چاپ خبــر

سیزدهمین جشنواره تئاتر «سودای عشق» به صحنه می‌رود+ لینک دانلود فراخوان

سیزدهمین جشنواره تئاتر بسیج در بخش‌های تئاتر صحنه‌ای، تئاتر خیابانی و نمایشنامه نویسی آغاز به کار کرد. دبیر سیزدهمین جشنواره تئاتر بسیج هنرمندان استان اصفهان همپوشانی این جشنواره با چرخه استعدادیابی تئاتر در این استان را فرصت خوبی برای معرفی استعدادهای برتر حوزه نمایش در سطح کشور دانست.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار به نقل از صاحب نیوز، معاون فرهنگی هنری سازمان بسیج هنرمندان استان اصفهان در نشستی خبری آغاز سیزدهمین جشنواره دوسالانه تئاتر بسیج به نام سودای عشق را اعلام کرد.

حجت الله سلطانی با تأکید بر این که رویکرد جشنواره‌های هنری بسیج، تنها یک رویکرد رقابتی نیست و در کنار آن، مسأله آموزش و مهارت افزایی از اهمیت بالایی برخودار است، افزود: این جشنواره‌ها قرار است با کشف استعدادها و ارتقای سطح مهارت هنرمندان به هنر انقلاب اسلامی کمک کند.

دبیر سیزدهمین جشنواره تئاتر بسیج هنرمندان استان اصفهان هدف از برگزاری این جشنواره را بازتاب هنرمندانه و متعهدانه فعالیت‌ها و دستاورهای انقلاب اسلامی دانست که قرار است با دریافت آثار در 11 محور و تأکید موضوعی بر روی دو عنوان انعکاس فرهنگ بومی محلی هر محله و ارائه طنز فاخر به این مهم دست پیدا کند.

وی سه بخش این جشنواره را نمایش صحنه ای، نمایش محیطی میدانی تئاتر خیابانی و نمایشنامه نویسی برشمرد که در دو بخش اول بعد از داوری آثار در مرحله استانی، آثار برتر به مرحله کشوری معرفی خواهند شد ولی در بخش سوم کلیه آثار رسیده به جشنواره بدون دخل و تصرف به دبیرخانه مرکزی جشنواره در تهران ارسال شده و آن جا مورد نقد و بررسی و داوری قرار می‌گیرد.

معاون فرهنگی هنری سازمان بسیج هنرمندان استان مهلت جمع آوری آثار متقاضی شرکت در جشنواره را تا پایان شهریور ماه بیان کرد که تا آن زمان باید آثار به صورت فایل ویدئویی (تله تئاتر) در فرمت‌های mp4 یا dvd به دفتر سازمان بسیج هنرمندان استان تحویل داده شوند.

سلطانی اظهار کرد: در سازمان بسیج هنرمندان استان با تجمیع ظرفیت‌های هنری استان امکان خوبی ایجاد شده است و امیدواریم رویداد خوبی در عرصه تئاتر با نمایش تئاترهای برتر در استان رقم بزنیم و در نهایت پنج اثر خیابانی و پنج اثر صحنه‌ای برتر رسیده را به نمایش بگذاریم.

دبیر جشنواره سیزدهم تئاتر بسیج هنرمندان ادامه داد: بعد از عبور از مرحله استانی تا پایان آبان ماه دو اثر در هر یک از بخش‌های تئاتر صحنه‌ای و تئاتر خیابانی به دبیرخانه کشوری جشنواره ارسال شده تا آذر ماه در آن جا در رقابت با آثار سایر استان‌های کشور مورد داوری قرار بگیرند و آذرماه مرحله پایانی و اختتامیه جشنواره برگزار خواهد شد.

وی از تلاش برای کسب میزبانی بخشی از جشنواره در مرحله کشوری سخن به میان آورد و با اشاره به این که در بخش نمایشنامه نویسی 10 اثر برتر به چاپ خواهند رسید، از حمایت جشنواره از پنج گروه هنری برتر در هر یک از بخش‌های تئاتر صحنه‌ای و تئاتر خیاباتی به منظور اجرا در شهرستان‌ها و استان‌های کشور خبر داد.

معاون فرهنگی هنری سازمان بسیج هنرمندان استان اصفهان داوری آثار و اهدای جوایز در این جشنواره را در عناوین کارگردانی، نویسندگی، بازیگری مرد، بازیگری زن، طراحی صحنه، موسیقی متن و اقلام تبلیغی برشمرد.

سلطانی گفت: ستاد استانی جشنواره تلاش داریم که بتوانیم از تیم تخصصی برای آموزش و مهارت افزایی و کمک به ارتقای کیقیت آثار رسیده استفاده کرده و فضای آموزشی و کارگاه‌های مختلف آموزشی را در حاشیه این جشنواره ایجاد کنیم.

دبیر سیزدهمین دوسالانه تئاتر بسیج هنرمندان برگزاری «چرخه استعدادیابی تئاتر» در استان اصفهان را که از ابتکارات استانی بسیج هنرمندان است را دارای همپوشانی با این جشنواره دانست و تصریح کرد: این چرخه برای اولین بار در سطح کشور به صورت آزمایشی در استان اصفهان در حال برگزاری است که در صورت موفقیت به کل کشور تعمیم داده می‌شود.

وی چرخه‌های فرایند محور را رویکرد جدید سازمان بسیج هنرمندان دانست که این چرخه‌ها بر پایه پنج محور مهارت افزایی، اندیشه، رسانه، نقش آفرینی و کار تشکیلاتی قرار داشته و طراحی شده‌اند.

معاون فرهنگی هنری سازمان بسیج هنرمندان استان اصفهان از استقبال خوب هنرمندان از فراخوان چرخه تئاتر این استان خبر داد که موجب شد ظرف سه روز استعدادیابی 70 نفر برای حضور در این دوره انتخاب شوند و همچنان روند مراجعه متقاضیان ادامه دارد. وی افزود: بعد از انتخاب هنرمندان، آن‌ها در سه رده کیفی-تخصصی گروه بندی شده و در این گروه بندی‌ها ادامه مسیر چرخه را طی می‌کنند.

سلطانی اظهار امیدواری کرد با هم افزایی ظرفیت تخصصی جشنواره تئاتر و چرخه تئاتر استان، گام بلندی برای ارتقای سطح هنر انقلاب اسلامی برداشته شود.

وی با اشاره بر این که چرخه تئاتر فرایندی آموزشی-رقابتی است گفت در این فرایند ترم‌هایی برنامه ریزی شده‌اند که در هر ترم چهار مرحله وجود دارد که شامل کارگاه‌های آموزشی، گروه بندی افراد زیرنظر مربیان، تهیه آثار تخصصی و غیره می‌شود که در پایان هر مرحله با داوری آثار شرکت کنندگان توسط داوران چرخه، ضمن بیان نقاط قوت و ضعف، به شرکت کنندگان نمره‌ای داده می‌شود که معدل نمرات این چهار مرحله هر شرکت کننده میانگین معدل ترم او خواهد شد.

دبیر جشنواره تئاتر بسیج هنرمندان استان اصفهان با تأکید بر این که این چرخه تنها به دنبال ارائه آموزش نبوده و درصدد دیده شدن هنرمندان نوظهور خواهد بود، عنوان کرد: در پایان هر ترم چرخه با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مدرک معتبری به شرکت کنندگان ارائه خواهد شد و چند کار تولیدی با ظرفیت قبول شدگان تهیه و تدوین و به روی صحنه تئاتر خواهد رفت.

معاون فرهنگی هنری سازمان بسیج هنرمندان استان اصفهان برگزاری چرخه استعدادیابی یاوران حسینی در موضوع شبیه خوانی را تجربه موفق این دست فعالیت‌ها دانست که سال گذشته در این استان برگزار شده و از 12 استان بیش از 780 نفر در آن شرکت کردند که در نهایت 270 نفر از ایشان وارد مرحله آموزشی-رقابتی شدند و بعد از طی پنج مرحله طراحی شده در این چرخه، خرداد ماه اختتامیه این چرخه برگزار شد که این مراسم اختتامیه با حضور دکتر منتظری نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همراه بود.

جهت دانلود فراخوان سیزدهمین جشنواره دوسالانه تئاتر بسیج اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

Go to TOP