چاپ خبــر

احتکار خانگی و بازاری در شرع نکوهیده است/ حادثه آبادان نتیجه کوتاهی در نظارت بود/ مردم در موضوع کیفیت امر به معروف و نهی از منکر کنند

امام جمعه فریدونشهر با بیان این که حادثه آبادان نتیجه کوتاهی در امر نظارت بود، خواستار توجه بیشتر مردم به امر به معروف و نهی از منکر در مسأله کیفیت شد. وی از افزایش مصرف هفت برابری مرغ در فریدونشهر بعد از گران شدن این محصول که نشان دهنده احتکار خانگی و بازاری آن است، انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، امام جمعه فریدونشهر در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به گرانی‌های اخیر با تسلیت شهادت امام صادق علیه السلام گفت: در تاریخ در مورد سیره این حضرت آمده است وقتی در مدینه گرانی گندم سبب شد که مردم رو به احتکار گندم بیاورند ایشان به غلام خود فرمودند ذخیره چند ماه آینده را در بازار به صورت عادلانه بفروش برسانند تا گندم نایاب نشده و گران نشود.

حجت الاسلام اسماعیل شامحمدی افزود: ائمه ما این طور بودند در حالی که ما که ادعای شیعه بودن ایشان را داریم رفتاری برخلاف سیره ایشان داریم و به عنوان مثال در این شهرستان از زمان اعلام گرانی مرغ، مصرف آن بیش از هفت برابر شده است.

وی ادامه داد: مصرف عادی مرغ در این شهرستان در روزهای عادی یک و نیم تن است ولی به محض این که مرغ گران شد مصرف و ذخیره ما به ۱۱ تن رسید که خود این عمل سبب افزایش قیمت‌ها می‌شود. محتکران در لسان روایات ملعون شدگان هستند و مسئولان باید با نظارت دقیق جلوی احتکار خانگی و بازاری را بگیرند.

خطیب جمعه فریدونشهر گرانی را سبب بدخلقی مردم، افزایش خیانت در امانت و به هم خوردن آرامش جامعه دانسته و اظهار کرد: نظارت دقیق بر بازار و استفاده از بسیج مردمی می‌تواند جلوی گران فروشی را بگیرد.

امام جمعه فریدونشهر حادثه آبادان را از نتایج بی دقتی مسئولان در امر نظارت دانسته و تصریح کرد: متاسفانه اکثر جامعه ما نسبت به نظارت و امر به معروف و نهی از منکر در مساله کیفیت بی اهمیت هستند در حالی که اگر خود مردم متخلف را نهی کنند بهترین بازدارندگی را خواهد داشت.

انتهای پیام/

Go to TOP