چاپ خبــر
برند سازی برای فریدونشهر امکان پذیر است؛

آیا فریدونشهر واقعا بام ایران است؟

در یادداشت نویسنده به دلایل اهمیت استفاده از برند بام ایران برای فریدون شهر پرداخته و پیشنهادی برای برجسته کردن این موضوع داده است .

آیا واقعاً ما بام ایرانیم؟

        با نگاهی بر ارتفاع شهرهای کشور از سطح دریای آزاد متوجه می شویم شهر فریدونشهر با ارتفاع ۲۵۳۰ متر ، مرتفع ترین شهر کشور و یا به عبارت دیگر بام ایران عزیز است . که این خود برای ما افتخار آمیز است . متاسفانه سالهاست که این عنوان را شهرهای دیگر برای خود غصب نموده اند و و در این میان شهرکردی ها به شدت در پی جا انداختن شهر خود به عنوان بام ایران هستند و با استفاده از غفلت ما تا حدود زیادی هم موفق شده اند. (با نهایت احترامی که  برای مردم و مسوولین این شهر دارم) . بارها شاهد پخش گزارش های خبری از شهرکرد بوده ایم که در آن شهر خود را بام ایران می نامند ، در حالی که این شهر حدود ۵۰۰ متر با فریدونشهر اختلاف سطح دارد و در حقیقت پایین تر از فریدونشهر می باشد.

مرتفع ترین شهرهای کشور:

رتبه

نام شهر

ارتفاع از سطح دریا

۱

فریدون شهر

۲۵۳۰

۲

سمیرم

۲۴۶۰

۳

داران

۲۳۹۰

۴

کوهرنگ

۲۳۵۰

۵

صفاشهر

۲۳۰۰

۶

بافت

۲۲۷۰

۷

سی سخت

۲۲۵۰

۸

خوانسار

۲۲۵۰

۹

سپیدان

۲۲۴۰

۱۰

اقلید

۲۲۳۰

۱۱

بروجن

۲۲۲۵

۱۲

بوانات

۲۱۸۰

۱۳

چادگان

۲۱۳۰

۱۴

آشتیان

۲۱۲۰

۱۵

شهرکرد

۲۰۶۰

جدول ۱  منبع موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی

اهمیت موضوع:

چرا باید دنبال این باشیم که فریدونشهر بلند ترین شهر کشور است؟ همه ما بخوبی واقفیم که افراد (اعم از حقیقی یا حقوقی) برای شناساندن خود به دنبال « ترین » ها هستند . قوی ترین مرد، زیباترین کشور، بزرگ ترین برج و…  این موهبت را خداوند در اختیار ما قرار داده است که با افتخار بگوییم شهر ما بلند ترین شهر جمهوری اسلامی ایران است. متاسفانه مسوولین شهر در گذشته توجه چندانی به این موضوع نداشته و اکنون نیز ندارند. تا جایی که هر موقع بخواهیم فریدونشهر را در بروشور یا سایتی معرفی کنیم شاه بیت معرفی ما این می شود : « … فریدونشهر یکی از شهرستانهای محروم کشور در غرب استان اصفهان است. …»و ما محروم بودن را شاخصه جدایی ناپذیر برای خود می دانیم و به آن تاکید داریم . آیا قرار است فریدونشهر تا ابد محروم باقی بماند و آیا اصلاً این افتخار است که آن را بیان کنیم ؟ عوض آنکه برند فریدونشــــهر « محروم » باشد بهتر است از برند واقعی آن که « بام ایران » است استفاده کنیم . همین مسئله به ظاهر ساده می تواند باعث جذب گردشگر شود و یقیناً هم می شود.

یک پیشنهاد :

اینجانب سالهای قبل به اعضای شورای اسلامی دوره اول پیشنهاد دادم که چون معمولا پرچم کشور را در بلند ترین نقاط به اهتزاز در می آورند میدانی در شهر با عنوان « میدان پرچم» احداث گردد و یا یکی از میدان ها را با این نام نامگذاری کنند و در آن پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران را به نحو شایسته و زیبایی برافراشته نمایند ودر کنار آن تابلو یا کتیبه ای با عنوان « این مکان بلند ترین نقطه شهری کشور است» گذاشته شود . در اینجا مجالی نیست که وارد جزییات میدان شویم و آن را به طراحان و اهل فن می سپاریم.این میدان می تواند یک جاذبه گردشگری خیلی خوب برای شهر و شهرستان باشد .

متاسفانه شورای اسلامی دوره اول توجه چندانی به این مسئله نشان نداد . اکنون بعد از سالها غفلت و دادن فرصت به دیگر شهرهای مدعی مجدداً این پیشنهاد را مطرح می کنم . با توجه به شناختی که از برادر عزیزمان جناب آقای سپیانی  شهردار محترم و اعضای محترم  فعلی شورای اسلامی شهر سراغ دارم مطمئن هستم این پیشنهاد مورد توجه این عزیزان قرار خواهد گرفت.

باشگاه نویسندگان پونه زار/علیرضا مقدسی/دبیر آموزش و پرورش منطقه فریدن  

 1. پیشنهاد جالبی است. می تواند آغازی برای پایان ادعاهای بی اساس باشد. میدان ورودی مکان خوبی برای انجام آن است.

 2. […] قبلی به لقب بام ایران پرداخته ایم که نمونه آن یادداشت آیا فریدونشهر واقعا بام ایران است؟  که می توانید آن را اینجا […]

 3. بیژن گفت:

  البته آقای مقدسی عزیز این عنوانا نه کسی از ما غصب کرده و نه موهبت خدادادیه سال ۱۳۱۴ که شهرکرد شهر شد فریدونشهر یه روستا بود بنابراین از اون سال تا سال ۱۳۳۵ که فریدونشهر به عنوان شهر معرفی شد در صورتی که شهر دیگه ای ارتفاعش بیشتر از شهرکرد نبوده باشه ، شهرکرد تا سال ۱۳۳۵ بام ایران بوده قرار گرفتن سمیرم در مجاورت رشته کوه دنا و مرتفع بودن این رشته کوه از بقیه رشته کوههای زاگرس هم به خاطر نبودن اطلاعات و امکانات تا مدتی غلط انداز بود الان این عنوان مال فریدونشهره واینکه تا آخر مال ما بمونه معلوم نیست چون روستاهای مرتفعتر هستن و شهرکهایی که در نفاط مرتفع ساخته میشن و عقلانی اینه که فعلا از این عنوان موقتی به بهترین شکل استفاده بشه و مسئولین هم با تدابیری که تو ساخت و ساز انجام میدن سعی کنن این عنوان سالیان بیشتری در اختیار ما باشه و کماکان شهرکردا به عنوان مرکز استانی که این عنوانا داره بشناسیم .

  • بهنام گفت:

   بیژن عزیز
   فریدونشهر روستا بوده درست ، آیا داران ، خوانسار ، بافت و آشتیان هم روستا بوده اند . دوباره نگاهی به جدول بیندازید ، شهرکرد پانزدهم است.

   • بیژن گفت:

    بهنام جان
    قدمت اونام تو بحث شهر شدن به اون صورت بیشتر از ما نیست و بحث اینه که در گذر زمان که روستاها شهر شدن این عنوان جابجا شده و الان اومده رو فریدونشهر وگرنه در بحث مدعی بودن شما رو تابلو ورودی شهر بروجن ، شهرکرد ، سمیرم عنوان خوشامدگویی به بام ایران را داری و به تازگی افوس اسم بام راستین ایران را برا خودش تبلیغ میکنه و فعلا که ما بام ایرانیم مسئولین باید برنامه ریزی و استفاده کنن .

   • تورج پورنصیری گفت:

    ارتفاع شهرکرد ازسطح دریا در منطقه فرودگاه۲۰۷۰و در بعضی نقاط شهری۲۳۵۰متر می باشد
    پس اگر قراره نظر بدیم بهتره براساس انصاف باشه
    ضمن اینکه جمعیت شهرکرد نزدیک ب ۲۰۰هزارنفره اکثر مناطقی که اسم برده میشه جمعیتی زیر ۲۰هزار نفر دارند

   • ناشناس گفت:

    سلام.اابته بگم لاله زار با ارتفاع ۲۷۰۰متر بام ایران است.لاله زار یکی از شهرهای استان کرمان است

  • peyman گفت:

   داداش گلم اون زمان که شهرکرد رو ۲۰۷۰ متر بالا تر از سطح دریا ثبت شد از نقطه وسط شهر(چهار راه بازار)ثبت شد.الان شهرکرد تا بالای رشته کوه زاگرس انبوه سازی شده که از فریدونشهر بالا تره

   • علی گفت:

    عزیز جان شما تو گوگل ارت نگاه کن بلند ترین نقطه شهرکرد ۲۲۰۰ متر ارتفاع داره در صورتی که در شمال فریدونشهر اون جایی که پارک اصلی شهر واقع شده ارتفاع از ۲۶۰۰ متر هم عبور می کنه
    ممنون

   • ناشناس گفت:

    دوست عزیز ملاک همان مرکز شهر یا اصلیترین قسمت شهر است، وگرنه تهران هم تا سینه کوه ساخته شده که احتمالا به ۲۰۰۰ متر هم میرسد، اما کسی نمیگوید ارتفاع تهران ۲۰۰۰ متر است

  • سلام باتوجه به توضیحات شما من فکر کنم به شما برخورده چرا نمیدونم ولی حرف از روستا زدن با لحن نامناسب اصلا خوب نیس مراعات روستا نشینا را هم داشته باشید شهریها به کنار .
   مطلب اقای مقدسی با تحقیق هست وپیشنهاد شما هم میتوانید تحقیق کنید خلافش را ثابت کنید ویا یه پیشنهاد دیگه بهتری بدید ولی هجومی برخورد نکنید

 4. بهنام گفت:

  اصلا” درست نیست که اجازه بدیم دیگران از این عنوان سود و بهره ببرن، حداقل اگه رده ی دوم و سوم رو داشتن آدم دلش کمتر میسوخت، بدبختانه رده ی ۱۵ جدولو دارن و دارن پافشاری میکنن!!

  امیدواریم در آینده میدان پرچم یا هر چیز مشابهی که بتونه به عنوان نماد بام ایران باشه رو توی شهرمون داشته باشیم…

 5. علی موسوی گفت:

  بله بام‌ایران‌فریدون شهر‌.وبام‌مراکز‌استان‌شهرکرد‌هست.درود بر‌اهالی غیور هردو.

 6. محمد گفت:

  اگر نگاهی به نقشه های GIS ایران و نقشه Google earth بیاندازید متوجه می شوید که دوستان فریدون شهری خود عمدا یا سهوا در اشتباه اند. ارتفاع نقطه شهری فریدون شهر به هیچ عنوان بالاتر از بویین میاندشت نیست. اگر قرار بر مرتفع ترین نقطه شهری در ایران باشد، بدون تردید این عنوان از آن بویین میاندشت است.
  نویسنده تعصبی بر این امر نداشته و جایی هم برای مجادله و بحث نیست، فقط به نقشه های مذکور مراجعه کنید.

  • پرویز گفت:

   ارتفاع بویین میاندشت ۲۴۱۰ است در حالی که ارتفاع میانگشن فریدونشهر ۲۵۴۰ متر است عزیییییییییز .. خو با چشمم که معلومه فریدونشهر این قدر بالاتره … تو تو نقشه چی دیدی؟؟
   راستی ۲۵۴۰>۲۴۱۰

  • الان دیگه نیازی به نصب گوگل ارث نیست. سایتی به نامbahesab.ir هست که تمام اطلاعات ارتفاعی نقاط نقشه و خیلی چیزای دیگه رو میده. در حقیقت گوگل ارث آنلاین هست. دوستانی که در مورد منطقه خودشون ادعا دارن میتونن اونجا ببینن.

 7. از زمان آفرینش انسان فریدونشهر در همین ارتفاع بوده و قرنهای زیادی هم خواهد بود و هیچ تغییری در جامعه این شهر بوجود نمی آورد تا مردم خود همت کنند و تصمیم بگیرند وضعیت خود را تغییر دهند.!

 8. در شماره پنج رادیو بام ایران مصاحبه ای با رئیس سازمان نقشه برداری کشور انجام شده که ایشون میگن فریدونشهر بام ایران هست
  میتونید از همین سایت پونه زار دانلودش کنید

 9. با سلام خدمت کلیه ی بختیاریان محترم بام ایران فریدونشهر میباشد با ارتفاع۲۵۳۰متر اما شهرکرد۲۰۶۶متر به هر حال ما همه بختیاری هستیم و همه برادر همه جای ایرانم سرای ماست.با تشکر

 10. morad گفت:

  دوستان اشتباه نکنید.برطرف نمودن این سوتفاهم خیلی ساده است
  بنابرین می توان گفت دربین مراکز استانهای ایران که ۳۱شهر هستن .شهرکرد بام ایران است
  اما دربین شهرهای ایران فریدونشهر بام ایران
  است

 11. مصطفی گفت:

  سرطان پوست ، سرطان دی ان ای ، بیماری های چشمی و چند نوع سرطان دیگر در شهرهای مرتفع چندین برابر شهرهای کم ارتفاع است. علتش هم پرتوی فرابنفش خورشید است. با توجه به اینکه این اشعه در طول مسیر خود از خورشید تا زمین از مولکول های اکسیژن عبور می کند ضعیف میشود و برای شهرهای کم ارتفاع مشکلی بوجود نمی آورد اما برای شهرهای مرتفع چون پرتو فرابنفش در طول مسیر از مولکول های اکسیژن کمی عبور می کند و به شهر می رسد به اندازه کافی ضعیف نشده و بسیار خطرناک است. در کشورهای پیشرفته به غیر از کوهنوردی و اسکی و یکی دو ورزش دیگر،هیچ مسابقه ای در شهرهای مرتفع تر از ۲۵۰۰ متر برگزار نمی شود. البته همان کوهنوردی و اسکی هم با عینک مخصوص انجام می شود تا حداقل چشم ورزشکاران آسیب نبیند.
  با توجه به این مسئله امیدوارم فریدون شهری های عزیز به حق خودشون برسند تا به ازای این مشکلات که به خاطر مرتفع بودن، توسط طبیعت بهشون تحمیل شده حداقل گردشگریشون رونق بگیره.

 12. میثم گفت:

  سرطان دی ان ای؟ چنین سرطانی وجود ندارد. در ضمن جذب فرابنفش توسط مولکولهای O3 انجام می شود نه اکسیژن معمولی آنهم در لایه های بالای جو.

  • مصطفی گفت:

   جذب اصلی رو لایه ازون انجام میده(با O3) ولی لایه های پایین جو هم پرتوی یو وی را جذب میکنن(با اکسیژن معمولی) به عنوان مثال کسی که بره بالای برج میلاد(ارتفاع=۴۳۵متر) از کسی که پایین برج ایستاده ۶ درصد بیشتر در معرض فرابنفش است. کسی که بالای کوه اورست باشه ۱۲۰ درصد از کسی که پایین وایستاده بیشتر پرتو دریافت میکنه. اصولا اینطوری حساب میکنن: *به ازای هر ۳۰۰ متر افزایش ارتفاع از سطح زمین، میزان پرتو فرابنفش ۴ درصد افزایش می‌یابد.* منبع این جمله= http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=177217
   در مورد “دی ان ای” درست فرمودید اسمش سرطان نیست و بهش میگن تخریب یا معیوب شدن دی ان ای که این معیوب شدن دی ان ای خودش باعث بوجود آمدن چند نو ع سرطان میشه. عینا جمله مقاله رو میزارم : *زنجیره DNA با از دست دادن کد رمزی اصلی خود، به نوعی کد با رمز دیگری تبدیل و معنای اولیه ساختار هسته سلولی خود را از دست داده که عملاً حاصل، سلولی با عملکرد غیر مشخص ویا تخریب شده سرطانی است.* منبع این هم اینجاست: http://www.fanplast.ir/default.asp?action=news2

 13. حالا فکر کنید فریدونشهر بام دنیاست. فکر نان کن که خربزه آب است. توی بام دنیا بودن آب هم نیست. معضل و مشکل کم داریم به این مطالب بی اهمیت گیر دادین!!

 14. اکبر گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید بچه ها این سایت جواب رو کامل مشخص می کنه برید تو قسمت نقشه و ارتفاع هر جایی رو که خواستید به دست بیاورید.
  تwww.bahesab.ir

 15. جواد گفت:

  انشااله در این امر موفق باشید و شهرتون همیشه سربلند باشه . آیا نقطه ای هست در شهر شما بلندتر از ۳۰۰۰ متر از سطح دریا باشه برای تمرین کردن و همینطور قابل سکونت هم باشه .ممنون میشم .

 16. مجید ش گفت:

  سلام خدمت همه دوستان
  بنده ساکن شهرکرد
  کوهرنگ ارتفاعش تو این جدول چهارمه ولی کجای کشور مثل گردنه ی عسل کشان توی مسیر چلگرد به آقاسید برف با ارتفاع ۲۰ متر و ۲۵ متر میاد
  کدوم شهر مثل کوهرنگ ارتفاع برفش تو این دوران کم بارشی ۳ مهره
  زنده باد چهارمحال و بختیاری زنده باد بام ایران

  • الهام گفت:

   اینجا صحبت از ارتفاع شهر از سطح دریاست نه ارتفاع برف . در ضمن عسل کشان ۲۵ برف نیمیاد بلکه کولاک برف است که در بعضی مناطق ارتفاع برف را زیاد می کند.مثل گردنه کلوسه فریدونشهر

  • ناشناس گفت:

   سلام به همگی بنده گچسارانی هستم رشته من جغرافیا هم نیست ..لر هستم ..ولی خدمت دوستان عرض کنم به جمعیت و ارتفاع مناطق مسکونی شهر و روستا علاقه مندم با تحقیقاتی که داشتم .بلندترین نقطه شهری بالای ۱۰۰۰۰نفر شهر فریدون شهر بلندترین شهر ایرانه ولی بلندترین نقطه مسکونی ایران چند روستا در ارتفاع ۳۸۰۰متری در کرمان داریم .

 17. معلم گفت:

  باسلام:
  آفرین برالهام بااستدلال منطقی وعلمی اش ،منظورازارتفاع ،ارتفاع ازسطح دریاست وفریدونشهربالاترین شهرکشورازنظرجغرافیایی است جهت اطلاعات بیشتربه اطلاعات موجود درسازمان نقشه برداری ایران مراجعه فرمایید.به همین دلیل علمی شهرستان فریدونشهرمرتفعترین شهرستان وبام ایران محسوب می شود.

 18. به استهظار حضرتعالی می رسانیم که ۵ شهر اول مرتفع در ایران عبارتند از: نورآباد لرستان- بروجن- بافت – شهرکرد و مبارکه… نمی دونم تحقیق شما بر چه اصول و مستنداتی بوده است.

 19. کجای ایران میتونید بگید یکی از آبهاش به طرف اهواز می ره دومیش اصفهان و سومیش طرف بویین که طرف قم میره این که سایت و جی پی اس و اینا را نمیخواد

 20. reza گفت:

  عشق. است. فریدونشهر بام ایران. عشق است گرجیان بزرگ

  • مجید مقصودی گفت:

   با سلام و عرض ادب خدمت عزیزان:ارتفاع شهر فریدونشهر بر اساس نقشه های توپو گرافی و میزان منحنی دار مقیاس یک پنجاه هزارم نظامی عکس برداری هوایی سال چهل و هشت( اساس تمام نقشه های دقیق امروزی همچنان تجدید چاپ انهاست ولی با تصحیحات نقاط جدید)دوهزارو پانصد و سی متر و ارتفاع متوسط کل منطقه شماره نقشه ۶۰۵۶IIIk753که شامل شهرستان فریدونشهر و بخشی از شهرستان فریدن و بخش کوچکی از شهرستان خوانسار میباشد دو هزارو هشتصدو پنجاه متر است.لازم به ذکراست که قله های شاهان، فردان، بزاب، دری، هشتاد،کلاه گز، قبله، قسمت کمی از ونیزان با ارتفاع از ۳۷۰۰ مترالی۴۰۴۰متر در این قسمت نقشه وجود دارد.

  • صالحی گفت:

   حتمابعدا خواهی گفت گرجی ها قبل بختیاری ولُر وارد ایران شدن
   لطفا تعصب بیهوده خرج نکن
   هر دویه سرزمینها از آن بختیاریهایه لُرد بوده وخواهد ماند
   تهران را فتح کرد اما فقط برای زهرچشم وبرگشت سی ولات خوس

 21. دوست گفت:

  سلام . کار شما هم کامل نیست . شهر افوس هم با ارتفاع متوسط شهری بین ۲۵۱۲ متر تا ۲۶۷۰متر اگر قرار به ارتفاع متوسط باشد بام راستین ایران است و اگر قرار باشد کمترین سطح ارتفاع مد نظر باشد شهر افوس دومین شهر خواهد بود . اصلاح کنید .

 22. سلام.ارتفاع مرکز شهرستان اقلید ۲۲۵۰وارتفاع ایستگاه هواشناسی ۲۳۰۰متر از سطح دریاست>>>لطفا تصحیح کنید.

 23. سلام به همه دوستان عزیز. اگر توجه داشته باشید تقسیمات کشوری هر روز درحال تغییر و تحول بوده و هر شبی که شما به خواب می روید ممکن است روستایی در ارتفاع ۳۰۰۰ متر به شهر تبدیل شده و مرتفع ترین شهر نام بگیرد. مثل شهر شمشک دربندسر در ارتفاع ۲۷۰۰ متر که یکی دوسال است از روستا به شهر تبدیل شده و می تواند با اختلاف ۲۰۰ متر، دعوای شما هموطنان استان های مرتفع چهارمحال و بختیاری، اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد را (تا بوجود نیامدن شهری جدیدتر در ارتفاع بالاتر) پایان بخشد. ضمنا برای اطلاع از ارتفاع شهرها کافیست از نرم افزار گوگل ارث استفاده کنید.

 24. امير گفت:

  مرتفعترین نقطه ایران ، روستای هونجان است از توابع شهرضا که ارتفاع آن ٢٨٠٠ متر است و همواره ایستگاههای ستاره شناسی جهت رویت بهتر ستاره ها و اجرام آسمانی به این روستا می آیند .

 25. رضا گفت:

  شهر کوچک لاله زار در استان کرمان با ارتفاع ۲۸۴۰ متر، احتمالا بلندترین نقطه شهری ایران باشد.

 26. دوست گفت:

  شهر فریدونشهر و مردم فریدونشهر همیشه مظلوم بوده و هستن،متاسفاته مسئولان درصدد گمنام نگه داشتن این شهر زیبا هستن،تاحالا که میگفتن شهرکرد بام ایران هیچ مدعی نبود اما حالا که حقیقت معلوم شده و اون هم بر اساس مدارک موثق هستن که فریدونشهر بام ایران است،هزار تا مدعی پیدا شده،واقعا متاسفم.

 27. ناشناس گفت:

  درسته که فریدونشهر در حال حاضر مرتفع ترین شهر ایران است، اما بکار بردن واژه بام ایران برای هیچ شهری درست نیست. اگر میگفتید بام شهرهای ایران درست تر بود، اما بام ایران یعنی مرتفع ترین نقطه ایران، چه مسکونی و چه غیر مسکونی که فقط قله دماوند است.

 28. Ernesto_Youtab گفت:

  با سلام خدمت کلیه دوستان گرامی مطلب اول که لازم به ذکره اینه که شهرکرد هیچ گونه دزدی در لقب انجام نداده و همچنان مرتفع ترین مرکز استان در کشور هست مطلب دوم اینه که بجای مساعلی همچون دعوا بر سر ارتفاع شهر و…بهتره به فکر ابادانی باشیم مرتفع ترین نقطه مسکونی کشور در استان کرمان هست هرچند فعلا روستاست در نهایت که شهر بشه این لقب ازفبریدونشهری های عزیز گرفته میشه و به نظر من این کار اشتباهه که بین دو استان همسایه و مردم عزیز شهرستان های کوهرنگ بختیاری و فریدونشهر و دیگر شهرستان ها جنجال و جدال اتفاق بیافته بنده ساکن کوهرنگ هستم و میخوام بگم که شهرستان ما ترین های زیادی رو برای معرفی خودش داره و به هیچ وجه لازم نداره که بلندترین نقطه مسکونی کشور اعلام بشه از هر نظر که بخوای بگی شهرستان کوهرنگ و به طبع استان ما معروفیت خودش رو داره همونجور که استان اصفهان هم جاذبه های خودش رو داره! پس هیچ احتیجای نیست که دعوا و جنگ و جدالی هر چند به صورت کلامی اتفاق بیافته بنده این مطلب رو بدون هیچ گونه تعصبی نوشتم و شما هم باید قبول کنین که بعضی اوقات حق با طرف مقابله و به جای زنده باد شهرکرد و یا زنده باد فریدونشهر بهتره بگیم زنده باد ایران?

  Ernesto_Youtab

 29. ناشناس گفت:

  در هیچ کجا مبنا برای سنجش بلندترین نقطه را ارتفاع شهرستان‌ها قرار نمی‌دهند که اگر این گونه باشد نه تنها در چهارمحال و بختیاری بلکه در استان‌های دیگر کشور، شهرهای فراوانی وجود دارند که ارتفاع آنها از سطح دریا به بیش از ۳۰۰۰ متر هم می‌رسد که با این وضعیت تعداد بی‌نهایت بام ایران در کشور خواهیم داشت.
  بام ایران شهرکرد است چون مرکز استان قرار دارد و بعد از ان یاسوج است

 30. sina گفت:

  با سلام

  با تشکر از مطالب مفید شما. روستای قفر واقع در ۷ کیلومتری شهر داران دارای ۲۷۰۰ متر ارتفاع میباشد. که به نظر میرسد مرتفع ترین روستا میباشد.

 31. شیدا گفت:

  شهرکرد به علت اینکه مرتفع ترین مرکز استان کشور هست به بام ایران معروفه

 32. ناشناس گفت:

  بام ایران لاله زار در استان کرمان با ارتفاع ۳۰۰۰متر هست نه فریدونشهر

 33. در بین نقطه های شهری ایران، فریدونشهر فعلا مرتفع ترین نقطه شهری هست. انشاله اگر اون روستایی که در کرمان در ارتفاع ۳۲۰۰ متری قرار دارد به نقطه شهری تبدیل شد و همچنین اگر روستای لاله زار در کرمان هم به شهر تبدیل شد انوقت این دوتا نقطه روستایی به عنوان بام ایران مطرح می شن.
  فعلا در بین نقطه های شهری در ایران، شهر فریدونشهر مرتفع ترین نقطه شهری ایرانه. دوستان می توانند به اطلس های جغرافیایی مراجعه بفرمایند. در ضمن شهرکرد یک نقطه شهری است و در نقطه ارتفاعی کمتری نسبت به فریدونشهر قرار داره. دوستانی که در شهرکرد و کرمان هستن میتونن هرچه سریعتر روستاهاشون رو به شهر تبدیل کنن تا به بام ایران معروف بشن 🙂

 34. شهرکرد بام ایران مرتفعترین مرکز استان ایرانه و دلیل معروف بودن به بام ایران هم مرکزیت این شهرستان است و گرنه داخل استان شهرهای دیگری مثل بروجن هست که ارتفاع بیشتری دارند .

 35. Kami گفت:

  سلام یک روستاهی هست در شهرستان کوهرنگ ب نام اقاسیید اگه ماشین کمک دار دارید برید ی سر بزنید بعد متوجه میشید که بلندتر ین منطقه مسکونی کجاست در ضمن که قدمت تاریخی هم دارد

 36. Kami گفت:

  مرتفع ترین منطقه مسکونی سر اقاسیید در شهرستان کوهرنگ میباشد

 37. برو بابا حال نداری همه مشکلات حل شد با ماشین کمک دار بیایم ببینیم که چی متر گذاشتی که می گی.

 38. اصلانی گفت:

  بام ایران فریدونشهره …شهرکرد و کوهرنگ و اینا همش حرفه

 39. میثم گفت:

  دوستان من بچه خوزستانم و شیراز زندگی میکنم،اصفهانم بودم کوهرنگم واسه پیست رفتم مهم ارتفاع نیست بنظر من مهم طبیعت زیباست که مازندران زیبا ترین نقطه ایرانه با اختلاف ولی هیچکدام نمیان بگن استانه ما زیباترینه،نمیدونم کدام منطقه مرتفع تره ولی فکر کنم سردترین نقطه کوهرنگه

 40. پیمان گفت:

  بهتره با مدرگ صحبت کنیم. لاله زار کرمان از سال ۱۳۸۷ شهر شده. بنابراین مرتفع ترین شهر ایران نام میگیره. اگه باور ندارید به لینک زیر مراجعه بفرمایید. من نه کرمانی هستم و نه بختیاری که بخوام با تعصب صحبت کنم. فقط سعی کردم جدیدترین آمار رو ارائه کنم

 41. مهناز گفت:

  مطالب خیلی خوبی بود…

 42. حمید گفت:

  با سلام خدمت همه هم وطنان عزیز
  استان چهارمحال و بختیاری با توجه به ارتفاع متوسط بام ایران می باشد

 43. باسلام بله ازنظر استانی چهارمحال بلندترین است ولی ازنظر شهرستانی فریدونشهربام ایران است.

 44. حمید گفت:

  با سلام بام ایران از لحاظ ارتفاع متوسط استانی مربوط به چهار محال و بختیاری است بالاتر از ۲۰۰۰ متر
  از میان شهر های مرکز استان ،شهرکرد
  از میان شهر های ایران مربوط به شهر لاله زار استان کرمان بین ۲۷۷۰تا ۳۰۰۰ متر است
  اگر روستاهایی که سکونت داعمی دارن اضافه بشه روستاهای اردیکال و محمد اباد کرمان با ۳۳۰۰ متر بام ایرانند

 45. حمید گفت:

  ارتفاع متوسط ،چهارمحال و بختیاری
  مرکز استان ،شهرکرد
  شهر،لاله زار نزدیک ۳۰۰۰ متر
  روستا با ساکنین دایمی ،محمد اباد و اردیکال کرمان ۳۳۰۰ متر

 46. مهندس گفت:

  لاله زار از سال ۸۷ شهر شده دوست عزیز و الان شهرداری داره و سه هزار متر ارتفاع داره ولی روستای باب زنگی در کوه هزار سه هزار و پانصد متر ارتفاع داره

 47. مهندس گفت:

  لاله زار از سال ۱۳۸۷ شهر شده دوست عزیز و الان شهرداری داره بام ایران هست با ارتفاع ۲۷۵۰ متر

 48. جواد گفت:

  با سلام خدمت دوستان عزیز اگر بنابه مرتفع ترین نقطه ایران باشد باز هم در استان چهار محال و بختیاری روستای سر اقا سید با ارتفاعی بیشتر از ۳۰۰۰ متر از سطح دریا در مکان اول ایران قرار دارد و فریدون شهر با ان اختلاف چشم گیری دارد.دوما در کل جهان ملاک بر مرتفع ترین نقطه کشور رو مراکز استان میدانند نه شهرهای کوچک خواهشا اطلاعات خود را بالا تر ببرید.

 49. ناشناس گفت:

  سلام وقتی ابزار ارتفاع سنج در دسترس هست دیگر جای بحثی ندارد

 50. ناشناس گفت:

  اون موقع که ب شهر کرد ده لران میگفتن وبرا خرید میاومدن داران چرا حرف نمیزدن حالا ادعا میکنن .

 51. ناشناس گفت:

  .((ده کرد .)) پسوند فامیلی خیلی از شهر کردی ها* دهکردی * است . اگر لاله زار شهر شده که هیچ . وگرنه فریدونشهر بام ایران است

 52. علی گفت:

  جواب انها که میگن شهرکرد مرکز استان است پس بام ایران حساب میشه / مثال:: اگه یک بچه از شهر کوچک قهرمان وزنه برداری ایران بشه و یک بچه مرکز استان نفر دوم . آیا میگن چون نفر دوم بچه مرکز استان است . اول است . ؟؟ // ده کردی خخخ

 53. ناشناس گفت:

  به نظرم شهر کرد به عنوان با قدمت ترین مرکز استان ،که به بام ایران مشهور است ،همچنان بام ایران باقی بماند،ودر ادامه بلندترین نقطه ایران شناسای شود وبه عنوان محل بلندترین قسمت ایران معروف شود وفرقی بین اینکه بیابان روستا یا شهر باشد نداشته باشد وانجا را به عنوان بام کلی ایران شناخته شود.

Go to TOP