چاپ خبــر

غذاهای چرب خواب آور هستند

محققان استرالیایی دریافتند مردانی که طی روز از رژیم‌های غذایی چرب استفاده می‌کنند، با احتمال بیشتری دچار خواب‌آلودگی در روز و اختلالات خواب هنگام شب می‌شوند. آنها همچنین بیشتر با احتمال بروز قطع تنفس هنگام خواب روب‌رو هستند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار به نقل از ایمنا، این یافته‌ها که از بررسی داده‌های مطالعه‌ای تحت عنوان «بررسی مردان، آندروژن، التهاب، سبک زندگی، محیط و استرس» به‌دست‌آمده، به ارتباط میان رژیم‌های غذایی چرب و خواب می‌پردازد.

نتایج به‌دست‌آمده بر اساس مشارکت بیش از یک هزار و 800 مرد استرالیایی بین 35 تا 80 سال شکل‌گرفته که عادات غذایی آنها را طی یک دوره 12 ماهه نشان می‌دهد.

این بررسی در ژورنال مواد مغذی منتشرشده است. این یافته‌ها با در نظر گرفتن عوامل جمعیت‌شناختی، سبک‌زندگی، بیماری‌های مزمن حاکی از آن است که هرچه افراد چربی بیشتری طی روز دریافت کنند با احتمال بیشتری طول روز خواب‌آلوده خواهند بود.

این نتایج پیامدهای مهمی درباره هوشیاری و تمرکز دارد که می‌تواند به‌طور خاص درباره کارگران اهمیت داشته باشد.

41درصد از کسانی که اطلاعات خواب و رژیم غذایی آنها قابل‌دسترس بود، خواب‌آلودگی طی روز را گزارش کردند و 47 درصد از کیفیت پایین خوابشان خبر دادند.

نزدیک به 54 درصد قطع تنفس هنگام خواب در حد خفیف تا متوسط و 25 درصد دچار حد متوسط تا شدید این عارضه بودند. این آمار درنتیجه بررسی خواب کسانی به دست آمد که تا پیش‌ازاین درباره آنها تشخیص قطع تنفس هنگام خواب داده نشده بود.

Go to TOP