چاپ خبــر

گرفتار شدن چندین خودرو در کولاک و برف فریدونشهر/ بدون تجهیزات کامل زمستانی به فریدونشهر سفر نکنید

کولاک شدید در کنار محدودیت امکانات راهداری شهرستان فریدونشهر دیروز سبب مسدود شدن چندین نقطه از محورهای این شهرستان و گرفتار شدن چندین خودروی سبک و سنگین شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، برف و زیبایی‌های طبیعت برفی یک روی زمستان در کوهستان است و روی دیگر آن طبیعت سرسخت و خشنی است که هرگاه رخ نمایان کند، هیچ کس یارای مقابله با آن را ندارد.

روز گذشته شمه‌ای از این طبیعت خشن در نقاط مختلف شهرستان فریدونشهر با بارش سنگین برف و کولاک پدیدار شد. این وضعیت در شرایطی که هزاران نفر گردشگر تاآشنا به وضعیت شهرستان برای بهره مندی از طبیعت در این منطقه حضور پیدا کرده بودند سبب دردسر بسیاری از این گردشگران شد.

کولاک دیروز در عبور و مرور محورهای مختلف این شهرستان اعمّ از محور دوراهی ازونبلاغ-فریدونشهر در محدوده سنگباران، محور سیبک-قلعه سرخ در محدوده نهضت آباد و میدانک اول، محور اسلام آباد-سکان و محورهایی دیگر از این شهرستان را مختل کرد و حتی برخی از این محورها را برای ساعاتی به کلی مسدود کرد.

به همین جهت دیروز در حد فاصل روستاهای سکان تا راچه در دهستان پیشکوه موگویی این شهرستان، یک دستگاه مینی بوس و چندین دستگاه خودروی سبک در کولاک شدید گرفتار شدند و ساعت‌ها در آن منطقه محبوس شدند.

به گفته یکی از افراد گرفتار در این بین، دیروز قریب 30 نفر در آن نقطه از ساعت 14 تا ساعت 18 گرفتار بودند که در نهایت مجبور شدند با پای پیاده خود را به روستاهای اطراف برسانند و به خانه‌های مردم این روستاها پناه ببرند.

بخشدار بخش موگویی شهرستان فریدونشهر در این رابطه به خبرنگار پونه زار گفت: پیش بینی هواشناسی برای روز گذشته کولاک شدید بود و شهرستان ما نیز نقاط کولاک گیر متعددی دارد که در این وضعیت دچار مشکلات جدی می‌شوند ضمن این که برفی که طی هفته گذشته و جاری در این شهرستان نشست، برف پودری بود که با کمترین وزش بادی امکان جا به جایی و ایجاد کولاک و بادروبه را داشت.

علی کاظمی راد اضافه کرد: وضعیت راهدارخانه‌های سطح شهرستان خوب نبوده و امکانات اداره راهداری شهرستان فریدونشهر متناسب با وضعیت جغرافیایی، وسعت شهرستان و اوضاع جوی این شهرستان نیست و همین مسأله چیزی بود که ما به اداره کل راهداری استان نیز اعلام کرده بودیم.

وی با اشاره به این که اداره کل راهداری استان بعد از درخواست افزایش امکانات ما، دو دستگاه ماشین برف روب دیگر نیز به ناوگان برفروبی راهداری این شهرستان اضافه کرد، گفت: پیش بینی ما برای زمستان امسال، با توجه به امکانات کنونی راهداری زمستانی مصیبت‌بار بود که در بارش اخیر نیز این را در عمل مشاهده کردیم.

بخشدار بخش موگویی عنوان کرد: از ظهر دیروز چندین خودرو در حوالی روستای سکان در برف و کولاک گرفتار شدند در حالی که کولاک چندین نقطه شهرستان را درگیر کرده بود و ماشین آلات راهداری مشغول بازگشایی این محورها بودند و از طرفی نیز حجم مسافران و گردشگران، شرایط را سختتر کرده بود و با وجود این همه سفارش پلیس و مسئولان در رابطه با لزوم همراه داشتن زنجیر چرخ به ویژه برای خودروهایی که قصد تردد در محورهای کوهستانی را دارند، بسیاری از خودروها بدون زنجیر چرخ وارد شهرستان شده و مشکلات بسیاری را ایجاد کرده بودند.

کاظمی راد تصریح کرد: برای نجات افراد گرفتار امکانات محلی و راهداری را به کار بستیم و از روستائیان دهستان پیشکوه خواستیم درب منازل خود را برای مسافران باز کنند و به افراد گرفتار در برف پناه دهند.

وی با اشاره به حجم کولاک شدید افزود: یکی از لودرهای راهداری به دلیل حجم کولاک و میدان دید کم، از جاده منحرف شده و خود گرفتار شد که این موضوع روند بازگشایی جاده پیشکوه موگویی را دشوارتر کرد.

بخشدار بخش موگویی گفت: این شرایط ما را مجبور کرد برای کنترل وضعیت و نجات جان مردم، با همکاری پلیس جاده دهستان پیشکوه را از دو نقطه دوراهی چغیورت و پل گوه مسدود کنیم که این موضوع با تنش‌هایی نیز همراه بود اما آن چه برای ما اهمیت داشت، حفظ سلامتی مسافران و گردشگران بود.

کاظمی راد در مورد ظرفیت پذیرش گردشگر در محور پیست اسکی عنوان کرد: ظرفیت این جاده محدود بوده و ورود بیش از ظرفیت گردشگر به این جاده سبب قفل شدن ترافیک و ایجاد خطر برای مسافران می‌شود و به ویژه در شرایط کولاک و برف شدید محور باریک‌تر شده و باید حجم ترافیک این جاده را کنترل کرد.

وی از مسئولین اداره ورزش و جوانان، پیست اسکی فریدونشهر و هیئت اسکی خواست برای این موضوع اچاره اندیشی کنند.

انتهای پیام/

Go to TOP