چاپ خبــر
رحیم پور ازغدی:

برجام برای کسانی که می‌گفتند چرا این‌ همه «مرگ بر آمریکا» می‌گویید تجربه شد

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برجام برای نسل جدید لازم بود که بر سر آن هزینه دادیم و تجربه‌ای شد، برای کسانی که می‌گفتند شما چرا این‌ همه «مرگ بر آمریکا» می‌گویید و چرا یک‌ بار با آنها مذاکره نمی‌کنید.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، حسن رحیم‌پور ازغدی عصر یکشنبه در سخنرانی با موضوع «نقش مقام معظم رهبری در دفاع مقدس و مقاومت اسلامی» که در دانشگاه منتظری برگزار شد، اظهار داشت: اگر جنگ منطقه را با چشم مسلح نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که این جنگ ادامه جنگ هشت‌ ساله و یکی از جنگ‌های جهانی است و تمام جریان‌هایی که کنار صدام بودند، اکنون علیه عراق و صدام و سوریه می‌جنگند.

وی با بیان اینکه جنگ منطقه جنگ جهانی است که بیش از 30 کشور در آن مداخله می‌کنند، افزود: در رأس جنگ منطقه دو الی سه کشور دیده می‌شوند اما بین 20 تا 30 کشور در این جنگ حضور دارند.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه سوریه تنها کشور عربی بود که به فلسطین خیانت نکرد، اضافه کرد: سوریه کشوری متفاوت است، چراکه تمام دولت‌های عربی به فلسطین خیانت کرده بودند و سوریه تنها کشور عربی است که خیانت نکرده و سوریه اگر نبود، لبنان آزاد نمی‌شد و غزه مقاومت نمی‌کرد و شکست‌های پی‌درپی رژیم صهیونیستی اتفاق نمی‌افتاد.

رحیم‌پور ازغدی به حضور ایران در سوریه اشاره و عنوان کرد: دولت عراق و سوریه بارها اعلام کرده‌اند که اگر مشورت‌های نظامی و فرماندهی ایران نبود، گروهک تروریستی داعش تاکنون کل عراق و سوریه را می‌گرفت و این نشان از قدرت نظامی و عملیاتی ایران دارد که بدون اینکه حضور مستقیم داشته باشد توانسته دو کشور اسلامی را از سقوط نجات دهد‌.

وی با تأکید بر اینکه اگر موقعیت عراق و سوریه تثبیت بماند مقاومت ضد صهیونیستی تقویت و احیا می‌شود، متذکر شد: رژیم صهیونیستی خط مقدم استعمار غرب است و اگر سقوط کند دژ استعمار غرب شکسته خواهد شد، چراکه تمام غرب پشت رژیم صهیونیستی است و اگر بشکند تاریخ جدیدی آغاز می‌شود و تاریخ 200 ساله استعمار به هم می‌ریزد که این امر هم دور نیست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: در ظاهر صحنه گروهک تروریستی داعش 2 دسته آدم وجود دارند، یک گروه مزدورانی هستند که پول می‌گیرند و گروه دیگر افراد ساده‌ای هستند که فکر می‌کنند این نبردی برای تشکیل خلافت اسلامی است و فریب‌خورده هستند که این گروه قربانیان دسته اول هستند و کارهای انتحاری و سخت بر عهده آن‌هاست و همین‌ها بودند که در اروپا حرکت‌های تروریستی انجام دادند، اما در پشت‌صحنه داعش، تمام قدرت‌های دیکتاتوری و حکومت‌های منطقه مثل امارات، اردن، قطر، ترکیه، عربستان قرار دارند.

رحیم‌پور با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی به‌ صراحت اعلام کرده که داعش در سوریه به نفع ماست، تصریح کرد: گروهک تروریستی داعش به نفع آن‌هاست و در ادامه هم داعش اعلام می‌کند که مشکل ما حکومت سوریه است و این نشان می‌دهد که کشورهای غربی از داعش حمایت می‌کنند.

وی با بیان اینکه اگر ایران از سوریه و عراق حمایت نمی‌کرد اکنون این دو کشور به دست آل‌سعود، رژیم صهیونیستی و آمریکا بود، تبیین کرد: اصلی‌ترین هدف این جنگ‌ها، ایران است و حتی یکی از نگرانی‌های کشورهای غربی این است که اگر جنگ در سوریه و عراق تمام شود این نیروها در اروپا حضور پیدا می‌کنند، پس بهتر است در همین منطقه باشند تا از بین بروند یا جبهه مقاومت را بشکنند.

استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد: می‌خواهند سوریه را به سه کشور و ایران را به پنج تا هفت‌ کشور تجزیه کنند و حتی نقشه ایران جدید را منتشر و تقسیمات را براساس قومیت و مذهب پیش‌بینی کرده‌اند و می‌خواهند جنگ قومی و شیعه و سنی راه‌ بیندازند و وقتی جنگ راه بیفتد رسماً جنگ جهانی است که همه کشورها به شعله‌ور شدن آن کمک می‌کنند و فقط اسم آن جنگ داخلی است.

رحیم‌پور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فتنه 88 افزود: کشورهای غربی نشان دادند که فقط منتظرند یک درگیری در ایران شروع شود تا به آتش آن دامن بزنند.

وی تصریح کرد: عده‌ای جنگ 8 ساله را جنگ ایدئولوژیکی و انقلابی می‌دانستند، حال‌ آنکه جنگ جدا از اسلام جنگ وطن بود و منطقه نفت‌خیز کشور سقوط کرده بود، اما همه می‌دانیم کسانی خاک ایران را حفظ کردند که ایرانی مسلمان بودند و برای دفاع از اسلام و آرمان‌های انقلاب اسلامی جنگیدند و امروز هم کسانی می‌گویند نباید در منطقه بجنگیم اما ترامپ اقرار می‌کند که حمله به سوریه برابر با حمله به ایران و روسیه است و ما نمی‌توانیم با آن‌ها وارد جنگ شویم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی داز سخنان خود با اشاره به قرارداد برجام گفت: ما به تمام تعهداتمان عمل کردیم، اما آن‌ها به 90 درصد تعهداتشان عمل نکردند، این قرارداد آزمایشی لازم برای نسل جدید بود که بر سر آن هزینه دادیم و تجربه‌ای شد برای کسانی که می‌گفتند شما چرا این‌ همه «مرگ بر آمریکا» می‌گویید و چرا یک‌بار با آن‌ها مذاکره نمی‌کنید! با این ‌حال ما از پیشرفت خود در این زمینه عقب ماندیم و جبران عقب‌ماندگی هزینه دارد و جلوی نهضت علمی که رخ‌ داده بود گرفته شد، در حالی‌ که ما می‌توانستیم تجربه نکنیم، چراکه کافی است عقل خود را به کار اندازیم که آمریکا چرا باید پیشرفت ما را بخواهد.

رحیم‌پور تأکید کرد: بعضی‌ها در مورد جنگ‌های منطقه هم می‌گویند بیایید تجربه کنیم و به کشورهای منطقه کمک نکنیم، اما باید بدانیم که اگر امروز و در خارج از مرزها کمک نکنیم چندین سال بعد باید در داخل و با چند برابر هزینه بجنگیم؛ شاید که موفق شویم، باید بدانیم ملت ایران موش آزمایشگاهی نیست و کاری که در هسته‌ای با ما کردند را صد برابر در جنگ‌های منطقه‌ای با ما می‌کنند و اگر ایران ضعف نشان دهد و تسلیم وعده‌ها شود و کشورهای منطقه را رها کند به دو سال هم نخواهد رسید که ایران را خواهند گرفت.

وی ادامه داد: اگر در مسائل منطقه‌ای کوتاهی کنیم تروریسمی صد برابر وحشی‌تر در ایران به اسم قومیت، مذهب، جنگ آب و تمام اختلافاتی که هست، اتفاق می‌افتد.

استاد حوزه و دانشگاه با انتقاد از کسانی که می‌گویند باید به فکر منافع مادی خود باشیم، بیان کرد: منافع ملی از امنیت، اقتصاد و رشد علم حاصل می‌شود و وقتی امنیت نباشد رفاهی هم وجود نخواهد داشت و نباید تصور کرد که اگر به عراق و سوریه مسلط شوند پشت مرزهای ایران به احترام آریایی بودنمان می‌ایستند و به ما حمله نمی‌کنند، چراکه هدف اصلی آن‌ها ایران است.

رحیم‌پور توضیح داد: اکنون ما در موضع قدرت و در خارج از ایران، جنگ را مدیریت می‌کنیم، در حالی‌ که اگر این کار را نکنیم باید در سال‌های آینده از موضع ضعف و منفعلانه دفاع کنیم و چندین برابر هزینه دهیم.

وی در پایان تشریح کرد: ایران هوشمندانه‌ترین نوع جنگ را بدون هزینه و بدون حضور مستقیم نیروها مدیریت کرده و باعث شده است که مدیریت جنگ بر عهده ما باشد و باید بدانیم که سوریه برای ایران می‌جنگد نه ایران برای سوریه درواقع عراق و سوریه سپر ایران شده‌اند چراکه درنهایت همه باهم یک جبهه متحد هستیم.

منبع: فارس

Go to TOP