چاپ خبــر

فروپاشی مستحکم‌ترین دژ تروریست‌ها در سوریه

پیشروی های اخیر ارتش سوریه و نیروهای متحد آن در محور شرقی حلب و سقوط دومینووار مناطق تحت تصرف تروریست ها که برخی از این مناطق بیش از چهار سال در کنترل تروریست ها بوده، تحول جدیدی را در عرصه تحولات میدانی سوریه به وجود آورده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار به نقل از دانشجویان بیدار، پیشروی های اخیر ارتش سوریه و نیروهای متحد آن در محور شرقی حلب و سقوط دومینووار مناطق تحت تصرف تروریست ها که برخی از این مناطق بیش از چهار سال در کنترل تروریست ها بوده، تحول جدیدی را در عرصه تحولات میدانی سوریه به وجود آورده است.

خطوط دفاعی تروریست‌ها در شهر حلب و حومه آن به‌طور پی‌در‌پی و با سرعتی خیره کننده توسط ارتش سوریه شکسته شده است و مناطق مهمی ازجمله «مساکن هنانو»، «میدان حلوانیه» «جنوب شیخ سعید» و… فتح گردیده است و طبق نظر کارشناسان نظامی امکان فتح حلب توسط ارتش سوریه طی روزهای آینده وجود دارد.

اما اهمیت این فتوحات جدید ارتش و نیروهای محور مقاومت صرفا محدود به مسائل میدانی نمی شود. از سویی، این پیروزی ها اختلافات گروههای تروریستی حاضر در حلب که برخی از آنها را علی‌رغم وجود اتاق عملیات مشترک (جبهه الشامیه) گروههای چند ملیتی تشکیل می‌دهند تشدید نموده است. تروریست های جبهه النصره (جبهه فتح الشام) دیگر گروهها را متهم به خیانت و مذاکره مخفیانه جهت تسلیم با دولت قانونی سوریه کرده اند.

در پی این اختلافات از روز گذشته تروریست های «جبهه النصره» و «کتائب ابوعماره» که در درگیری های اخیر متحمل تلفات سنگینی شده اند، مواضع تروریست های «فلیق الشام » و «جیش الاسلام» را مورد هجوم قرار دادند و باعث افزایش تنش میان گروههای تروریستی شده اند.

در بعد سیاسی دولت سوریه می تواند در عرصه  داخلی مقبولیت خود را بیشتر به نمایش بگذارد. حلب پس از دمشق پایتخت سوریه مهم ترین شهر سوریه است و اکنون دولت بشار اسد با کنترل کامل آن می تواند آینده سیاسی خود و دولتش را تضمین نماید.

در عرصه بین المللی نیز فشار ها بر تروریست ها افزایش پیدا کرده است و حامیان آنها از شکست های آنان مأیوس شده اند؛ به‌طوری که شنیده‌ها حکایت دارد دولت ترکیه در تلاش است تا بر سر انتقال تروریست های شرق حلب به مناطق عملیاتی «سپر فرات» با روسیه به توافق برسد. اگر این پیروزی ها منجر به شکست کامل تروریست ها در محور حلب شود عملا میان حامیان تروریست ها نیز اختلافات آشکار می شود. دولت جدید آمریکا که تا حدودا یکماه آینده قدرت را در اختیار می گیرد در سخنرانی های انتخاباتی و پس از آن اعلام نموده است که تمرکزش در سوریه در مبارزه با گروههای افراطی است نه جنگ با دولت بشار اسد و این پیروزی می تواند آمریکا را در یک عمل انجام شده قرار دهد و امید آنها را از تمامی تروریست ها در سوریه قطع نماید.

قطر و عربستان نیز که هزینه های مالی گزافی را در سوریه پرداخت کرده اند بی شک بدون حمایت آمریکا نخواهند توانست گامی موثر در جهت نجات تروریست ها در سوریه بردارند.

فتح حلب اصلی‌ترین دژ تروریست های تکفیری در سوریه می تواند سرآغاز  فروپاشی کامل تشکیلات تروریست‌ها در سوریه باشد. نبرد حلب که اکثر صاحب‌نظران آن را جنگ سرنوشت در سوریه می دانستند امروز به پایان خود نزدیک می شود و تروریست های حاضر در حلب یا باید طعم تسلیم و انتقال به ادلب را بچشند و یا در گورستانی که با دست خود به‌وجود آورده‌اند دفن شوند.

Go to TOP