چاپ خبــر

آزمایشگاه خانگی ( فوت خارق‌العاده)

تنها کافیست با یک فوت، یک بالن را باد کنید! بله از این پس شما به راحتی می‌توانید دمیدن با حجم بسیاری کمی از هوا، محفظه‌ای بزرگ را پر از هوا کنید. در این آزمایش به همراه ویدئوی آموزشی به دنبال نمایشی بسیار جذاب از ویژگی‌های هوا هستیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار به نقل از مجله علمی ایران، تنها کافیست با یک فوت، یک بالن را باد کنید! بله از این پس شما به راحتی می‌توانید دمیدن با حجم بسیاری کمی از هوا، محفظه‌ای بزرگ را پر از هوا کنید. در این آزمایش به همراه ویدئوی آموزشی به دنبال نمایشی بسیار جذاب از ویژگی‌های هوا هستیم.

وسایل لازم جهت انجام این آزمایش:

1- ریه‌ای پر از هوا!

2- پلاستیک رولی ( هرچه نازک‌تر، بهتر!)

3- یک عدد قیچی

نحوه آزمایش:

1- در ابتدا پلاستیک رولی را به اندازه قد خود ببرید و سپس یک گره در یکی از دو سر آن بزنید. تا آنجا که می توانید، گره را محکم بزنید.

2- حال باید سعی در باد کردن کیسه پلاستیکی کنید، همانگونه که یک بادکنک را باد می‌کنید. نتیچه چیست؟

3- در این مرحله از یکی از دوستان خود کمک گرفته و به او بگویید تا سر آن را برای شما نگه دارد. سر کیسه پلاستیکی را در حدود 25 سانتی‌متری دهان خود نگه داشته و اطمینان حاصل کنید که دهانه کیسه به خوبی باز باشد.

4- با یک نفس محکم به سمت کیسه بدمید.

5- در زمانی که شاهد ورود خیل عظیمی از حجم هوا به داخل کیسه هستید، سر آن را گره بزنید.

زمانی که کیسه را از دهان خود دور نگه داشتید و در داخل آن دمیدید، بلافاصله هوا وارد کیسه شده و آن را باد می‌کند. اما چرا زمانی که مستقیما و از فاصله نزدیک همین کار را تکرار می‌کنید، نتیجه مطلوب حاصل نمی‌گردد؟

در حالتی که از فاصله 25 سانتی‌متری درون کیسه دمیدید، هوا از اتمسفر در امتداد جریان هوا از شش‌هایتان به داخل کشیده می‌شود. این آزمایش، بیانگر بارزی از اصل برنولی است. دانشمندی با نام دنیل برنولی دریافت که اگر در بخشی از هوا سرعت افزایش یابد، فشار به سرعت کاهش خواهد یافت.

بنابراین فشار هوای بالاتری که نواحی فشار پایین را احاطه کرده است، وارد بخش‌های پایین‌تر می‌شود که در این آزمایش وارد کیسه می‌شود. پس می‌توان گفت شما فقط هوا را از شش‌هایتان به داخل کیسه پلاستیکی نمی‌دمید، بلکه به صورت هم‌زمان با ایجاد اختلاف فشار، هوای اتمسفر را وارد آن می‌کنید.

 

Go to TOP