چاپ خبــر

توهین به نماز جمعه قابل قبول نیست/ تغییرات سریع مدیریتی برای ساماندهی اوضاع ضروری است

امام جمعه فریدونشهر با انتقاد از توهین یکی از مسئولان منطقه به ساحت نماز جمعه، ضمن بازخوانی سخنان امام و رهبری در مورد این نهاد مقدس، خواستار توضیح این مسئول شد. وی همچنین خواستار تغییرات سریع مدیریتی برای سروسامان دادن به اوضاع کشور از جمله به موضوع اختلاط دختر و پسر در مدارس راهنمایی، ابتدایی و پیش دبستانی‌ها شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، حجت الاسلام اسماعیل شامحمدی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته فریدونشهر با اشاره به سخنان یکی از مسئولان منطقه علیه نماز جمعه، خواستار عذرخواهی و توضیح این مسئول در رابطه با توهین به ساحت نماز جمعه شد.

*مسئولان جایگاه نماز جمعه را بفهمند

امام جمعه فریدونشهر با خاطرنشان کردن اهمیت نماز جمعه، خطاب به این مسئول که اظهار کرده بود یکی از مشکلات منطقه 12 سال در خطبه‌های نماز جمعه فقط بیان شده و حل نشده بود و ما آن را حل کردیم، گفت: ایشان بابت این توهین به ساحت نماز جمعه و کج فهمی راجع به وظیفه نماز جمعه باید عذرخواهی کنند و اگر منظور ایشان، توهین به نماز جمعه نبوده و از سخنانشان سوءبرداشت شده اعلام کنند نسبت به نماز جمعه چه موضعی دارند که طبیعتاً عدم بیان توضیح در این رابطه نشان دهنده تضاد ایشان با نماز جمعه است.

وی خواستار توجه بیشتر مردم به چرایی خلقت بشر و کارکرد حکومت اسلامی از جمله نهاد نماز جمعه شد و برخی مسئولان را از آدرس غلط دادن به مردم نهی کرد و در رابطه با اهمیت نماز جمعه این سخنان امام خمینی -رحمة الله علیه- را متذکر شد که فرموده‌اند: «نماز جمعه -كه نمایشی از قدرت سیاسی و اجتماعی اسلام است- باید هر چه شكوهمندتر و پر محتواتر اقامه شود. ملت ما گمان نكنند كه نماز جمعه یك نماز عادی است. امروز نماز جمعه با شكوهمندی كه دارد برای نهضت كوتاه عمر ما یك پشتوانه محكم و در پیشبرد انقلاب اسلامی ما عامل موثر و بزرگی است. ملت عظیم و عزیز با شركت خود باید این سنگر اسلامی را هر چه عظیم‌تر و بلندپایه‌تر حفظ نمایند تا به بركت آن، توطئه‌های خائنان و دسیسه‌های مفسدان خنثی شود» و یا در جای دیگر فرموده‌اند: «نماز جمعه یكی از بزرگ‏ترین پدیده‏‌های اسلامی و یكی از مهم‏ترین ره آوردهای انقلاب اسلامی ما است. اگر این انقلاب اسلامی جز این نماز جمعه به ما چیز دیگری نداده بود برای ملت ما و مسلمین‏ كافی بود.»

خطیب جمعه فریدونشهر همچنین با بازخوانی این سخن رهبر انقلاب در مورد نماز جمعه که فرموده‌اند: «اقبال به نماز جمعه دشمن را ناکام و ناراحت می‌کند چون با اقامه نماز جمعه نقشه‌های دشمن به هم می‌ریزد»، از نقش نماز جمعه در دفع فتنه‌های دشمنان بعد از انقلاب و در تشویق رزمندگان اسلام برای حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل سخن گفت و تصریح کرد: کدام یک از شهدایی که از جان خود برای دفاع از کشور و نظام و اسلام گذشتند را می‌توان پیدا کرد که اهل نماز جمعه و مسجد نبوده باشد!؟

حجت الاسلام شامحمدی افزود: رسالت نماز جمعه احداث تونل، جاده، مدرسه و غیره نیست و این‌ها وظایف مسئولان اجرایی است بلکه رسالت این نهاد مقدس ترغیب مسئولان برای انجام وظایف خود و مراقبت بر خارج نشدن حکومت از ریل انقلاب اسلامی است.

*لزوم حل مسأله اختلاط پسران و دختران در مدارس راهنمایی، ابتدایی و پیش دبستانی‌ها

امام جمعه فریدونشهر در بخش دیگر سخنان خود به مناسبت روز جهانی کودک، از اهمیت تربیت کودک و سفارش به آن در اسلام سخن گفت و این حدیث پیامبر -صلّی الله علیه- را که فرموده‌اند: «فرزندانتان را در شکم مادرهایشان تربیت کنید[با دادن لقمه حلال به مادر]» در این زمینه یک مطلب کلیدی دانست که نشان دهنده تربیت و اثرپذیری کودک از بدو تولد و حتی در شکم مادرش است.

وی با ذکر حدیثی دیگر با این مضمون که وقتی دختر به شش سالگی رسید مراقب ارتباط او با پسران باشید، نسبت به اختلاط دختر و پسر در پیش دبستانی‌ها و حتی در مدارس ابتدایی و حتی مدارس راهنمایی که سنین رشد و تربیت کودک است ابراز نگرانی کرد و خواستار تصمیم گیری فوری مسئولان برای رفع این مسأله شد.

خطیب جمعه فریدونشهر با بیان این که تعبیر رهبر انقلاب از وضعیت مهدهای کودک تعبیر رها بودن این مراکز آموزشی و تربیتی است، یک عامل این مسأله را کوتاهی وزارت آموزش و پرورش بر متولی گری و نظارت بر این مراکز دانست و اظهار کرد: زمانی که این کوتاهی اتفاق می‌افتد شاهد در دست گرفتن نبض این مراکز توسط سایر ارگان‌های غیرتخصصی دیگر شده و وضعیت کنونی در آن‌ها به وجود خواهد آمد.

*بدنه مدیریتی کشور هر چه سریعتر باید برای سروسامان پیدا کردن اوضاع تغییر کند

حجت الاسلام شامحمدی از لزوم تغییرات جدی در بدنه وزارت آموزش و پرورش از بالا تا سطوح پایین‌تر سخن گفت و از رئیس جمهور و سپس استاندار جدید استان اصفهان خواست هر چه سریعتر نسبت به یک گردگیری اساسی در بدنه مدیریتی دستگاه‌های اداری اقدام کنند تا امکان رفع مشکلات کشور که علت بسیاری از این مشکلات اقتصادی، فرهنگی و غیره همین مدیران هستند، فراهم شود.

امام جمعه فریدونشهر با اشاره به انجام رفتارهای ناهنجار اجتماعی و شرعی در برخی کلاس‌های ورزشی سطح شهرستان از اداره ورزش و جوانان فریدونشهر خواست نظارت بیشتری بر کلاس‌های ورزشی داشته باشد تا شاهد چنین موضوعاتی در سطح شهرستان نباشیم و عنوان کرد در صورت تکرار این مسائل برخورد نهاد نماز جمعه و شورای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان فراتر از کی تذکر خواهد بود.

انتهای پیام/

Go to TOP