چاپ خبــر

قوم برتر(نامه ششم)

فرض کنید تصمیم دارید منافع جمعی متحد را از دستشان خارج کنید. این امر به سهولت امکان پذیر نیست و نفوذ به درون جمعی که بر اساس وجوه مشترک متحد هستند سخت می نماید. اما کافی است بتوانید شکافی در میان این جمع ایجاد کنید. دو دسته کردن حداقل وضعیت رضایت بخش برای تسلط بر منافع این جمع و چند دسته کردن بهترین حالت برای شما خواهد بود.

پیشنهاد سردبیر: قبل از مطالعه این نامه، با کلیک روی هر یک از لینک های زیر نامه های قبل را مطالعه کنید.

قوم برتر(نامه اول)قوم برتر(نامه دوم)قوم برتر(نامه سوم)قوم برتر(نامه چهارم) – قوم برتر(نامه پنجم)

مسئول محترم سایت پونه زار و مخاطبین ارجمند سلام

از ظاهر امر و آمار بازدیدکنندگان سایت پونه زار اینطور برمی آید که سلسله مطالب «قوم برتر» با اقبال مخاطبین این سایت مواجه شده است. این را به عنوان لطف الهی قلمداد کرده و نیز از هم شهرستانی های عزیزی که به این مطالب توجه نشان داده اند تشکر می کنم.

و اما در پایان نامه ی پنجم بحث رسید به سخن در باب انسان های شریف و ارزشمندی که ورای گرایشات قومی در راه تعالی انسان گام برمی دارند و از قومیت و توانمندی های قومی خویش نه تنها به تعالی قوم خویش که به تعالی انسان ، نوع بشر می اندیشند. و اینطور نتیجه گرفتیم که یک قومیت به خودی خود به واسطه ی خون و رنگ پوست و نژاد و زبان هیچ مزیتی بر قوم دیگر ندارد و بحث تنها بر سر مفاخر هر قوم است که آن نیز خصیصه ای انسانی است نه قومی. و اینکه انسان های بزرگ مایه ی فخر انسانیت و پیش برنده ی نوع انسان در راه تعالی بوده اند بدون اینکه مهم دانسته باشند از کدام قوم و ملیت هستند.

غالب اختراعات بشر و غالب علوم کسب شده امروزه در دسترس همه ی انسان هاست بدون توجه به ملیت و قومیت آنان. هیچ مخترع، مکتشف، مولف کتاب و دانشمندی دستاوردهای خود را منحصر به قوم خویش نکرده. چرا که انسان های بزرگ از پیله ی قومیت و قوم گرایی بیرون آمده و پروانه ی وجودشان را به دنیا عرضه کرده اند.

(از شما خواننده ی محترم که از این نامه با بنده همراه شده اید درخواست می کنم قبل از خواندن ادامه ی مطلب حتما نامه های قبل را بخوانید.)

به هر تقدیر با توجه به آنچه در نامه های قبل آمد می توان اثبات کرد که قوم برتری وجود ندارد و عبارت «قوم برتر» که بنده آن را عنوان نامه های خویش قرار دادم یک عبارت مجعول و فاقد مظهر در جهان است. و اینکه چرا بنده عنوان نامه های خود قرار دادم را اجازه بدهید همین جا توضیح دهم. این عبارت می بایست در مقابل مخاطبین گرامی و ارجمند قرار می گرفت تا هریک به ظن و قیاس خود در مورد آن صحبت کنند و خوشبختانه و به لطف الهی اکثریت نظراتی که درج شد با این عبارت جعلی مخالف بود. خاصه معلم عزیز که با نکته سنجی فرموده بودند: ««این عنوان خودچالش برانگیز واغواکننده است .هرچند شما هدفی خاص رادنبال نکرده باشی عنوان مقاله ات جالب نیست.وتجدید نظر جدی لازم است .»»

حال که اثبات شد قوم برتری وجود ندارد و برتری در بزرگانی است که هر قوم تعدادی از آنها را به بشریت عرضه داشته اجازه بدهید با هم ببینیم طرح ایده ی قومیت گرایی و دامن زدن به اختلافات قومی چگونه طرحی است و اجرایی شدن این طرح چه سودی برای چه کسی دارد.

فرض کنید تصمیم دارید منافع جمعی متحد را از دستشان خارج کنید. این امر به سهولت امکان پذیر نیست و نفوذ به درون جمعی که بر اساس وجوه مشترک متحد هستند سخت می نماید. اما کافی است بتوانید شکافی در میان این جمع ایجاد کنید. دو دسته کردن حداقل وضعیت رضایت بخش برای تسلط بر منافع این جمع و چند دسته کردن بهترین حالت برای شما خواهد بود. این فرمول ساده سیاست نخ نمای انگلستان در قبال مستعمرات خویش از هند تا ایران و دیگر کشورها بوده و هنوز هم هست. طرح مباحث اختلاف افکن بین اهل تشیع و تسنن، ایجاد فرقه های ( بخوانید اقوام ساختگی به صورت کاملا دقیق و خباثت آمیز ) بهایی و وهابی، تاکید بر شاخصه های اقوام و ایجاد جنگ های خونین میان آنها در هند و کشورهای آسیای شرقی و آفریقا همه و همه ماحصل سیاست انگلستان است.

ایران نیز در سال های آغازین پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد چنین مسائلی است. از خلق ترکمن، خلق کرد، خلق ترک، خلق بلوچ و . . . آیا این قومیت گرایی و طرح و پررنگ کردن خطوط قومیت گرایی سودش برای چه کسی بود و زیانش برای چه کسی؟

حال برگردیم به نقطه ی مقابل آن … جایی که تلاش و تاکید بر حذف گرایشات قومی است… پیامبر گرامی اسلام در مقابل تعرضات قوم گرایان به سلمان فارسی تمام قد ایستاده و با بیان اینکه سلمان از ما اهل بیت است چنان جایگاه او را فارغ از قومیت و ملیتش تحکیم می بخشد که حتی بعد از درگذشت پیامبر کسی را یارای تعرض به ایشان نیست. امام حسین علیه السلام شهربانو دختر یزدگرد سوم را به همسری برمی گزیند بدون توجه به قومیت ایشان. امام حسن عسگری دختر یکی از پادشاهان روم را به همسری برمی گزیند که ایشان می شوند مادر حضرت مهدی عج الله تعالی فرجه و الی آخر…

تعالیم دین اسلام همواره تاکید بر تساوی انسان ها با یکدیگر دارد. پیامبر گرامی اسلام می فرماید: ارسلت الى الابیض و الاسود و الاحمر… به رسالت رسیدم برای سفید و سیاه و سرخ … و باز ایشان هستند که می فرمایند: هیچ عربى را بر هیچ عجمى برترى نیست و هیچ عجمى را بر هیچ عربى و هیچ گندم گونى را بر هیچ سیاهى و هیچ سیاهى را بر هیچ گندم گونى، مگر به تقوا.(کنز العمّال، ح ۵۶۵۵)

هنگامی که قرار می شود اولین اذان بر بام کعبه گفته شود پیامبر دنبال کسی از قوم خویش یعنی قریش نمی گردد… حتی از نژاد عرب… ایشان دنبال آن کسی است که با صدای نیک اذان بگوید حتی اگر او غلامی سیاه و اهل حبشه باشد. و از این نمونه ها در دین اسلام فراوان یافت می شود.

کشوری مثل کانادا این را درک کرده و از هر کشور و هر قومیت و هر ملیتی و قومیتی نخبگان آنان را جذب می کند. بدون کمترین حساسیت به ملیت و یا قومیت آنان و تنها با تکیه بر دانش و ثروت مادی و عقلی آنان بر روی آنان سرمایه گذاری می کند… اما ما همچنان اندر خم یک کوچه ایم. و وقتی می اندیشم که آموزه های دین اسلام کلید سعادت کانادا می شود اما ما در درون پیله ی قومیتی خود درجا می زنیم قلبم مالامال از درد می شود.

خوب فکر می کنم برای نامه ی ششم تا همینجا کافی است و اجازه بدهید مروری کوتاه بر نظرات عزیزانی داشته باشم که محبت کرده و پیام گذاشته اند. برادر یا خواهری با عنوان «« نام و نام خانوادگی »» ذیل نامه ی پنجم نوشته اند : حالا خودتو از چه قومی میدونی؟یهودیهای تازه مسلمون لر گرج ترک فارس کرد ؟ هیچوقت یه سفید پوست سیاهپوستو هم شان خودش نمیدونه سیاهپوستها همیشه حرف از برابری میزنن اما هیچوقت یه سفیدپوست این حرفا رو نمیزنه بروسلی خودشو پاره کرد که سفید با زرد پوست فرقی نداره اما یه چهره مشهور سفید پوست کی این حرفا رو زد؟ کی مثلا رئیس جمهور از برابری حرف زده و به ظلم به سیاهان امریکا واکنش نشون داده؟فقط ادعای مسلمونی؟ چرا به قوم کرد اهمت داده نمیشه چون سنی اند؟ اونا ادم نیستن… پاسخ به این نظر: برادر یا خواهر گرامی. ابتدا ممنون که نظر گذاشتید و دوم اینکه حس می کنم که با عصبانیت نظر گذاشته اید… کمی از پیامتان بوی نیش و کنایه می آید… یهودی های تازه مسلمان! اگر منظورتان بخشی از هم شهری های ما هستند که اصالت اجدادی شان به کلیمیان ساکن ایران بازمی گردد باید سوال کنم که تازه مسلمانی آنان بهتراست یا کهنه مسلمانی داعشی ها؟ مطمئن باشید هنر در کهنگی و نو بودن اسلام نیست چه اینکه گرجیان مسلمان ( با سابقه ی ۴۰۰ سال اسلام ) عزاداری هایشان در ایام محرم انصافا فارغ از هرگونه تحریف است اما کسانی هستند که ( با سابقه ی نزدیک به هزار سال مسلمانی ) قمه زنی این بدعت نازیبا را همچنان در دستور کار خود دارند… اما اینکه سفیدها سیاه ها را هم شان خود نمی دانند همان امر واضحی است که ما در موردش بحث می کنیم و بروس لی هم اگر این حرف ها را زد و یا هر سیاه دیگری این حرف را زد چون درد ظلم و برتری طلبی قومی را درک و لمس کرده بود. حال شما توقع دارید آنکه ظلم کرده نیز از این ظلم بگوید؟ و اینکه رییس جمهور از برابری حرفی زده یا نزده را نمی دانم اما رییس جمهور یک نفر است. جامعه ی انسانی نیست… و اینکه فرمودید فقط ادعای مسلمانی ؟ بنده هیچ چنین ادعایی نکرده ام و اگر منظورتان کسی دیگر است بنده وکیل مدافع کسی دیگر نیستم و این که چرا به قوم کرد اهمیت داده نمی شود چون سنی اند… این حرف شما از انصاف به دور است… بله کم توجهی شده و این کم توجهی صرفا به منطقه های کرد نشین نیست. چه اینکه ما فریدونشهری ها در درون استان برخوردار اصفهان هستیم شیعه هم هستیم اما همچنان درد محرومیت را می چشیم. و نکته ی آخر: از شما استدعا دارم صاف و ساده صحبت کنید نه با نیش و کنایه. امیدوارم از این تقاضا ناراحت نشوید.

خواهر یا برادر دیگری با عنوان « یک دوست دیگر » ذیل نامه ی سوم نوشته اند : فهمیدن این حرف ها خیلی سخت است و اول باید از چند مرحله گذشت تا بتوان برای شنیدنش آماده شد.اول این که از قالب آنچه هستیم در بیاییم و برای لحظاتی هرچند کم فراموش کنیم که هستیم و دارای چه اصل و نصبی دوم این که باید بدون عینک بدبینی به عنوان و نویسنده ی ناشناس مطلب آنرا مطالعه کنیم و در نهایت باید کلاهمان را قاضی کنیم و منطقی فکر کنیم… پاسخ به این نظر: خواهر یا برادر گرامی … این سلسله نامه ها تلاشی است برای همین معنا که شما فرموده اید… گذشت از مراحل علاقه مندی قومی و تعصب و وابستگی و دلبستگی و بیرون آمدن از قالب هایی که تن ما به آنها عادت کرده و الی آخر… اما در مورد اینکه خواننده ای با عینک بدبینی به بنده نگاه کند یا عینک خوش بینی این را اهمیت نمی دهم و شما هم ندهید… بنده هیچکاه موافق این ضرب المثل نبوده ام که می گوید: خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو. … بلکه معتقدم خواهی نشوی همرنگ رسوای جماعت شو… پس اگر به کاری معتقد هستید که حتی اکثریت برنمی تابند به دنبال همرنگی با جماعت نشوید از بیم اینکه عینک شان شما را بد نشان دهد یا خوب… بلکه سعی کنید به راهی که درست می دانید بروید. تصورش را بکنید اگر حسین علیه السلام نعوذ بالله می خواست همرنگ جماعت شود چه می شد…

از دیگر عزیزانی که پیامک گذاشتند نیز تشکر می کنم . ببخشید که این نامه نیز طولانی شد . انشاالله بنده را در ادامه ی بحث همراهی کنید. با آرزوی سربلندی برای ملت عزیز ایران.

 1. شما داعشیها را کهنه مسلمان میدانید؟ اون کافرهایی که از خود اروپا اومدن؟. ادعای مسلمونی را کلی گفتم خودم رو هم شامل میشه.مثال بسیار خوبی که زدید کانادا بود.و اما اونی که روزی ظلم کرده خدمات فراوانی هم به بشریت کرده درسته از ظلمشون نمیگن منظورم اینه که یه نفر هم از سفیدپوستها حقیقت دوست و حقیقت طلب نیست که از سیاهان دفاع کنه

  • یک دوست گفت:

   سلام بر نام و نام خانوادگی عزیز و البته همچنان عصبانی…
   نکته سنجی شما قابل تقدیره … در مورد داعشی ها می تونید اصل و نسب ابوبکر البغدادی را انکار کنید؟ آیا رگ و ریشه ی بن لادن قابل انکاره؟ یا آل سعود که با مردم یمن اینچنین می کنند؟ اینها به لحاظ آبا اجدادی نسل اندر نسل مسلمان و مسلمان زاده نیستند؟ ( البته منظور از واژه ی مسلمان ، مسلمان به مفهوم حقیقی کلمه نیست. ) به هر تقدیر قبول دارید که تازه مسلمان اگر واقعا و عمیقا مسلمان باشد از کهنه مسلمانی که تنها نام مسلمانی را یدک می کشد بهتر است یا خیر؟
   در مورد آنکه روزی ظلم کرده خدمات فراوانی هم به بشریت کرده ، اینها قابل جمع در یک ظرف نیستند. صحبت از یک کامیون گچ فله ای یا هندوانه نیست که در هم باشند. صحبت از یک ملت و گاهی یک قاره است. فرانسه ناپلئون بناپارت داشت اما هانری کربن هم داشت. و آلمان هیتلر داشت و بانو آنه ماری شیمل را هم دارد. اونی که روزی ظلم کرده قطعا همونی نیست که خدمت فراوانی به بشریت کرده… گناه هرکسی را به پای همه ننویسیم و خدمت هرکسی را هم به پای همه ننویسیم.

   ممنونم که نظر می گذارید.

 2. از منظری یکی از زیباییهای خلقت و حیات بشری شاخه شاخه شدنها و درآمدن بصورت اقوام مختلف است که زیبایی جامعه انسانی را صد چندان کرده و البته این مقوله هم مثل دین ، علم و … در جهت کمال انسانی است و البته مثل بقیه موارد انسانی به شرطها و شروطها

 3. پس خودتونم قبول دارید که مسلمان حقیقی نیستن شما شمر و یزید رو مسلمان میدونید؟اینا همون کره های شمر و یزیدن اجدادشونو فکر نکنید مسلمان واقعی و پاک بودن اونا حرامزاده بودن ابوبکرالبغدادی و …حرومزادن مسلمان نیستن مسلمان نبودن بدونید فرزندان همینها هم در دوران حکومت امام زمان مقابل ایشون می ایستن .داعش از نسل ابوسفیان و معاویه هستن و یه عده اروپایی از خدا بیخبر ونسلشون همونایین که برای امام زمان هم مشکل ایجاد میکنن.حالا من میخوام واژه جدید قوم بدتر را برای قومی که ادعای مسلمانی میکنن-داعش-ولی شراب میخورن و بی ناموسی میکنن و کشتار میکنن به کار ببرم و قومی که ضد داعش و مدعیان دروغین اسلام باشه قوم برتر هستن چون باتقوان و پرهیزکارن. اونی که روزی ظلم کرده قطعا به بشریت هم خدمت کرده اگه امریکا و اروپا استعمار کردن از اون طرف خدماتی کردن که اگه اونا نبودن من و شما و این مردم هنوزم عقب افتاده بودیم هرچند الانم مثلا المان ازما ۱۰۰۰سال جلو افتاده

  • یک دوست گفت:

   نام و نام خانوادگی عزیز… سلام … ممنونم که پیگیر جواب نظراتتون هستید… بحث مسلمان و نامسلمان را بنده از واژه یهودی های تازه مسلمان شما شروع کردم. شاید بنده اشتباه برداشت کردم اما برداشتم این بود که این واژه را در مقام تحقیر یا تمسخر بکار برده بودید… اگر برداشتم درست بوده شما قبول کنید که تازه مسلمان بودن امتیاز منفی نیست چون به تعبیر شما حربن یزید ریاحی که در لحظات آخر به امام حسین علیه السلام پیوست تازه مسلمان محسوب میشه و باید نیش و کنایه می شنید از امام …
   در مورد خدمات اروپا و آمریکا هم به قول رحیم پور ازغدی امنیتی که برای ما ایجاد کردند امنیت مرغی بود. درست مثل صاحب مرغداری که مرغ هایش را از شر روباه و عقاب و بیماری ها در امان نگاه می دارد برای اینکه به موقعش آنها را به کشتارگاه بسپارد… اختراع ادیسون و گراهام بل و علوم انسان هایی چون انشتین و نیوتن را نمی شود به حساب اروپا یا آمریکا گذاشت… و نکته ی دیگر هم اینکه اگر اونا نبودن مطمئن باشید ما عقب که نمی افتادیم هیچ جلو هم می افتادیم… هرچند به وقتش ندانستیم چگونه با آنها تعامل کنیم و این بود که باختیم و باختیم و باختیم… و اینکه آلمان از ما ۱۰۰۰ سال جلو افتاده معیار شما چیست؟ بفرمایید تا ما هم روشن شویم.

 4. دیگه نمیدونم چطور سعی کنم مسلمان حقیقی رو براتون تعریف کنم. چطور میشود اختراع یا کشف الکل را که رازی انجام داد به همه ایرانیان نسبت داد بعد ادیسون را به مردم امریکا نه؟ پس چرا مولوی که از راه ادبیات به بشر خدمت کرده ایران و ترکیه همیشه سرش جنگ دارن که او ایرانی بوده یا ترک؟ چون میخوان از مردم خودشون باشه که به دنیا بگن ما هم اکنون هم همچین ادمایی داریم-اما اگه علمو قاطی سیاست کردین بازم نتونستین کامل منظورتونو بگید. با چی جلو می افتادیم با باد هوا؟ خودتونم جواب خودتونو دادید=ندانستن.معیار من از جلو افتادن المان تکنولوژی صنعت اقتصاد رفاه مردم نزدن جیب مردم فرهنگ مردم طبیعت -طبیعت ایرانم داره چه داروهای گیاهی هم که اینجا نیست اونوقت از اروپا و امریکا میان از اینجا میبرن پرورش میدن و چه داروهایی که نمیسازن یعنی ما به طبیعت احترام نمیذاریم هیچ اونقدر بی فرهنگیم که هرچی اشغاله میریزم تو طبیعت-بازم بگم؟ چرا سرعت اینترنت حتی افغانستان از ما بیشتره؟ چرا کشور اذربایجان ماهانه به ورزشکاراش ۲۰میلیون حوق میده چون پول نفتشونو نمیدزدن اونوقت ورزشکارای ایران نصف نصف نصف این مبلغم نمیدن عقب افتاده نیستیم؟

  • یک دوست گفت:

   نام و نام خانوادگی عزیز سلام …
   ۱- دقت کنید بنده در تمام پاسخ هایی که دادم با سلام به شما شروع کردم و شما نظراتتون را بدون حتی جواب سلام بنده … فرهنگی که شما ازش دم می زنید از همین سلام کردن و احترام گذاشتن به یکدیگر شروع میشه و میره تا خیلی بالاها … نیم درصد احتمال بدید بنده از شما به لحاظ سنی بزرگترم… سلام نکنید اما حداقل جواب سلام را بدهید… وگر نه بحث از فرهنگ کردن شما می شود نقض غرض.
   ۲- نه بنده و نه شما و نه هیچ کسی دیگر حق نداریم کشف الکل رازی را به خودمون نسبت بدیم… ما خیلی که ادعای بیل زدن داشته باشیم باغچه خودمان را بیل بزنیم… نه اینکه با علم و زحمت دیگرانی چون ابن سینا و رازی و ابوریحان و دیگران قیافه بگیریم… شما هم اگر هنر این دانشمندان را به خودتون نسبت می دهید توصیه می کنم این کار را نکنید.
   ۳- گفتن اینکه مولانا و رازی و … مال ما هستن چه دردی از الان ما دوا می کنه؟ … این افراد حالا دیگر جهانی هستند نه ایرانی… به جای مصادره کردن این بزرگان به نام خودمون یه تکانی به خودمون بدیم… داشتم داشتم خیلی حساب نیست… دارم دارم حساب است.
   ۴- اینکه فرمودید : « اونقدر بی فرهنگیم که هرچی اشغاله میریزم تو طبیعت » شما را نمی دونم اما بنده بچه هایم را طوری تربیت کرده ام که هفته ی گذشته پای کوه سیخه وسط دشت پسرم از من می پرسد: بابا این آدامس را چکارش کنم ؟ » دنبال مقصر کجا می گردید؟؟؟
   ۵- سرعت اینترنت برای چه کاری؟ مقالات و اطلاعات علمی کم حجم ترین ها در اینترنت هستند و خیلی سرعت اینترنت کار انسان را مختل نمی کند… اما دانلود فیلم و سریال بله سرعت اینترنت بالایی نیاز دارد. چه اینکه اگر طبق ادعای شما ما مردم بی فرهنگی هستیم سرعت بالای اینترنت باعث پیشرفت ما نمی شود بلکه پسرفت می کنیم.
   ۶- به بعضی از ورزشکارای ما خصوصا فوتبالیست ها متاسفانه متاسفانه حقوق های بالای ۵۰ میلیون هم میدن . کمی اطلاعاتتون را بالا ببرید.
   ۷- بالاخره نفرمودید واژه ی یهودی تازه مسلمان از باب نیش و کنایه بود یا تعریف و تمجید؟

   سپاس از نظردهی شما و یک خواهش … شرکت در چنین بحث هایی اعصاب آرام و متانت نیاز دارد… لطفا بدون عصبانیت !

   تشکر مجدد : یک دوست

  • معلم گفت:

   باسلام
   محض اطلاع این شهروند گرامی وسایر مخاطبین ارجمند:
   ۱- باید عرض نمایم به نظر بنده این تازه مسلمانهای واقعی نه اینهایی که ماسک مسلمانی رابه عاریه ازمستکبرین به چهره داشته وهر جنایتی رابه نام اسلام انجام می دهند،فقط صرفاً این مسلمانهایی که امروزه باتحقیقات کامل مسلمان می شوند واعتقاد والتزام عملی آنها اثبات می شود به گمان من ازمن وشما که یک اسلام سنتی راازپدرومادرواجدادمان ارث گرفته ایم وهیچگونه التزام عملی نداریم ویا خیلی کم داریم قطعاً بهترند.وبدون ادعا اسلام واقعی آورده وبه آن عمل می کنند.
   ۲-ازشما استدعا دارم برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب ازاین بحث ها ازکلی گویی بپرهیزید ومصداق عملی برای اظهارات خود بیاورید.برای مثال فرمودید پیشرفت ۱۰۰۰ساله آلمان ازبقیه این نظر کاملاً مردوداست.یاملاک دریاقت حقوق ورزشکاران به علت عدم فساد درآذربایجان وموارددیگر که قابل تایید نیستند.
   ۳-درهیچ منطقی یک فرد دریک جامعه ملاک خوب یا بد بودن آن جامعه نیست واین اشتباه بزرگی است که درجامعه ومحاورات عمومی مثال زده می شود.ودرنظریه پردازی علمی نباید مرد استناد قرار گیرد.
   ۴-مصداق مثال زیبای ایرانی خودمان بهترین مثالهاست که امروزه همه ما باید آویزه گوشمان قرارداده
   وتوجه کنیم که: ((گیرم پدرتو بود فاضل ازفضل پدرتو راچه حاصل))
   خودت راوزن کن که درچه جایگاهی وعملکردی قرارداری؟عزیز.

 5. یک دوست گفت:

  معلم ارجمند سلام …
  زهی افتخار که جنابعالی با این نگرش منطقی در کسوت معلمی قرار دارید… بدون تعارف عرض می کنم که دلایل شما واقعا قابل ستایش و مستدل و محکم بودند… انشاء الله این عزیز ( نام و نام خانوادگی ) مطالب شما را مد نظر قرار دهند… باز هم سپاس از استدلال های زیبای شما…

 6. سلام علیکم ببخشید اونقدر بعضی وقتها غرق موضوع میشدم که جواب سلام شما یادم میرفت و جدیتم را عصبانیت برداشت نکنید به خدا این حرفهایی که شما میرنید اکثرا موافقم شما برادر بزگتر حلالم کنید .با اجازتون جواب نظر اخریتون رو بدم ۱٫جواب سلام ندادنو از غرق موضوع بودن دانستم و از شما معذرت میخوام۲٫این طبیعی نیست که به رازی و مفاخر کشورمون افتخار کنیم؟اگه ما افتخار نکنیم کی میاد افتخار کنه؟ نسبت دادن هنر این دانشمندان کم کم باعث میشه این انسانهای بزرگ را الگو قرار بدهیم و به فرزندانمان بیاموزیم که از الگوهای توخالی پرهیز کنن و مفید به حال جامعه باشند۳٫همونطور که گفتم یه شخصیت که به نام ایرانی در اومد ما ایرانیها به راحتی میتونیم اونها رو الگو قرار بدیم چون باور داریم از همین اب و خاک بودن و بیشتر اختراع کنیم و بیشتر به مردم واسلام و جامعه خدمت کنیم واما قسمت دوم نظر شما رو کاملا موافقم باید خودمونو تکون بدیم و فعالیت داشته باشیم. دوست عزیز داشته ها تاریخ هستند اگر داشته ها نبودند الان ما هیچی نداشتیم که بگیم داریم داریم بنظرم شما اصلا تاریخو در پیشبرد اهداف موثر نمیدونید این تاریخ و گذشتست که الان ما رو ساخته۴٫به والله اگه من اشغالی زمین ریخته باشم همیشه میذارم جیبم هرجا سطل اشغال بود میندازم مقصر اولا پدر مادرها هستند دوما اموزش و پرورش که تو کلاسها همه چی میخوان یاد بدن غیر از کارهایی اولیه برای سلامت خودمون و پاکی هوا و چیزهایی که به این سادگی میشه انجام داد و انجام نمیدیم۵٫کمی اطلاعاتنونو ببرید بالا امروزه هرچی تجارت چه بزرگ چه کوچیک با اینترنته بسیاری از خرید و فروشها ساختن برنامه ها تبادل نظرات به عنوان مثال مهندس خودرو سازی ژاپن میخواد با ایتالیا بحث کنه ۵ساعت که وقت نداره بشینه حرف بزنه همین افکاره که عقب موندیم دیگه فیلم وسریال به چه درد میخوره دوست عزیز۶٫مسخره میکنی رفیق؟ فوتبالیست؟ شما برو اطلاعاتتو زیاد کن ورزشکاران المپیک چقدر حقوق میگیرن؟ دستهای پشت پرده هستن که این همه پولو تو فوتبال جابه جا میکنن یه مثال زدید فوتبال حالا من چند تا مثال میزنم شما بگید چقدر حقوق دارن=کشتی گیرها کاراته کاها تکنواندوکارها ووشو کارها بسکتبالیستها وزنه بردارها دو میدانی کارها که خودش چندین زیر شاخه داره والیبالیستها دوچرخه سوارها و…. غیر از فوتبال۷٫هر دو ۸٫جدی بودنو عصبانیت برداشت نکنید ۹٫ ببخشید اقای معلم من خط اول نظرتونو خوندم و بقیه شو نخوندم معذرت میخوام وقتی دو نفر بحث میکنن وارد شدن نفر سوم مشکلو پیچیده تر میکنه حالا من برم یکو بیارم که با نظرات من موافقه و وارد بحث ما بشه دیگه واقعا پیچیده میشه بگذارید من و دوست عزیزم خودمان به توافق میرسیم گرچه گفتم مثل برادر بزرگم هستن و حرفاشونو قبول دارم فقط اختلاف نظرهایی بسیار جزئی داریم که طبیعیه و خودمون حل میکنیم

  • یک دوست گفت:

   نام و نام خانوادگی عزیز:
   سلام علیکم.
   ممنونم که پیگیر مطالب و پاسخ نظراتتان هستید. قبلا از شما عذر خواهی می کنم… در پاسخ قبلی کمی تندی کردم آن هم نه از روی عصبانیت بلکه می خواستم کمی تلخی لحن تند را شما هم بچشید. باز هم معذرت …
   اما در مورد مطالبی که فرمودید احساس می کنم حالا دیگه چندان اختلاف نظری نداریم… به هر تقدیر مشکلاتی هست و قابل انکار نیست اما صرفا بیان آنها دردی را درمان نمی کنه… باید به دنبال حل مشکلات باشیم… شاید دستمان نرسد کاری بکنیم اما حداقل این است که خودمان در حد خودمان ، خانواده مان و اطرافیان مان روشن شویم… یک جریان زیبا را برایتان بازگو کنم؟ … حتما می دانید شهید چمران همسری داشتند اهل لبنان … خانم غاده … حلقه ی اتصال و آشنایی شهید چمران با غاده جمله ای کوتاه در حاشیه ی کتابی است که ایشان می نویسد: من شاید نتوانم تاریکی دنیا را برطرف کنم اما شمعی روشن می کنم تا حداقل محیط پیرامون خود را روشن کنم… بیایید ما هم هیچ کاری هم که از دستمان برنمی آید به اندازه ی توان خود تلاش کنیم برای زدودن گرایشات قومی و حتی گرایشات صرفا ملی .
   در مورد معلم عزیز هم مطمئن باشید بحث طرفداری نیست. خدا شاهده از مسئول سایت خواستم هر نظری حتی مخالف را درج کنید بنده جواب می دهم… اگر اولین نظر معلم عزیز را بخوانید اتفاقا ایشان هم نظر انتقادی داشته اند در خصوص عنوان نامه ها …
   خواهشی که دارم همچنان بنده را از نظرات خود بهره مند سازید. ممنونم از شما .

 7. معلم گفت:

  باسلام خدمت برادران وخواهران عزیزم :
  دوستان عزیز وقتی بحث های اجتماعی مطرح می شود مخصوصاًدرسایت وزینی چون سایت مردمی پونه زارکه روزانه هزاران نفردرسراسردنیا به آن دسترسی دارندومی بینند،بحث دونفره مطرح نیست ومنتفی است وبالخصوص این مقاله که به ابتکار این سایت ویک دوست دلسوزدرسطح جهانی مطرح شده است که اگر ازاول نامه ها پیگیری فرموده بودید به عرض بنده می رسیدید.درعین حال بنده باعرض ارادت به همگان واحترام خاص به شما بینندگان این مقالات ارزشمند ضمن تشکرازمدیریت سایت ونویسنده ونظردهندگان عزیز استدعای عاجزانه دارم،بامتانت کامل بطورعلمی وبی طرفانه بحث هارا به منظوربالا بردن سطح فرهنگی جامعه ادامه دهیم تا انشاءالله نتیجه خوبی حاصل شود وبرای رضای خداوند متعال خدمتی کرده باشیم .انشاءالله.

 8. سلام مجدد خدمت یک دوست عزیز دغدغه ی من شخص شما یا خانواده گرامیتان نبود که مثلا اشغال بریزید این کار بی فرهنگهاست دغدغه ی من کلی است و جامعه منظورم بود اگه نه این همه اشغال و پلاستیک و بطری هم که از مریخ نیومده متاسفانه بیفرهنگها این کارها رو کردن و بی فرهنگی مادر زشتیهاست .فقط یه سوال دارم چرا باید گرایشهای قومی یا ملی که فرمودید را کنار گذاشت؟ به نظرم شما انترناسیونالیستی فکر میکنید در حالی که صدها بار در قران خوندیم که ما شما را به رنگها و زبانهای مختلف افریدیم تا همدیگر را بشناسید-حالا شایدم منظورتون وحدت هست که من خوب متوجه نشدم- لحن من جدی و دلسوزانه بود حالا زیاد هم دیگه نمیخوام وارد حاشیه ها بشیم به نظر من پیدا کردن قوم برتر مثل پیدا کردن انسان کامل و برتر هست انسان برتر و کامل در دوران ما حضرت مهدی عج هستن و قوم برتر امامان بودن و بعد شهدای اسلام مانند شهدای هشت سال دفاع مقدس که از همه نژادها شهید دادن یا در صدر اسلام هم شهید سفید پوست داشتیم هم سیاهپوست.

 9. یا منظورتون افراط در قومیت گرایی باشه که کاملا موافقم هرچیزی حدی داره اقا من گرجی ام دیگه فرا زمینی و مقدس و معصوم که نیستم یک انسان عادیم .باید به قومیت و افراد قومی خود افتخار کرد ولی افراط در قومیت گرایی موجب ایجاد نژادپرستی و دوری از خدا میشه.موفق باشید

  • یک دوست گفت:

   نام و نام خانوادگی عزیز سلام … دو نظر آخری شما خیلی بنده را خوشحال کرد. خوشحالم از اینکه منظور بنده را به خوبی دریافتید. بنده کسی نیستم که بخواهم اقوام را با آن همه زیبایی در گویش ، زبان ، فرهنگ بومی ، ادبیات بومی و بسیاری زیبایی های دیگر نفی کنم… درد بنده گرایشات قومی است. گرایشاتی که منجر می شود انسان قوم خویش را و نژاد خویش را برتر ببیند… به واقع هدف بنده این متن شماست که نوشته اید: به نظر من پیدا کردن قوم برتر مثل پیدا کردن انسان کامل و برتر هست انسان برتر و کامل در دوران ما حضرت مهدی عج هستن و …. الی آخر . از نامه هفتم بحث کمی تغییر می کند. همراهی و مشارکت شما باعث بهتر شدن نتیجه ی نهایی خواهد بود… باز هم ممنونم

  • حسین گفت:

   شما مطمئنی که از قوم شریف و نجیب گرجی هستی یا با آوردن اسم یه قومیت و مطرح کردن اینکه منتصب به اون قومی سعی در تخریب اونارو داری

   • یک دوست گفت:

    حسین عزیز سلام … حدس بنده اینه که نظر شما در مورد نظر « نام و نام خانوادگی » و با مطالعه ی نظرات ایشونه. به هر تقدیر خواستم خدمت شما عرض کنم ایشان ( نام و نام خانوادگی ) بر اساس مطالبی که از نظراتشون برداشت کردم انسان دردمندی هستند در مورد برخی بی عدالتی های حاصل از گرایشات قومی و نیز بی رحمی انسان ها به طبیعت و خیلی محاسن دیگر هم دارند… در هر حال بنده با اینکه ایشان را نمی شناسم برایشان احترام قائلم … در مورد نجابت و شرافت گرجیان هم تصدیقا چنین است. چنانکه بختیاری ها، ترک ها و ارامنه ی عزیزی هم که در منطقه ی شهرستان ما زندگی می کنند انسان های ارجمند ، زحمتکش ، نجیب و دوست داشتنی هستند… هم افزایی بهترین راهکار برای تعالی منطقه ی ماست… و تقابل ناصواب چه بسا دردی بر دردهایمان بیفزاید… از شما ممنونم که نظر گذاشتید.

 10. سلامت و موفق باشید یه چیزم بگم من فقط از *انسانهای*اروپا و امریکا که به بشریت خدمت کردن دفاع کردم و حتی اونها رو هم انسانهای خوب میشناسم نه به عنوان قوم برتر قوم برتر همونایی هستن که گفتم .به سیاست کثیف اون کشورها کاری ندارم و از منظر علمی نگاه میکردم.

 11. سلام منظور من از نظر قبلی که گفتم گرجی ام و… اینه که من به گرجی بودنم افتخار میکنم و سرمو بالا میگیرم منظورم این بود که نباید حرفی یا عملی انجام داد که باعث تحریک بقیه اقوام بشه یا برعکس از یه قوم دیگه بیان یه حرف تحریک امیز بزنن خب ما طبیعتا ناراحت میشیم .-عمو- گرجی بودنو مثال زدم خودم شاهد بودم یه ارمنی یه حرف ساده اما تحریک امیز گفت به ترکها و حالا چنان دارن بهم میپرن که نگو.نباید حرف الکی زد که چندین سال پشیمونی بار بیاره و کلی عرض کردم نه فقط گرجیها را . عمو اگه یک درصدم بگی بیشتر از تو گرجی بلدم و با فرهنگش اشنا ترم و یک درصدم بگیریم بیشتر از تو غیرت دارم که نخوام قوم دیگه رو تخریب کنم چه رسد به قوم خودم گرجی

Go to TOP