چاپ خبــر

۴۸۶ میلیارد ریال خسارت سیلاب به بخش‌های کشاورزی، شیلات، عشایری، تأسیسات شهری و راه‌های روستایی فریدونشهر

معاون فرمانداری فریدونشهر با اشاره به فعالیت ۱۵ اکیپ امدادرسان در سیلاب اخیر، از براورد اولیه ۴۸۶ میلیارد ریالی خسارت سیلاب به بخش‌های شیلات، کشاورزی، حوزه عشایری، تأسیسات شهری و راه‌های روستایی شهرستان فریدونشهر خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری فریدونشهر در گفتگو با پونه زار اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های واصله مردمی و بازدید میدانی تیم‌های امداد و نجات و در پی افزایش شدت بارش باران‌های موسمی‌ به میزان ۳۲ میلیمتر که به صورت رگباری و لحظه‌ای در برخی از مناطق شهرستان فریدونشهر از تاریخ ۷/۵/۱۴۰۱ شروع شده و طی سه روز به صورت پراکنده ادامه داشت، ضمن نزول برکات الهی، باعث بروز سیل و آسیب دیدگی در مناطق شهری، روستایی و عشایری شد.

علی قلانی اظهار کرد: به دنبال وقوع این سیلاب بلافاصله امدادرسانی توسط گروه‌های امداد و نجات جمعیت هلال احمر به همراهی کلیه ادارات شهرستان در قالب ۱۵ اکیپ آغاز شده و کار امدادرسانی همچنان نیز ادامه دارد که در این راستا ۴۶ خانوار عشایری از مسیل‌ها جا به جا و در نقاط امن اسکان داده شدند و همچنین تهیه و تحویل پتو، موکت، چادر، نایلون و بسته‌های مواد غذایی به ۲۱۶ خانوار به تعداد ۱۴۰۲ نفر از آسیب دیدگان سیل اخیر انجام شد.

وی افزود: خوشبختانه در پی هشدارهای صادره از طرف اداره کل مدیریت بحران استان و اداره کل هواشناسی استان اصفهان و به تبع آن اطلاع رسانی به عمل آمده از طرف فرمانداری فریدونشهر و اعلام آماده باش به تمامی دستگاه‌های خدماتی، با انجام اقدامات پیشگیرانه و با کنترل و فرماندهی وضعیت، ضمن کاهش چشمگیر صدمات مالی و خسارات، هیچ گونه تلفات جانی از سیلاب اخیر در این شهرستان گزارش نشده است.

معاون فرمانداری فریدونشهر برآورد اولیه خسارت وارده از این حادثه در شهرستان را طبق گزارش بازدید‌های اکیپ‌های ارزیابی مجموعاً ۴۸۶ میلیارد ریال بیان کرد و با اشاره به این که این رقم براورد اولیه خسارات حادثه است، از اعلام قطعی میزان خسارت پس از پایان بارش و شناسایی همه مناطق آسیب دیده سخن گفت.

قلانی خسارت وارده به عشایر را بیش از ۱۵۰ میلیارد ریال شامل از بین رفتن ۳۰۰ تخته چادر، اتلاف حدود۲۰۰ راس دام، تخریب ۳۰۰ فقره لوازم منزل، تخریب حدود ۸۰ کیلومتر ‌ایلراه عشایری، ۲۰ مورد آسیب دیدگی قنوات و تأسیسات آب شرب و غیره عنوان کرد.

وی در مورد خسارات وارده در حوزه شهری رقم این خسارت را بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال دانست که شامل وارد آمدن خسارت به فضای سبز، مخازن کارخانه آسفالت و معابر تازه زیرسازی شده شهری فریدونشهر و برف انبار می‌شود.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری فریدونشهر، افزایش ناگهانی حجم روان آب و سیلاب لحظه‌ای را سبب بروز خساراتی در حوزه راه‌های روستایی از جمله آب شستگی، ورود گل و لای به کانیو‌های جانبی، رانش و تخریب شانه‌های جانبی بیان کرد که ارزشی معادل ۱۵ میلیارد ریال را دربر می‌گیرد.

قلانی تخریب بیش از ۳۰۰ هکتار از اراضی تحت کشت غلات و حبوبات، از بین رفتن ۵۰ در صد معادل ۸۰۰ تن از محصولات کشاورزی و تخریب حدود ۵۰۰ هکتار از باغات و منابع طبیعی را از جمله خسارات سیلاب اخیر به بخش کشاورزی شهرستان و از بین رفتن بیش از ۱۲۰ تن ماهی را از جمله این خسارات به بخش شیلات شهرستان عنوان کرد که مجموعاً رقمی بالغ بر ۲۳۶ میلیارد ریال را شامل می‍‌شود.

وی از کلیه شهروندان این شهرستان خواست هشدارهای ایمنی صادره از مرکز مدیریت بحران استان و شهرستان را جدی گرفته و در زمان بارش و اعلام هشدار علی الخصوص از حضور در مسیل‌ها و نقاط بحرانی خودداری فرمایند.

معاون فرمانداری فریدونشهر تأکید کرد: خدمت رسانی در حوزه آب، برق، مخابرات و… به مردم، بدون مشکل خاصی در حال انجام است و به جز راه ارتباطی روستای کاهگانک به روستای وزوه که به علت ورود گل و لای ناشی از سیلاب در جاده مسدود شده است، کلیه راه‌های ارتباطی شهری و روستایی باز و تردد امکان پذیر می‌باشد و اقدامات اجرایی جهت اصلاح نقاط آسیب دیده توسط اداره راهداری شهرستان در حال انجام است.

انتهای پیام/

Go to TOP