این کارگاه سد سازی دیروز با تجمع مقابل فرمانداری فریدونشهر، دفتر امام جمعه و دادگستری خواستار رسیدگی به مشکلات این کارگاه شدند.

*اعتراض مردم به نپرداختن حق و حقوقشان، اعتراض کارکنان به بی‌توجهی آب منطقه‌ای

این کارکنان نسبت به تعطیلی دو ماهه این پروژه آن هم در شرایطی که فصل کاری در شهرستان محدود به همین فصول بهار و تابستان است و بی توجهی کارفرما نسبت به رفع مشکلات پیش آمده و ازسرگیری پروژه و همچنین پرداخت حقوق و معوقات کارکنان معترض هستند.

این پروژه تاکنون چندین مرتبه به دلیل پرداخت نکردن حق و حقوق معارضین شخصی با اعتراض و تجمع مردم ذی حق محلی متوقف شده است و هم اکنون نیز حدود ۵۰ روز است در تعطیلی به سر می‌برند.

پروژه احداث سد سرداب از حدود 10 سال پیش توسط شرکت آب منطقه ای استان اصفهان در حد فاصله روستاهای سرداب بالا و سرداب پایین در شهرستان فریدونشهر عملیاتی شده است اما از همان ابتدای کار به دلیل تخریب گسترده محیط زیست، عدم تامین اعتبار مالی لازم و نپرداختن حق و حقوق کارکنان و همچنین اعتراض معارضین شخصی با مشکلات عدیده‌ای روبه رو بوده و بارها موجب تجمع و اعتراضات در این شهرستان شده و چندین مرتبه متوقف و دوباره عملیات اجرایی آن از سرگرفته شده است.

با احداث سد سرداب چند روستای آن محل از جمله روستای سرداب بالا به همراه مراتع و مزارع اطراف زیر آب رفته و به همین سبب شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان موظف بوده است قبل از آغاز پروژه نسبت به پرداخت حق و حقوق مالکان و رفع معارض اقدام کنند.

*تهدید معیشت بیش از 60 کارمند این پروژه

یکی از کارکنان معترض در گفتگو با پونه زار در مورد مشکلات پیش آمده در این پروژه اظهار کرد: بارها به دلایل مختلف این طرح متوقف شده است و معیشت حدود 60 کارمند، کارگر، راننده و مهندس آن تهدید شده است.

وی گفت: کارکنان این کارگاه در شرایط سختی پای کار بوده‌اند در حالی که هیچ گاه حقوق خود را به طور کامل دریافت نکرده‌اند و هر از گاهی هم به دلایل مختلف و عدیده پروژه تعطیل شده و آن‌ها برای یک ماه، دو ماه از کار بیکار شده‌اند.

وی افزود: دفعه قبل که با اعتراض مردم ذی حق، پروژه تعطیل شد با حکم دادستان آغاز به کار کرد تا پس از تأمین اعتبار بدهی معارضان شخصی داده شود اما مردم دوباره تجمع کرده و طرح را تعطیل کردند.

فرماندار فریدونشهر در این رابطه به خبرنگار ما گفت طلب معارضین سد سرداب مبلغ بالایی است که پرداخت آن در حال حاضر از عهده شرکت آب منطقه‌ای خارج است، این شرکت اوراق بهادار در اختیار داشته و می‌تواند به جای طلب معارضان سد به ایشان بپردازد اما آن‌ها فقط پول نقد می‌خواهند.

رضا صفری گفت: شرایط مالی کشور و دولت در دو‌-سه سال اخیر بسیار سخت و خاص بوده و در وصعیتی است که نه تنها آب منطقه‌ای بلکه هیچ دستگاه اجرایی اعتبار نقدی ندارد.

*آب منطقه‌ای اعتبار نقدی پرداخت بدهی معارضان شخصی سد را ندارد

وی اظهار کرد: برای رفع مشکل این پروژه با بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی، ۱۰ مکاتبه صورت گرفته، بیش از شش جلسه شورای تأمین گرفته شده، چهار جلسه در مرکز استان برگزار شده و بارها تلفنی پیگیری صورت گرفته است اما به دلیل نبود بودجه نقدی حل نشده است.

نماینده عالی دولت در شهرستان با اشاره به این که آخرین بار دیگر عصر جلسه‌ای پیرامون این موضوع برگزار کردیم و راهکار جدیدی مطرح شد گفت: برای تأمین اعتبار این پروژه معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، استاندار اصفهان، رییس سازمان مدیریت استان، معاون عمرانی استاندار و غیره را آوردیم تا از سد بازدید کنند و در نتیجه آن هم چندین مرتبه استاندار با سازمان برنامه و بودجه مکاتبه کرده است اما نتیجه‌ای در پی نداشته است.

تماس‌های خبرنگار ما برای صحبت با حسن ساسانی، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان، و پیگیری این موضوع از وی موفقیت آمیز نبود اما محمد شفائی، مدیر روابط عمومی این شرکت، وعده پیگیری این موضوع و اعلام آن به افکار عمومی در صورت حصول نتیجه را داد.

سد سرداب بخشی از طرح انتقال آب سرشاخه‌های دز به حوضه زاینده رود، به نام طرح چشمه لنگان است که احداث آن به منظور ذخيره‌سازی آب مازاد رودخانه سرداب در فصول پرباران و رهاسازی آن در فصول کم باران جهت تنظيم آب عبوری از تونل چشمه‌لنگان و بالا بردن راندمان اين تونل، اجرایی شده است.

این سد از نوع سنگ ريزه‌ای با هسته رسی با طول تاج ۷۵۱ متر و ارتفاع ۵۴ متر است و احداث آن در شرایط کنونی کمبود آب در استان اصفهان و حوزه آبریز زاینده رود از اهمیت به سزایی برخوردار است.

انتهای پیام/

Go to TOP