چاپ خبــر
دانشجوی دکترای تخصصی طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مطرح کرد:

بهترین ظروف برای طبخ غذا از دیدگاه طب سنتی

یک دانشجوی دکترای تخصصی طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بهترین ظروف برای طبخ غذا از دیدگاه طب سنتی را تشریح کرد.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار به نقل از تسنیم, حمیدرضا قربان‌زاده درباره سلامت, ایمنی غذا و ظروف پخت‌وپز از نگاه طب ایرانی و طب نوین اظهار داشت: موضوع ایمنی و سلامت غذا از گذشته‌های دور مورد توجه بوده است و منابع طب ایرانی به آن توجه داشته‌اند.

به‌گفته وی هرچند در سال‌های اخیر سلامت بشر توسط عناصر شیمیایی کمتر تهدید می‌شود، اما رژیم‌های غذایی موجود به‌ویژه برای کودکان همچنان حاوی عناصر شیمیایی مضر است.

این دانشجوی دکترای تخصصی طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: بین فلزات سنگین، سرب, کادمیوم, آرسنیک و جیوه هیچ اثر شناخته شده ضروری و یا سودمند برای بدن وجود ندارد، اما اثرات سمی آنها در عملکرد متابولیک بدن حتی در سطوح پایین برای انسان شناخته شده است.

قربان‌زاده گفت: مصرف مزمن حتی مقدار کم این فلزات اثرات مخرب دارد. ورود فلزات سنگین به بدن از طریق زنجیره غذایی در بسیاری از کشورها به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه، گزارش شده است.

وی بیان داشت: در منابع طب سنتی ایرانی بهترین ظروف برای طبخ غذا، طلایی، نقره‌ای، مسی سفیدشده با قلع است که خوب شسته شده باشد. به‌خلاف دیگ مسی سفیدنشده که طبخ و نگهداری در آن خوب نیست، به‌خصوص که زمان پخت طولانی باشد و یا غذا بسیار چرب و آبکی و یا ترش باشد.

این دانشجوی دکترای تخصصی طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: با توجه به نتایج مذکور در نشت فلزات سنگین مضر به داخل زنجیره غذایی، لازم است در تحقیقات آینده وضعیت این آلاینده‌ها در انواع ظروف پخت‌وپز مورد بررسی قرار گرفته تا بر این اساس الگوی مصرف صحیحی در استفاده از ظروف معرفی شود.

Go to TOP