چاپ خبــر
با تلاش انجمن دوستداران طبیعت صورت گرفت؛

پیوند مهربانی با طبیعت بر فراز تپه تتشویلی فریدونشهر/تصاویر

همایش پیاده روی و کوهپیمایی خانوادگی صبح امروز با برنامه ریزی انجمن دوستداران طبیعت و اداره محیط زیست فریدونشهر با هدف تبیین اهمیت محیط زیست انجام شد. سخنرانی رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان، شعرخوانی، قرائت بیانیه و نواختن موسیقی سنتی از برنامه های این همایش بود.

 1. جناب جدیدی عنوان سخنران (دبیر اجرایی نظام صنفی کشاوزی استان اصفهان )میباشد

 2. باسلام وتهیت .یک سوال ازبرگزار کنندگان پیوند باطبیعت برفرازتپه تتشولی بسیاربسیار خوب چراماازخود نمیپرسیم .چرا ازاقوام دیگر دربین ماهانبود.چرا دعوت نشدند.چطور درهمایش عشایرهمه اقوام درکنار هم بودن ولی اینجا.نه .دیگران درباره چگونه قضاوت میکنند.اول پیوندباانسانیت وهمشهریان بعد پیوند باطبیعت .باتشکر

  • بی سوادی خودتون رو به مسوولین ربط ندهید اگه مطلب را میخوندین نوشته شده از عموم مردم دعوت شده است واقوام بختیاری هم خودشون نمیخواستن شرکت کنن واین شمایین که با نوشتن اطلاعات ناقص بین اقوام تفرقه ایجاد میکنین دقت هم خوب چیزیه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. در پاسخ هموطن محترم با نام شهروندگرجی ! اگر یک بار اطلاعیه انجمن را در باره همایش امروز مرور میکرد این پرسش را مطرح نمی کرد !و اگر در همایش حضور میداشت ویا از سخنرانی ومطالب ارائه شده در برنامه مطلع بود قضاوت عجولانه نمی کرد ! “ببین علت درد و رنجت کجاست چو علت ندانی شکایت خطاست “

 4. دلسوز گفت:

  الان دقیقا خروجی این همایش چی هس؟
  روز جمعه و سیل به اصطلاح گردشگران به شهرمون
  البته لفظ گردشگر اشتباهه و باید بشون بگیم مخرب طبیعت.
  چند سوال از مسئولین امر داشتم
  الان چه کمکی به طبیعت صورت گرفت؟،؟؟
  مسئولین چه کمکی برا حفظ طبیعت کردن؟؟؟
  گردشگرانی که وارد فریدونشهر میشن به چه حقی دست به تیشه میشن و موسیر و … رو میکنن و نسل همه چیزو منقرض میکنن؟؟؟؟
  چه در این بحث مدیریت وجود نداره؟؟؟؟؟
  چرا قوانینی در مقابله با اینا تعیین نمیشه و اگرهم هس چرا اجرا نمیشه؟؟؟؟؟
  خبری شینیدیم از قاچاق ده ها تن موسیر فریدن به ارزش ده ها میلیون تومن.مطمعنا در شهرماهم داره سوء استفاده میشه. مسئولین کی میخوان بیدار شن؟؟؟؟؟؟؟

  • احسنت به شما برادر یا خواهر دلسوز.
   نکاتی را صرفا جهت اطلاع بیان میدارم
   //برای مقابله با تهدیدات موجود برای محیط زیست وجود قوانین و مقررات کارآمد می‌تواند بسیار مفید و موثر باشد.

   //قوانین، آیین‌نامه‌ها و مصوبات فراوانی به تصویب مقنن رسیده است تا محیط زیست را از تخریب محافظت کند و اغلب این قوانین اقدام به جرم‌انگاری فعالیت‌های مخرب محیط زیست کرده‌اند که در نتیجه مفهومی به نام جرایم زیست محیطی به وجود آمده است.
   در تعریف چنین جرایمی آورده‌اند که جرایمی هستند که باعث ورود آسیب و صدمه شدید به محیط زیست و به خطر افتادن جدی و سلامت بشر می‌شوند. حال آیا این قوانین در شهرما اجرا می گردد؟؟؟

   //برخورد سریع و قاطع با جرایم زیست محیطی می‌تواند تاثیر بازدارنده‌ای در کاهش تخلفات علیه محیط زیست داشته باشد.

   //متولی اصلی محیط زیست در ایران را باید (سازمان حفاظت محیط زیست )دانست. مهم‌ترین اهداف این سازمان اقداماتی مثل تحقق اصل پنجاه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به منظور حفاظت از محیط زیست و تضمین بهره‌مندی درست و مستمر از آن و حفاظت از تنوع‌ زیستی کشور است. قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست از جمله وظایف این سازمان را پیشگیری و ممانعت از آلودگی و هر اقدام مخربی که (موجب بر هم خوردن تعادل و تناسب محیط زیست) می‌شود، می‌داند.

   در مجموع باید گفت وضعیت محیط زیست(از لحاظ ورود مازاد دام و تخریب آن توسط گردشگران) در شهرما واجد وضعیت امیدبخشی نیست؛ به طوری که این سرمایه مشترک بشری رو به زوال می‌رود؛ بر این اساس قوانین و مقرراتی به تصویب رسیده است تا بلکه این روند‌نگران کننده را متوقف کند.

 5. باسلام اگراینطور که دوستان فرمودند باشد من ازهمشهریان معذرت می خواهم .شاید عجله کردم ولی سوادم قدری هست که خوب وبد راتشخیص دهم واین جسارت رادارم که از دلسوزان وهمشهریان خودم معذرت بخوام وتشکرکنم .وخدالعنت کندکسی راکه میخواد تفرقه ایجادکند.

 6. پپلا گفت:

  دوستان، همشهریان، خوانندگان
  برادر و یا خواهران “نام و نام خانوادگی”!
  لطفا دقت کنید وظیفه انجمن کار اجرایی نیست، هدفش آگاهی دهی و همراهی کردن مردم برای حفظ محیط زیست، زیست بوم و جلب توجه مسئولین امر به مشکلات اینچنینی است! چرا انتظار دارید پس از هر همایش و فعالیت انجمن نتیجه اجرایی مشهودی دیده بشود!! گرچه اگر به فعالیت های انجمن دقت کرده باشید در توان خودش سازمان دهنده و اجرا کننده بسیاری از فعالیت های زیست محیطی بوده است.

  • بنده هم با پپلا موافقم این کارها وظیفه دولت و مسئولین شهرستان است و از اینکه یک نهاد مردمی به صورت خودجوش و با هزینه های خودش و بدون هیچ چشم داشتی کارهای اینچنین ارزنده را انجام می دهد واقعاً جای تقدیر و تشکر دارد من خودم کارمند هستم و میدانم که انجمن در این راه تنها و بدون پشتیبان و حمایت مسئولین است. به تک تک اعضای انجمن خداقوت عرض نموده به امید اینکه مسئولین شهرستان بتوانند قدمی در پیشرفت شهرستان و حفظ محیط زیست بردارند. بازهم متشکرم

 7. پاسخ شهروند گرجی قابل توجه میباشد همه باهم منطقی درجهت آبادانی شهرمان فکر کنیم وعجولانه تصمیم نگیریم

 8. حشمت اله سپیانی گفت:

  با درود خدمت همشهری های عزیز
  همانطوری که دوستان فرمودند متاسفانه گردشگرانی که به فریدونشهر میان با پخش زباله در طبیعت، با شکستن درختان جهت روشن کردن اتش، با چیدن و تیشه زدن به ریشه گیاهان دارویی و ماهیگیری در رودخانه ها آن هم با ریختن کلر و موتور برق و برق گرفتگی که تمام موجودات رودخانه را نابود می کند، به شدت در حال تخریب و نابودی طبیعت بکر و زیبا ی فریدونشهر هستند. علاوه بر همه این مسائل حفر تونل در سال های قبل و احتمالا سدسازی در آینده اوضاع رو بسیار پیچیده و نابسامان کرده است. طبیعت ما در زمستان آلوده نمیشد که به لطف پیست اسکی آن هم چند سالی است طبیعت اطراف پیست بخصوص مزارع پایین دست در حال آلوده شدن است. وقتی خوب فکر میکنیم مینینیم که صنعت گردشگری برای فریدونشهر هیچ منفعتی نداشت جز «نا بودی» طبیعت و محیط زیست ما. شرایط کنونی اصلا قابل قبول نیست و باید سازمان های مربوطه مثل سازمان محیط زیست و اداره منابع طبیعی باید قوانین سخت تری برای منطقه وضع کنند. اما وظیفه ما مردم هم این است که با تاسیس کمپین های مردمی، با تبلیغات و فرهنگ سازی از تخریب بیشتر طبیعت جلوگیری کنیم. دوستان انجمن دوستداران طبیعت در چند سال اخیر زحمت های زیادی جهت فرهنگ سازی و حفظ محیط زیست کشیدن. خب بهتره ما هم به این عزیزان تو این راه کمک کنیم. ما میتونیم جلو نابودی طبیعت رو بگیریم «ولی نه تنهایی بلکه همگی باهم». بدرود

  خلیج همیشه فارس
  میدان گازی پارس جنوبی
  سکوی MD1

 9. ممنون بیلا:باسلام به همگی:فرمایش شما خیلی صحیح است انجمن برای کارهای ارشادی تشکیل شده وکارهای اجرایی برایش چندان جایی ندارد.پس باید انجمنی ها هم این رابدانند که خود رانخود هرآشی ننمایند.مدتی است این آقایان همه جا پیدایشون میشه که خیلی جاها ضرورتی نداره وفقط برای مطرح شدن ظاهر میشن که جالب نیست.

 10. پپلا گفت:

  آقای سپیانی
  از نظر جامع، صحیح و واقعگرایانه شما سپاسگزارم. دغدغه انجمن و اعضای آن نیز همراهی کردن مردم و برانگیختن حس مشارکت و همکاری در زمینه حفظ زیست بوم مان است.
  منطقه ما برای اشتغال می بایست راهی پیدا کند، اگر نمی توان آنرا صنعتی کرد و فضایی برای آن نیست پس از نعمت خدادای آن، طبیعت، می توان استفاده کرد بشرطی که روش صحیح باشد.
  در همه جهان، گردشگر کمتر دغدغه پاکیزگی و حفظ طبیعت منطقه گردشگری دارد، (شاید نتوان به انها خرده گرفت) اما این ما، ساکنین منطقه هستیم که گردشگررا ملزم به رعایت پاکیزگی، حفظ محیط زیست میکنیم. هم بایدزیرساخت مناسب (بهداشتی-شهری) در اختیارش بگذاریم و هم از لحاظ فرهنگی مواظبت کرده و تذکر دهیم.

 11. با سلام به دوست داران طبیعت درسته که وظیفه شما حفاظت از منابع طبیعی نیست ولی تبلیغات افراطی شما در جذب گردشگران و معرفی مناطق بکر توسط اعظای شما موجب شده افرادی که اسم خوشان را گردشگر می گذارند به طبیعت خساراتی وارد کنند که هرگز قابل جبران نیست .
  مطعناّ غیر از توریسم راهکار دیکری برای کاهش بیکاری این منطقه وجود دارد.

  • پپلا گفت:

   همشهری عزیز،
   کاش نوشته ها را با دقت بیشتر بخوانید، اتفاقا وظیفه انجمن حفظ محیط زیست است اما نه با کار اجرایی (دولتی و یا تصمیم گیری در این خصوص) بلکه با آگاهی دهی به همشهریان و ساکنین منطقه.
   و اما اینکه اعضای انجمن و یا فعالیتش را به “تبلیغ افراطی” در جذب گردشگر معرفی میکنید، کمی عجیب است!! کاش اشاره ای مستقیم در این خصوص می کردید!..
   ضمن اینکه در نظرم در پاسخ به آقای سپیانی نگفتم که تنها راه اشتغال توسعه گردشگری است! گفتم اگر گردشگر به منطقه می آید آماده حضور و مشکلات ناشی از آن باشیم.

  • شما چه راهکار های برای کاهش بیکاری در منطقه می دهید؟
   تمام نخبگانی که در طول این سه دهه از سهمیه وامتیاز مناطق محروم استفاده کردند از این نردبان بالا رفتند حاضر نیستند دَین خود را به منطقه اداء کنند .هرکدام در مسؤلیتی که قرار دارند اگر یک قدم خیر برای تحول منطقه بردارند شهرستان متحول خواهد شد.
   چند تا همایش به این منظور برگزار شده؟
   چقدر در این سایت های اظهار نظر می کنند؟
   اگر هرسال ده نفر در پزشکی سهمیه داشته باشند در حال حاضر۳۰۰ پژشک دارد در رشته های دیگر ….
   این همه نیروی انسانی کجایند ؟ شهرستان هنوز در محرومیت مطلق است وحتی زیر آن قرار دارد.

   • بنه کمری گفت:

    این پژشک هایی که شما می گوئید کجا یند؟به کدام منطقه محروم می روند؟پژشک که سالم است باید دنبال مریض برود یا مریض با درد ناخوشی وبادرد بی پول به سراغ طبابت؟
    مریض با ۳درد (ناخوش احوال-درد فقر-درد مسافت راه ونبودن وسیله نقلیه) دست پنجه نرم کند تا خود را به اصفهان برساند وپول به جیب آقای دکتر ی که از نردبان سهمیه وامتیاز مناطق محروم بالا رفته،پر کند تا آپارتمانهای بیشتری در اصفهان وویلاهایی در شمال و… بسازد.در جامعه کنونی ماطبا بت که هدف نیست بلکه وسیله ای است تا پژشک از دیگرانیکه به هر طریقی مال اندوزی می کنند عقب نیفتند. این است رقـــــــــــــــــــــــابت.

 12. هزاران نوع سهمیه ازاین شهرستان اعم ازمادی ومعنوی به علت بی تدبیری وبی لیاقتی مسئولین شهرستان اعم از قانونگزاران بی مسئولیت ومجریانی که دنیاطلبی آنهااین روزها برهمگان مشهوداست که سرمایه داران خارج ازمنطقه ونق نق کنندگان به انقلابند،باعث شد این محرومیتها هرروزبیش ازپیش برمامردم مظلوم وبیکارموجود درمنطقه نمایان ترشود.ازخداوندجزای مسببین این خرابی ها راطلب کرده وتاابد آنها رامدیون این محرومیت ها می دانیم.

 13. شاید سرمایه گذاری در صنعت توریسم موجب رونق اقتصادی باشد ولی باید بدانیم در قبال آن ارزشمند ترین سرمایه یعنی منابع طبیعی رادر خطر نابودی قرار میدهیم که صرفاّ با قانون گذاری نمیتوان مانع آن شد و بعدها افسوس آن را خواهیم خورد.
  پیشنهاد من برگذاری همایشی تحت عنوان “ایده های برتر کار و اشتغال” از طرف مسئولین شهر است تا راهکارهای دیگر ایجاد اشتغال نیز معرفی شوند.

 14. سلام پونه زار، سلام مردم خوب فریدونشهر، سلام زندگی…
  لطفا امکانش رو فراهم کنید که به کامنت ها مثبت یا منفی تعلق بگیرد. با تشکر از سایت پونه زار و خدا قوت

Go to TOP