چاپ خبــر
امام جمعه فریدونشهر:

برخی نمایندگان در انتصابات به دنبال یارکشی برای انتخابات هستند

امام جمعه فریدونشهر با بیان این که برخی نمایندگان با دخالت در امور اجرایی و انتصابات بر خلاف نهی صریح رهبری، در کار دولت گره ایجاد کرده‌اند نیت این نمایندگان را یارگیری برای سوءاستفاده در انتخابات عنوان کرد و از هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس خواست پیگیری این تخلف باشد. وی از عدم توحه استاندار اصفهان به مطالبات مردم فریدونشهر نیز انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، امام جمعه فریدونشهر در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به این که در مدت چهار ماهه عمر دولت حجت الاسلام رئیسی کارهای خویی صورت گرفته است از احساس قفل شدگی در کارهای اجرایی کشور به ویژه در این شهرستان و در شهرستان‌های اطراف سخن گفت.

*بلاتکلیفی مسئولان با گذشت چهار ماه از استقرار دولت، آن‌ها را بی انگیزه کرده است

حجت الاسلام اسماعیل شامحمدی گفت: مردم تصور می‌کنند که مسئولان اجرایی کشور که از عوامل دولت قبل هستند به علت بلاتکلیفی از انگیزه کافی برای کار برخوردار نیستند و در جایگاه استاندار، فرماندار، بخشدار و غیره چون نمی‌دانند رفتنی هستند یا ماندنی، زمان چهار ماهه حضورشان در این دولت را با بی انگیزگی طی کرده‌اند و این مدت چهار ماه که متعلق به بیت المال است تلف شده است.

خطیب جمعه فریدونشهر با بیان این که این بی‌انگیزگی سبب می‌شود مردم گمان کنند دولت کنونی نیز همانند دولت قبل است و قرار نیست تغییری در اوضاع کشور رخ دهد یکی از علل این کندی در انتصابات مسئولان را مربوط به وسواس بیش از حد دولت در انتصاب مسئولان دین‌دار، متخصص و دارای روحیه جهادی و انقلابی دانست و افزود: هرچند تا حدی وسواس به خرج دادن خوب است اما اگر وسوای بیش از حد شد جای نگرانی دارد.

وی اظهار کرد: علت دیگر کندی دولت در انتصاب مسئولان، دخالت نمایندگان مجلس در امور اجرایی و انتصابی است که به لحاظ سهم خواهی و وارد آوردن فشار به استانداران برای انتخاب فرماندار و سایر مسئولان سبب قفل شدن امور انتصابات شده است.

*برخی نمایندگان در انتصابات به دنبال یارکشی برای انتخابات هستند

امام جمعه فریدونشهر خاطرنشان کرد: این نمایندگان با این پیشنهادات وسفارشاتشان خیلی نیت خیر نداشته بلکه ناخالصی‌هایی در نیت ایشان به عیان دیده می‌شود و مثلاً به دنبال این هستند با فشار خود مسئولانی را منصوب کنند که در انتخابات آینده، برای انتخاب مجدد ایشان نقش آفرینی کنند و طبیعی است نمایندگانی به دنبال این اهداف هستند که خود می‌دانند به لحاظ عملکرد نامطلوبشان، احتمال این که دوباره از مسیر سالم انتخابات رأی بیاورند وجود ندارد.

حجت الاسلام شامحمدی تذکر جدی رهبر انقلاب در این رابطه را در دیدار تصویری که خرداد ماه سال جاری با نمایندگان مجلس داشتند یادآور شد که فرمودند: «یکی از آسیب‌ها ورود نمایندگان در مسائل اجرائی است؛ فرض بفرمایید وارد شدن در اینکه مدیرکلّ فلان تشکیلات در شهر ما یا در استان ما مثلاً فرض کنید که چه کسی باشد، چه کسی نباشد؛ استاندار، فرماندار و از این قبیل. حالا یک وقت در مواردی یک حالت اضطراری ممکن است رخ بدهد که آن موارد استثنائی را من کاری ندارم امّا به طور معمول نمایندگان محترم از این مسائل اجرائی باید کناره بگیرند، وارد شدن در این مسائل و با مسئول اجرائی در این زمینه گفتگو کردن و توافق کردن و امثال اینها خطراتی دارد؛ از این بایستی اجتناب بشود.»

خطیب جمعه فریدونشهر توجه استانداران به پیشنهاداتی که توسط افراد دلسوز عنوان می‌شود که نفع شخصی در انتصابات ندارند و تنها به پیشبرد انقلاب می‌اندیشند را خالی از اشکال عنوان کرد اما استانداران را از توجه و پیروی از سفارشات نمایندگان مجلس برحذر داشت و تصریح کرد: اکنون چهار ماه از استقرار دولت گذشته و این زمان کمی نیست که معطل ماندن امور کشور در انتصابات قابل قبول باشد.

وی با بیان این که خبر موثق دارم که افرادی را برای انتصاب در مسئولیت‌هایی انتخاب کرده‌اند اما برخی نمایندگان اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیافتد، خطاب به نمایندگان مجلس تأکید کرد: با پرهیز از این سهم خواهی‌ها زمان دولت که متعلق به بیت المال است را هدر نداده و دست کم به اندازه آن بازیگری که در پاسخ به مهاجرتش به شبکه‌های ماهواره‌ای گفته بود «من با تلویزیون و پول بیت‌المال معروف شدم و حالا جلوی دوربینِ شبکه‌های آن ورِ‌ آبی حاضر شوم؟» نسبت به حقوق ملت و بیت المال حساس باشید.

*نمایندگان اگر وقت اضافی دارند مشکلات مردم را پیگیری کنند

امام جمعه فریدونشهر خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی و هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس نیز متذکر شد: وقتی رهبر انقلاب چند ماه قبل نسبت به دخالت نمایندگان مجلس در امور اجرایی و انتصابی تذکر داده‌اند، چرا نمایندگان را زیر نظر ندارید که آیا در امور اجرایی و انتصابی استان‌ها دخالت می‌کنند یا نه در حالی که تنها لازم است یک نامه به استانداران بزنید و این سؤال را از ایشان جویا شوید.

حجت الاسلام شامحمدی از مردم خواست نسبت به این مسائل احساس تکلیف کرده و در صورتی که مستنداتی در دست دارند آن را برای هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ارسال کنند و گفت: خود من هم از هفته پیش رو پیگیر این مسأله خواهم بود و با تنظیم نامه‌ای مسائل و مستندات مربوط به این تخلف را برای مجلس ارسال خواهم کرد.

خطیب جمعه فریدونشهر به نمایندگان مجلسی که فراتر از مسئولیت قانونی خود در امور اجرایی و انتصابی دخالت می‌کنند توصیه کرد اگر انرژی زیادی دارید و وقت آزاد پیدا کرده‌اید و می‌خواهید در امور اجرایی ورود کنید پیگیر فاضلاب فریدونشهر، جاده پشتکوه، گازرسانی به پیشکوه، آبرسانی و مشکلات عدیده عشایر، مدارس غیراستاندار و کانکسی روستایی، نبود دارالقرآن برخلاف سایر شهرستان‌ها، اشتغال جوانان و رفع فقر باشید و در تعیین فرماندار که وظیفه شما نیست و مورد نهی رهبر معظم انقلاب است دخالت نکنید.

*انتقاد به پاسخگو نبودن استاندار اصفهان

وی با اشاره به بخشی از نامه 53 نهج البلاغه که در آن امیرالمؤمنین -علیه السّلام- خطاب به مالک اشتر می‌فرمایند: «ای مالک مردم درباره تو طوری قضاوت می‌کنند که تو قبلاً در مورد مسئولان قضاوت می‌کردی و هر حرفی تو درباره مسئولان می‌گفتی امروز مردم درباره تو می‌گویند» خطاب به استاندار اصفهان گفت: آقای استاندار امروز مردم همانی را درباره شما می‌گویند که شما درباره استاندار قبلی می‌گفتید و از شما همان توقع را دارند که شما از استاندار قبلی داشتید؛ مردم از ائمه جمعه نیز همان توقع را دارند که شما قبل از استاندار شدن از ائمه جمعه توقع داشتید.

امام جمعه فریدونشهر در سخنان خود خطاب به استاندار اصفهان ادامه داد: مگر نه این است که شما قبل از انتصابتان به عنوان استاندار توقع داشتید ائمه جمعه فلان کار و گره را باز کنند، الان هم مردم همان توقع را دارند پس چرا وقتی انتصاب مسئولان تازه نفس در امور اجرایی شهرستان را از طرف مردم از شما پیگیری می‌کنیم پاسخگو نیستید و هر چقدر زنگ می‌زنیم، نامه می‌نویسیم و واسطه می‌فرستیم پاسخی نمی‌دهید و جوابی دریافت نمی‌کنیم.

حجت الاسلام شامحمدی افزود: گرفتن شماره تماس 90 امام جمعه استان و ذخیره کردن آن کار دشواری نیست تا زمانی که یک امام جمعه با شما تماس گرفت بدانید این شخص به عنوان مثال امام جمعه فریدونشهر است که تماس گرفته است.

خطیب جمعه فریدونشهر اظهار کرد: مردم به ما مراجعه می‌کنند و خواستار پیگیری این مسائل هستند ولی گمان می‌کنند ما پیگیری نمی‌کنیم، اما این قدر پیگیری کردیم و جواب نگرفتیم که امروز مجبور شده‌ایم این مسائل را از این طریق از پشت تریبون نماز جمعه اعلام کنیم.

وی تصریح کرد: انتظار ما از دولت انقلابی بیش از این هاست و انتظار داریم لااقل پاسخ امام جمعه یک شهر را بدهند؛ ما عقد اخوت با کسی نبسته‌ایم و اگر دیدیم دولت انقلابی نیز رویه دولت قبل را در پیش گرفته است و کم کاری می‌کند همان حرف‌هایی را که به رئیس جمهور و دولت قبلی زدیم به ایشان نیز خواهیم گفت.

انتهای پیام/

Go to TOP