چاپ خبــر

نقش اساسی دعا در درمان بیماری‌های جسمی و روحی

دعا نقش اساسی در تغییر رفتار و درمان بیماری‌های جسمی و روحی و در بهبودی افراد بیمار نقش تعیین کننده‌ای دارد ولی این به‌معنای این نیست که طب و دارو در درمان بیمار بی‌اهمیت است.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار به نقل از تسنیم, دعا نقش اساسی در تغییر رفتار و درمان بیماری‌های جسمی و روحی افراد و در بهبودی افراد بیمار نقش تعیین کننده‌ای دارد ولی این به‌معنای این نیست که طب و دارو در درمان بیمار بی‌اهمیت است.

سلامت معنوی و نقش دعا در سلامت جامعه بسیار مؤثر است چرا که افرادی که رابطه بهتری با خدا دارند و اعتقاد قلبی و ایمان قوی‌تر دارند در مقابل مشکلات و حتی بروز بیماری‌ها بسیار قوی‌تر عمل می‌کنند، همچنین سلامت معنوی افراد جامعه موجب عمر طولانی‌تر و سلامت روان پایدارتر می‌شود.

محمدمهدی اصفهانی سرپرست مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب درباره تأثیرات دعا بر بدن می‌گوید: در سال‌های اخیر اقدام به جمع‌آوری، تحلیل و ارزیابی علمی پرونده پزشکی بیمارانی که در سایه توسلات، به‌خلاف انتظار شفا یافته‌اند، شده است و در برخی از کنفرانس‌های علمی نتیجه تحقیقات خود را ارائه کرده‌اند.

در جهان پزشکی همیشه 2×2 مساوی 4 نیست

به‌گفته سرپرست مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب شفایافتن مادر یکی از اساتید دانشگاه ایران که گزارش پاتولوژی و گزارش مشروح جراحی موجود است؛ و یا خاطره مشابه از پروفسور هونکه، جراح دانشگاه وین که وی آگاهانه اظهار می‌دارد در جهان پزشکی همیشه 2×2 مساوی 4 نیست.

وی ادامه می‌دهد: در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) به‌نقل از صحابی معروف، جابربن عبدالله انصاری می‌خوانیم که آن حضرت، ضمن بیان منزلت سوره حمد، به اثربخشی این سوره اشاره می‌فرماید چنان‌که می‌فرماید شفای هر دردی جز مرگ است؛ و از حضرت امام‌ صادق(ع) نقل شده که می‌فرماید عجیب نیست اگر سوره حمد هفتاد بار بر مرده‌ای خوانده شود و او زنده شود.

محمد دریایی متخصص علوم زیستی و مشاور طب سنتی درباره نقش دعا در درمان بیماری‌ها می‌گوید: برخی از محققان علوم پزشکی معتقدند دعا اثر فیزیولوژیک و مادی بر بدن می‌گذارد و هم از حیث درمانی و هم از حیث پیشگیری قابل توجه است.

تأثیر دعا را بسیاری از افراد تجربه کرده‌اند، آنهایی که انرژی‌درمانی کار کرده‌اند، می‌گویند دعا انرژی را زیاد می‌کند. عده‌ای بر این باور هستند که دعا فعالیت‌های سلول را بیشتر می‌کند.

دعا موجب افزایش انرژی مثبت و دفع انرژی منفی می‌شود

دعا سیستم ایمنی بدن را قوی می‌کند چرا که دعا موجب افزایش انرژی مثبت و دفع انرژی منفی می‌شود, در نتیجه سیستم دفاعی بدن تقویت می‌شود.

اکبری یکی از بیماران سرطانی شفایافته با دعا می‌گوید: اتفاقاً در مورد من هم باید گفت که اولین جلسه شیمی‌درمانی، که آخرین جلسه شیمی‌درمانی‌ام شد،‌ مصادف با ماه مبارک رمضان بود.

وی گفت: روزه نباید می‌گرفتم, اما بیشتر شب‌ها پیش از اذان صبح بیدار می‌شدم و نماز شب می‌خواندم و بعدش دعا و… نماز صبح و تسبیحات حضرت زهرا(ع), سوره‌های حمد, توحید و آیةالکرسی و… و بعد داروهای طب سنتی را مصرف می‌کردم و بعد از مدتی می‌خوابیدم.

اکبری می‌گوید: در همان دوران بود که به‌اصرار همسرم، سفری به عتبات داشتیم و در آنجا هم هرچند طبق عادت معمول، دست و زبانم برای خواستن و دعا قفل شده بود، اما در حد توان برای خودم و دیگر بیماران صعب‌العلاج دعا کردم.

وی اضافه می‌کند: هر کدام از داروها را، و حتی بعضی اوقات غذاها را که می‌خوردم، با نام خدا و به‌امید شفا می‌خوردم. البته لازم به ذکر است که این‌جور مطالب بر افرادی که خودشان بهره‌ای از ایمان داشته باشند، تأثیرگذار است و افرادی که ایمان ندارند، توجیهات مختلفی می‌آورند.

این بیمار شفایافته می‌افزاید: مثلاً من به استادم می‌گفتم که خداوند به من کمک کرد و راه را به من نشان داد و با نماز و درمان طب سنتی و کمی تغییر سبک زندگی، به‌لطف خدا تا به این لحظه بهبودی داشته‌ام؛ ایشان که به‌گفته خودش دین ندارد و به خدا اعتقادی ندارد، در جواب می‌گفت که شفا ربطی به خدا ندارد چرا که دوست ایشان هم با یوگا توانسته بوده سرطانش را درمان کند.

Go to TOP