چاپ خبــر

قوم برتر(نامه چهارم)

مسئول محترم سایت پونه زار و مخاطبین ارجمند

سلام

قبلا مراتب احترام و تشکرم را از همشهرستانی های عزیزی که با درج نظر علاقمندی خود به این بحث را نشان داده اند اعلام می کنم. خواهشی که دارم هر عزیزی برای بنده پیامی می گذارد حتما با مراجعه ی مجدد پاسخ بنده را نیز بخواند. این بحث بحث یک طرفه ای نیست و حتما موافق و مخالفانی دارد. در پایان هر نامه پاسخ نامه های قبل را خواهم داد انشاء ا…

و اما ادامه ی مطلب صحبت به آنجا رسید که هیتلر با تکیه بر قوم گرایی و برتری طلبی قومی جهنگ جهانی دوم را بر پا کرد و باعث آزار دیدن میلیون ها انسان شد… در گوشه ی دیگری از دنیا یعنی آفریقای جنوبی سیستمی به نام آپارتاید حاکم شد. آپارتاید از نظر لغوی به معنای مجزا و جدا نگهداشتن است. آپارتاید یعنی جدا نگه داشتن افراد متعلق به نژادهای غیرسفید، مجبور کردن آن‌ها به اقامت در محلات و استان‌های خاص، محروم کردن آن‌ها از کلیه حقوق سیاسی وامکان تحصیل و پیشرفت. و در اصل سیاست تبعیضی است که نژادپرستان کشور جمهوری آفریقای جنوبی علیه اکثریت سیاهپوست بومی و هندیان آن کشور اعمال می‌کردند.

این سیستم توسط نلسون ماندلا از آفریقای جنوبی رخت بربست. با توجه به آنچه تاکنون عرض کردم و حتما شما خوانندگان ارجمند و محقق شواهدی بیشتر را از مباحث قوم گرایی و برتری جویی نژادی می دانید بعید می دانم کسی باشد که قوم گرایی و برتری طلبی را تایید کند.

به راستی تفاوت ما انسان ها در چیست؟ کدام ویژگی باعث برتری ما بر انسان دیگر می شود؟ زبان؟ … چگونه می توان دانست انسانی برتر است که به زبان اسپانیایی صحبت می کند یا انسانی که زبان مادری اش چینی است؟ رنگ پوست؟… حال که علم اثبات کرده رنگ پوست حاصل نظام دفاعی غریزی بدن در مقابل تشعشات خورشیدی است آیا می توان گفت کدام انسان برتر است، سیاه یا سفید؟ نژاد ؟ … چگونه می شود اثبات کرد نژاد اسلاو برتر است یا نژاد آریا … مادها نژاد قوم برتر بوده اند یا پارت ها ؟ وقتی از گود قومیت و قوم خودمان بیرون بیاییم و از بیرون گود نگاه کنیم آن هم با دیده ی انصاف چقدر راحت و آسان می توانیم به این حقیقت برسیم که همه ی اینها ظواهری بیش نیست و قوم برتری وجود ندارد… اینطور نیست؟؟؟

خوب اجازه بدهید مطلب را فعلا همینجا به پایان ببرم و نظرات خوانندگان عزیز را با هم مرور کنیم و بنده هم پاسخگو باشم. علی عزیز نوشته اند : «سلام از این دوست بزرگوار تشکر می کنم با این مقاله شان و باید عرض کنم که هیچ قومی و هیچ فردی بر دیگری ارجحیت و برتری ندارد. وهمه بنده خدا هستند.و هر جایی هم که قوم گرایی و این تعصبات مسخره باشد مثل برتری دادن وبالاتر دانستن یک قوم بر قوم دیگر و حوادث خیلی تاسف باری که در شهرستان بارها با آن مواجه شدیم. باید به جایی برسیم که زبان تفاهم و هم زیستی مسالمت آمیز حاکم شود.» پاسخ به این نظر: برادر ارجمند از شما بخاطر لطفی که دارید ممنونم. تمام تلاش بنده از این نوشتار همان جمله ی پایانی شماست : «« باید به جایی برسیم که زبان تفاهم و هم زیستی مسالمت آمیز حاکم شود.»» از شما بخاطر این نوع نگرش ممنونم. باز هم منتظر نظرات شما هستم.

پژوهنده فریدونشهری عزیز نوشته اند: «باسلام :برادرعزیزوگرامی :(یک دوست) من به عنوان برادرکوچک ازشما ومدیریت محترم سایت پونه زار برادرانه می خواهم اگر قصد کارعلمی وپژوهشی دارید برای جلوگیری ازتنش زدایی وتکرارمکررات بیهوده وخدای ناکرده ایجاد زمینه ناراحتی وتفرقه استدعای عاجزانه ازشما دارم مطالب ومقالات پژوهشی خود رابدون نامبردن اقوام ویا حتی گرادادن به اقوام که باعث شائبه وتفرقه باشد پرهیزنمائید،چراکه خاطرات تلخ این گونه برخورد های بیهوده تامدتها دامنگیر منطقه ما بوده وخواهد بود.ازشما به خاطر پذیرش این پیشنهاد دلسوزانه نهایت سپاس رادارم. چراکه وظیفه تک تک ما ازاقوام مختلف دراین دیارمحروم ایجاد زمینه وحدت ،یکرنگی وحمایت ازیکدیگراست تا انشاءالله منطقه محروم خود راآبادوسربلند سازیم.» ممنون پاسخ به این نظر: برادر و یا خواهر گرامی ( پژوهنده فریدونشهری ) از تذکر به جای شما ممنونم. حتما در این چهار نامه دقت کرده اید که بنده تعریف و تمجید و یا حمله به قوم خاصی نکرده ام و اعتقاد قلبی ام این است که همه ی اقوام محترم هستند. به هر جهت از تذکر شما ممنونم و چشم پیشنهاد شما را رعایت خواهم کرد.

معلم عزیز نوشته اند: «ای کاش ای عزیز برادرخوب ودانشمندم عنوان مقاله ات راغیرازاین انتخاب می کردی .این عنوان خودچالش برانگیز واغواکننده است .هرچند شما هدفی خاص رادنبال نکرده باشی عنوان مقاله ات جالب نیست.وتجدید نظر جدی لازم است.» پاسخ به این نظر: معلم ارجمند سلام. قبلا فرارسیدن روز معلم را به شما تبریک عرض می کنم… بنده کوره سوادی که دارم حاصل زحمات شما معلم گرامی و استادان بزرگی است که در فریدونشهر درمحضرشان درس خوانده ام و اما در خصوص تذکر شما… حقیقتا خوشحال شدم که شما بزرگوار با ظرافت مطلب را مطالعه کرده اید و متوجه نکته ای شده اید که بنده با دلیل انجام داده ام. فعلا این عنوان را تحت قالب تجاهل العارف بگذارید و بر من ببخشید تا در آینده ی نزدیک دلیلم را خدمت شما توضیح دهم. ممنون که با این مطلب همراهی کردید.

افتاب عزیز نوشته اند : «مگه هنوزم مسئله برتری اقوام وجود داره همه در یک کشور زندگی میکنیم پس همه هموطن هستیم و مهم هم همینه همه باید برای کشور مان بکوشیم.» پاسخ به این نظر: برادر یا خواهر ( آفتاب ) گرامی . هدف از طرح این بحث رسیدن به پاسخ همین سوالی است که شما نوشته اید. اگر به صورت علمی و اثباتی و محکم به این نتیجه برسیم که شما گفته اید حتما خواهیم توانست از یک تفاهم ملی گفتگو کنیم. اینطور نیست؟

در پایان نامه ی چهارم از مسئول سایت پونه زار و خوانندگان عزیزی که با این مطلب همراه شده اند کمال تشکر را دارم. ذکر این نکته را ضروری می دانم که هر عزیزی از اینجا با مطلب روبرو شده اند، بخاطر پیوستگی مطالب قبل از اعلام نظر مطالب نامه های اول تا چهارم را مطالعه کرده و نظرشان را بنویسند. با آرزوی موفقیت برای ملت عزیز ایران ارادتمند شما : یک دوست

 1. سعید گفت:

  ((وقتی از گود قومیت و قوم خودمان بیرون بیاییم و از بیرون گود نگاه کنیم آن هم با دیده ی انصاف چقدر راحت و آسان می توانیم به این حقیقت برسیم که همه ی اینها ظواهری بیش نیست و قوم برتری وجود ندارد… اینطور نیست؟؟؟_)
  خیر اینطور نیست.بر طبق نص صریح قرآن اینطور نیست.قوم برتر وجود دارد و یک حقیقت غیر قابل انکار الهی است. ((ای فرزندان اسرائیل، نعمتی که من بر شما ارزانی کردم یاد کنید و من شما را به جهانیان برتری دادم. – سوره بقره، آیه ۴۷))
  یهودیان خود را قوم برتر و برگزیده میدانند البته دیدگاه مسلمانان در این مورد بسیار درست تر به نظر میرسد.مهمترین تفاوت یهودیان و مسلمانان در برخورد با این مسئله آن است که یهودیان اعتقاد دارند حتی در صورتی که اعمال آنان درست نباشد پیمان خداوند با آنان لغو نمی‌شود و نعمتهای خدا از آنها سلب نمی‌شود و سرزمین موعود از آنان گرفته نمی‌شود؛ ولیکن قرآن تنها این پیمان را در صورتی معتبر میداند که بنی اسرائیل نیز به عهد خود وفا کنند.
  بنابراین قوم برتر یک حقیقت است.البته ربطی به رنگ پوست و زبان و گویش و نژاد ندارد.قوم برتر قومی است که متصف به صفات پسندیده اخلاقی و دارای ایمان و تقوی و عمل صالح باشد.چنین قومی برترین قوم کره زمین در کل تاریخ خواهد بود.مانند ابراهیم (ع) و همراهان فکری او. محمد(ص) نبی خاتم و همراهان فکری او. اصحاب کهف.مهاجرین و یاوران پناهندگان مهاجرین.و البته در دنیای معاصر ما فقط و فقط و فقط یک گروه: حزب الله.((فإن حزب الله هم الغالبون)).طبیعتا اگر امکان ارسال عکس وجود داشت عکسی از امام خامنه ای و سید حسن نصرالله و سرباز دلیرشان سرلشکر سلیمانی را میفرستادم.

  • یک دوست گفت:

   سلام بر سعید عزیز چون احتمال دادم نامه ی پنجم با تاخیر ارسال شود همینجا نظرم را در مورد نوشته شما عرض می کنم… ممنون از توجه و تذکر شما… حقیقت اینکه بنده با این استناد شما مجبور شدم سری به تفاسیر بزنم. بعد مطالب آمده در تفاسیر را با مواردی که مشتمل بر برتری قومی است مقایسه کنم. و نهایتا به این نتیجه برسم که این دو موضوع کاملا از هم متمایز است. چه اینکه وجود مقدس چهارده معصوم که مشهور به بنی هاشم هستند اشرف موجودات هستند و برتر از همه . اما این را نمی توان اینطور معنا کرد که خداوند قوم بنی هاشم را بر دیگر اقوام برتری داد. چه اینکه در میان بنی هاشم نیز بودند کسانی مانند جعفر کذاب . لذا برتری مد نظر خداوند برای فرزندان اسراییل برتری جایگاه به لحاظ مقام معنوی آنان است نه قومیت بنی اسراییلی.

   • سعید گفت:

    سپاس از پاسخ شما.تاکید بنده بر همین نکته است که در طول تاریخ گروهی از افراد هستند که بر گروهی دیگر برتری دارند مانند چهارده معصوم علیهم السلام که بر همه انسانها برتری دارند یا پیامبر گرامی ما و یاران با وفایشان و در دوره معاصر هم حزب الله که بر هر قومیت و گروه و حزبی برتری دارد.اینان برترینانند.

   • امین گفت:

    برای مقایسه اقوام با یکدیگر بهترینهای هر قوم را با بهترینهای قوم دیگر مقایسه میکنن.میانگین که نمیگیرن که بگن خب قوم بنی هاشم هم جعفر کذاب رو دارن هم فلان امام را.مفاخر و بهترینهای قومشان را عرضه میکنند و با هم مقایسه میکنن.قوم آریایی اگه بخواد خودشو برتر بدونه که از بیجه (همان تجاوز گر معروف چند سال قبل) نام نمیبره.از کوروش و داریوش میگه.برا همین قومی برتره که برترینهاش زیاد باشن.حالا این وسط ممکنه کلی آدم مورد دار هم تو اون قوم پیدا بشه.فکر نمیکنم اینجور بحث ها آخرش به نتیجه خوبی منتهی بشه.هیچ قومی نمیاد بگه فلان قوم از ما بهتره.هیچ قومی هم زیر بار نمیره که با دیگران مساوی در نطر گرفته بشه.امیدوارم شما بتونید بحثو به خوبی مدیریت کنید و گرفتار حرفای آبکی و خنثی نشین.اینکه بگیم همه برابر هستن شعار خیلی قشنگیه ولی خب خود فریبیه دیگه.اینهمه نابرابری تو دنیا خودش نشونه اینه که بالاخره یه قومی ظلم کرده و یه قوم دیگه مظلوم واقع شده.یه قومی پیشرفت کرده و یه قومی عقب مونده.چشمامونو که نمیشه ببندیم و بگیم هیچ فرقی نیست.بالاخره یه قومی دانشمندای خوبی داره یه قومی کشتی گیرای خوبی داره یه قومی شاعرای خوبی داره.تفاوتهای زیادی هست.این معیارهای خودمونه که ایراد داره.از نظر ما ملاک برتری چیه؟اگه ملاک ایمانه که همون مسلمونا.اگه ملاک قدیمی بودن تمدنه که خب آریاییها.اگه ملاک قدرت دیوانه وار نظامیه که آمریکا.اگه ملاک کشور گشاییه که چنگیز خان.این قصه سر دراز داره ولی بازم میگم تفاوت ها بین اقوام رو نمیشه انکار کرد.هنر اینه که با همزیستی مسالمت آمیز از این تفاوتها بهره برد.انکار تفاوتها دردی رو دوا نمیکنه.

    • یک دوست گفت:

     برادر عزیز امین ارجمند… سلام و ممنون بخاطر مطالعه نامه ها و نظری که دادید.
     نکته اول: شما ابتدای نظرتون راهکار دادید برای اینکه چگونه باید اقوام را با هم مقایسه کرد. یا اینکه چگونه اقوام را مقایسه می کنند. بعد گفتید که هیچ قومی زیربار نمیره که با دیگران مساوی گرفته بشه ( حتی مساوی و نه کمتر ) و پایان نظر گفتید هنر اینه که با همزیستی مسالمت آمیز از این تفاوت ها بهره برد… کمی بیشتر نظرتون را مطالعه کنید … یه پارادوکس توی نظر شما نیست؟
     نکته دوم: اگر قرار باشه هیچ قومی حتی تساوی با دیگر اقوام را قبول نکنه هنر همزیستی مسالمت آمیزی وجود خواهد داشت؟ بحث قوم برتر که بنده دنبالش هستم با برتری های علمی و تکنولوژی و ورزشی چه ارتباطی داره؟ و اتفاقا و اتفاقا در نامه های بعدی به نکته ی جالبی خواهیم رسید که اینجا مطرح شده اما به صورت ناقص .
     نکته سوم : فرمودید فکر نکنم این بحث ها به جای خوبی منتهی بشه… یکی اینکه خواهش می کنم از قبل دچار قضاوت نشید و دوم اینکه بحث های هدفمند باعث تعالی فکر انسان ها میشه… شما تصور کنید بنده افکارم اشتباهه… آیا این بحث حسنش این نیست که بنده از گمراهی بیرون بیام؟ … حتی روشن شدن فکر یک انسان در یک بحث نتیجه ی خوبیه. قبول دارید؟ ؟ ؟
     در هر حال ممنون که وقت گذاشتید مطلب را خوندید و نظر دادید.

 2. باسلام بنده هم به نوبه خودم روزمعلم رابه شما وهمه همکاران ارجمند بالخصوص معلمان ارزشمند بازنشسته تبریک عرض می نمایم وامیدوارم درسایه حق تعالی موفق وسلامت باشند،درضمن برای شما برادرعزیز ودانش آموز خوبم مدیرمحترم سایت پونه زاروپدرگرامی ایشان که به حق به گردن ماحق دارند این روزراتبریک عرض می نمایم.درنهایت ازحوصله واقدام شما ومدیریت سایت متشکر وپیگیرمطالبتان خواهم بود.

  • مدیرمسئول پونه زار گفت:

   معلم عزیز برای بنده جای افتخار است که حضرتعالی جزء مخاطبان سایت پونه زار هستید و این باعث خرسندی است.
   خوشوقتم که فرا رسیدن روز معلم را خدمت شما و همه معلمان گرامی تبریک عرض نمایم.

 3. سوره مبارکه الحجرات آیه ۱۳
  یا أَیُّهَا النّاسُ إِنّا خَلَقناکُم مِن ذَکَرٍ وَأُنثىٰ وَجَعَلناکُم شُعوبًا وَقَبائِلَ لِتَعارَفوا ۚ إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَ اللَّهِ أَتقاکُم ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ خَبیرٌ﴿۱۳﴾
  ای مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را تیره‌ها و قبیله‌ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید؛ (اینها ملاک امتیاز نیست،) گرامی‌ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست؛ خداوند دانا و آگاه است!

 4. احمدی گفت:

  یا أَیُّهَا النّاسُ إِنّا خَلَقناکُم مِن ذَکَرٍ وَأُنثىٰ وَجَعَلناکُم شُعوبًا وَقَبائِلَ لِتَعارَفوا ۚ إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَ اللَّهِ أَتقاکُم ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ خَبیرٌ
  ای مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را تیره‌ها و قبیله‌ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید؛ (اینها ملاک امتیاز نیست،) گرامی‌ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست؛ خداوند دانا و آگاه است!

  یَا قَوْمَنَا أَجِیبُوا دَاعِیَ اللَّهِ وَآمِنُوا بِهِ یَغْفِرْ لَکُمْ مِنْ ذُنُوبِکُمْ وَیُجِرْکُمْ مِنْ عَذَابٍ أَلِیمٍ
  ای قوم ما ، خواننده به سوی خدا – پیامبر- را اجابت کنید و به او ایمان آورید تا خدا برخی از گناهانتان را بیامرزد و شما را از عذابی دردناک پناه دهد.

 5. باسلام خدمت همه عزیزان ونظرات خوبشان.وتشکر ازمسئول محترم که باظرافت این باب راباز کردندوتبریک بمناسبت عید مبعث بحظور همه هم وطنان عزیز .اگرماواقعا مسلمان هستیم که هستیم انشاالله فقط بهمین آیه فوق که عزیزان اشاره نمودند عمل کنیم وآن رامدنظر داشته باشیم وبنده واقعی خداباشیم همه مشکلاتمان حل میشود ومنو توی وجود ندارد.ودرهمه حال یارویاورهمدیگرخواهیم بود.حالاازهرقوم ونژادی که باشیم .ان اکرمکم عندالله اتقاکم .انشاالله.

Go to TOP