چاپ خبــر

بارش ۳۵ سانتیمتری برف در فریدونشهر، مدارس را تعطیل و جاده‌ها را مسدود کرد

بارش برف ۳۵ سانتی متری در فریدونشهر سبب تعطیلی مدارس همه مقاطع تحصیلی این شهرستان، مسدود شدن همه محورهای روستایی و به وجود آمدن حوادث ترافیکی و قطعی برق شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، سامانه بارشی که از روز پنجشنبه وارد کشور شد، از صبح دیروز بارش خود را به صورت برف در شهرستان فریدونشهر همچون بسیاری از نقاط دیگر کشور و استان آغاز کرد. بارش‌هایی که سبب خوشحالی مردم کشور شد.

این دومین بارش برف قابل توجه در فریدونشهر بود که ارتفاع برفی در حدود ۳۵ سانتیمتر در فریدونشهر را حاصل شد. مطابق داده‌های هواشناسی میزان بارش این سامانه بارشی تاکنون را ۶۰٫۱ میلیمتر اعلام کرده که مجموع بارش‌های سال آبی جاری در این شهرستان را به رقم ۲۴۲٫۴ میلیمتر رسانده است. این رقم ۱۲ درصد بیشتر از مجموع بارش در مدت مشابه سال گذشته و ۲ درصد بیشتر از میانگین بارشی این شهرستان در این بازه زمانی است.

کمینه دما دیشب در فریدونشهر به منفی سه درجه سانتیگراد رسید و سرعت وزش باد ۳۰ کیلومتر در ساعت بود. هرچند در صورت اتمام بارش، یخبندان سبب کاهش بیش از پیش دما به ویژه در شب در فریدونشهر خواهد شد.

به دلیل نبود دستگاه‌های هواشناسی در نقاط کوهستانی غیر از محل استقرار اداره هواشناسی در شهر فریدونشهر، امکان بیان میزان دقیق بارش‌ها در این نقاط وجود ندارد اما تخمین زده می‌شود بارش در ارتفاعات فریدونشهر دو برابر سطح شهر یعنی ۷۰ سانتیمتر باشد.

سازمان هواشناسی کشور پیش بینی کرده است بارش‌ها تا اواسط هفته ادامه داشته باشد.

*تعطیلی همه مقاطع تحصیلی در فریدونشهر

مدیریت آموزش و پرورش فریدونشهر در پی بارش برف دیروز، شب گذشته اطلاعیه‌ای صادر کرد و از غیرحضوری شدن مدارس دوره ابتدایی برای امروز شنبه خبر داد. در این اطلاعیه عنوان شده بود مدارس ابتدایی در روستاهایی که به دلیل نداشتن زیرساخت‌ها امکان برگزاری کلاس به صورت غیرحضوری را ندارند و همچنین مدارس مقاطع متوسطه اول و دوم حضوری خواهد بود.

اما تداوم بارش‌ها در این شهرستان و رسیدن ارتفاع برف به حدود ۳۵ سانتیمتر و در پی آن وزش باد شدید و کولاک و مسدود شدن راه‌های درون شهری و محورهای روستایی این شهرستان، این مدیریت مجدداً صبح امروز اطلاعیه‌ای صادر و اعلام کرد مدارس این شهرستان در کلیه مقاطع تحصیلی تعطیل بوده و فرایند آموزش به صورت غیرحضوری دنبال خواهد شد.

هرچند اعلام این تصمیم به دلیل فرایند کند و تأخیری تصمیم گیری در رابطه با تعطیلی مدارس در شهرستان‌ها که باید از مسیر مدیر کل آموزش و پرورش استان و مدیر ستاد بحران استان و نهایتاً استانداری عبور کند، بسیار با تأخیر و حدود ساعت ۷:۳۰ اعلام شد.

*مسدود شدن کلیه جاده‌هایی روستایی فریدونشهر

بارش برف دیروز سبب مسدود شدن جاده‌های برفگیر دهستان پشتکوه موگویی همچون گردنه کلوسه و گردنه کیوارستان و قطع مسیر ارتباطی دست کم ۱۰ روستا شد. اما دیشب وزش باد و کولاک اوضاع را از این هم بدتر کرد.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان فریدونشهر در گفتگو با پونه زار با بیان این که وزش کولاک سبب مسدود شدن همه محورهای روستایی این شهرستان شده است، اظهار کرد: از دیشب علاوه بر جاده دهستان پشتکوه موگویی، در محورهای اسلام آباد واقع در دهستان پیشکوه، قلعه سرخ واقع در دهستان عشایری و چقا واقع در دهستان برف انبار کولاک موجب مسدود شدن جاده و توقف رفت و آمد در این محورها شده است.

سعید محمدخانی ادامه داد: دیروز به دلیل بارش سنگین برف عملاً امکان فعالیت ماشین‌های برفروب جهت بازگشایی محور پشتکوه مانند گردنه کلوسه میسر نبود ولی از صبح امروز همه ماشین‌های برفروب در تمام نقاط سطح شهرستان فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و علیرغم تداوم کولاک تلاش دارند، محورها را باز نگه دارند.

وی توصیه کرد: رانندگان از عبور و مرور غیرضروری در این محورها تا بهبود اوضاع خودداری کرده و در صورت لزوم، حتما از همراه داشتن زنجیر چرخ و سلامت امکانات گرمایشی و زمستانی خودرو اطمینان حاصل کنند.

*تردد در خیابان‌های فریدونشهر تنها با زنجیر چرخ

ماشین آلات برفروبی شهرداری از دیروز در حال برفروبی معابر شهری هستند اما حجم برف و کم بودن تعداد این ماشین آلات، سبب شده همچنان بسیاری از کوچه‌های این شهر برف روبی نشده باقی بمانند. تردد در حال حاضر در معابر شهری بدون زنجیر چرخ میسر نیست.

در حالی که طی ۱۰ سال اخیر مساحت بخش مسکونی شهر فریدونشهر حدود دو برابر شده است، اما امکانات برفروبی شهرداری توسعه چندانی نداشته است. از طرفی دیگر بارش برف هرچند یک وضعیت غیرمعمول محسوب شده و نیاز به ورود ستاد مدیریت بحران است اما به دلیل تکرار هرساله این وضعیت، دستگاه دولتی این وضعیت را بحرانی محسوب نمی‌کند.

کارگران شهرداری در این وضعیت وظیفه دیگری نیز مبنی بر تکاندن درختان سطح شهر دارند، برف حدود ۳۵ سانتیمتری سبب سنگین شدن شاخه‌های درختان و شکستن آن‌ها می‌شود. کما این که این اتفاق نیز در سطح شهر رخ داده است.

کانال اطلاع رسانی شهرداری از عموم مردم خواسته است در مدیریت عبور از مشکلات ناشی از بارش برف با شهرداری همکاری کنند و به عنوان مثال با برداشتن موانعی نظیر خودروها از سطح خیابان‌ها، کمک کنند روند برفروبی تسریع شود و یا بعد از برفروبی اولیه خودروی شهرداری، برف‌های پارو شده از جلو منازل خود را داخل معابر نریزند.

مدیر عامل شرکت تعاونی دهیاری‌های شهرستان فریدونشهر نیز که پیمانکار برفروبی روستاهای بخش مرکزی سطح شهرستان فریدونشهر است، در گفتگو با پونه زار از آغاز برفروبی این روستاها با آغاز بارش برف از دیروز به صورت شبانه روزی خبر داد.

احمد بهرامی گفت: شش دستگاه ماشین برفروب این شرکت تعاونی به همراه دو خودروی پشتیبان حمل سوخت، در حال برفروبی روستاهای دهستان برف انبار، عشایری و چشمه لنگان هستند.

*حوادث برق و جاده‌ای در اثر بارش برف در فریدونشهر

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان فریدونشهر نیز در گفتگو با پونه زار از روز پرکار امدادگران سرخ پوش فریدونشهر در پی بارش برف خبر داد و افزود: در پی بارش برف و لغزنده شدن جاده از طرفی و کاهش دید رانندگان از طرف دیگر، بسیاری از خودروها دیروز از جاده منحرف شده و خارج شدند که لاجرم هلال احمر نجات آن‌ها را برعهده داشت.

سیدحمیدرضا موسوی با بیان این که این حوادث، تلفات انسانی نداشته است، از گزارش نشدن هیچ گونه حادثه غیرجاده‌ای در سطح شهرستان طی دو روز گذشته سخن به میان آورد.

حوادث برق یکی دیگر از مشکلاتی بود که با بارش برف روز گذشته منجر به دردسر برای مردم فریدونشهر شد.

سیدمهدی حسینی، رئیس امور برق شهرستان فریدونشهر، در این رابطه به خبرنگار پونه زار گفت: بارش برف روز گذشته و کولاک سبب نشستن برف روی سیم‌های برق و یخ زدگی این خطوط شده و منجر به ایجاد پدیده گالوپینگ شد که در نهایت برق بخشی از شهر فریدونشهر و روستاهایی مانند سیبک را قطع کرد.

سیدمهدی حسینی افزود: بلافاصله بعد از مشاهده قطعی برق، تیم عملیات این اداره به محل اعزام، مشکل را شناسایی و آن را رفع کرد و قطعی بعد از حدود ۴۵ دقیقه برطرف شد.

انتهای پیام/ احسان جدیدی

 1. همضهري گفت:

  با سلام . بعد از بارش روز جمعه در منطقه ، آموزش و پرورش شهرستانهای فریدن و چادگان در همان شب جمعه تعطیلی تمامی مدارس خود را اعلام نمودند . اما با وجود بیشترین میزان بارش برف در شهرستان فریدونشهر مدیریرت آموزش و پرور ش دقیقا در ساعت ۷:۴۵ روز شنبه و بعد از اینکه بسیاری از دانش آموزان با سختی فراوان به مدرسه رفته بودند ، تعطیلی مدارس را اعلام نمود . فکر کنم مثل رئیس جمهورشون که رو زجمعه خبر گرانی بنزین را شنید آقای نیکخواه و همکاران پر تلاشش هم ساعت ۸ صبح متوجه شدند که در فریدونشهر برف اومده .

 2. ناشناس گفت:

  وقتی مسببان وضع موجود هنوز سر امور هستند نه از آموزش و پرورش فریدونشهر باید انتظار داشت و نه از دانشگاه پیام نور.
  می گی چرا کلاسها حضوری نمیشه. میگن نصف دانشگاه رو دادیم مدرسه . نصف دیگش هم به خاطر سرما بستیم. ما هم که خیر سرمون دانشگاه قبول شدیم . خجالت میکشیم بگیم کجا قبول شدیم. کاش بویین و داران را حذف نمیکردن . لااقل ساختمونش مثل دانشگاه بود. نه مثل …

 3. ناشناس گفت:

  خالا گروه شما تو این شش ماه چه گلی سر مردم ریخته. اینها هم دست کمی از دولت قبلی ندارند . لااقل اونا اول کاری …..

Go to TOP