چاپ خبــر
در پی شیوع بیماری

ضرورت احداث اتاق پیش سرد کشتارگاه فریدونشهر برای پیشگیری از تب کریمه کنگو

رئیس دامپزشکی فریدونشهر با بیان این که تاکنون مورد ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در شهرستان مشاهده نشده است از لزوم احداث اتاق پیش سرد کشتارگاه توسط شهرداری برای پیشگیری از این بیماری سخن گفت و اظهار کرد: مردم قبل از خرید گوشت از وجود مهر دامپزشکی بر روی آن اطمینان حاصل کنند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، رئیس شبکه دامپزشکی فریدونشهر در گفتگو با پونه زار با توجه به شیوع بیماری «تب کریمه کنگو CCHF» از مردم خواست هنگام خرید گوشت بر وجود مهر دامپزشکی روی آن دقت کنند.

دکتر نصرت اله اصلانی با بیان این که تاکنون مورد ابتلا به تب کریمه کنگو در شهرستان فریدونشهر مشاهده نشده است، گفت: دامپزشکی فریدونشهر در راستای پیشگیری از شیوع بیماری های دامی و بیماری های مشترک دام و انسان پیگیر رفع نواقص کشتارگاه دام از جمله احداث اتاق پیش سرد و لیبل گذاری لاشه ها بوده است.

*سلامت مردم فریدونشهر در گرو اقدام شهرداری

وی در پاسخ به این سؤال که «چرا تاکنون اتاق پیش سرد کشتارگاه احداث نشده است» با بیان این که شهرداری متصدی امر کشتارگاه است، اظهار کرد: برای پیشگیری از بیماری ها، احداث اتاق پیش سرد و نگهداری لاشه ها به مدت ۲۴ ساعت در آن قبل از مصرف ضروری است اما با وجود پیگیری های انجام شده، شهرداری کمبود بودجه را علت احداث نکردن اتاق پیش سرد کشتارگاه بیان کرده است.

اصلانی همچنین در مورد علت نزدن لبیل بر روی لاشه ها تصریح کرد: تهیه و چاپ لیبل با شهرداری(متصدی کشتارگاه) است و دامپزشکی جهت همکاری، چاپ آن را تقبّل کرده ولی شهرداری با وجود پذیرش مسئولیت در جلسات و صورتجلسات موجود، هنوز اقدام به تأمین لیبل خام نکرده است.

این لیبل ها در ایام نوروز ۹۶ به مدت چند روز بر روی لاشه های خروجی از کشتارگاه فریدونشهر نصب می شد اما به علت تأمین نشدن لیبل خام، نصب آن بر روی لاشه ها متوقف شد.

ابراهیم گوگونانی، شهردار فریدونشهر، اما در مورد این سوال که چرا تاکنون لیبل خام برای لیبل گذاری گوشت ها تهیه نشده است، با بیان این که هزار عدد لیبل خام تهیه و در اختیار حراست شهرداری قرار گرفته است گفت: برای هماهنگی های لازم درخواست تشکیل جلسه ویژه به فرمانداری داده ایم.

*دام مبتلا نشانه ای ندارد

رئیس شبکه دامپزشکی فریدونشهر منشأ بیماری تب کریمه کنگو را خارجی دانست ولی عنوان کرد این بیماری چند سالی است وارد کشور شده و از طریق حشره «کنه» در حال شیوع و انتقال نسل به نسل است و اکنون دام های بومی نیز به آن آلوده شده اند.

اصلانی دام و کنه را حامل این بیماری بیان کرد و با اشاره به این که دام مبتلا به ویروس «تب کریمه کنگو» علامت و نشانه خاصی نداشته و به راحتی قابل تشخیص نیست، خطر آن را متوجه انسان دانست و اظهار کرد: اگر این بیماری که با نشانه های سرماخوردگی، تب شدید و ناگهانی و خونریزی های داخلی و زیرپوستی همراه است، زود تشخیص داده شود قابل درمان خواهد بود.

*مردم چگونه از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند؟

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ابتلای انسان به این بیماری از طریق خوردن و یا تماس مستقیم با گوشت آلوده یا خون و ترشحات آن، گزش حشره ناقل بیماری به ویژه کنه و یا له کردن آن با دست، تماس با خون یا ترشحات فرد مبتلا به آن و تنفس در محیط دام های آلوده صورت می گیرد و تب ناگهانی، درد شدید عضلات، کوفتگی، تغییر حالات روحی، بی اشتهایی، درد پشت حدقه چشم، ترس از نور، تهوع و استفراغ و خونریزی های داخلی و زیرپوستی از علایم این بیماری است.

برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری در صورت مشاهده علایم ذکر شده و علایمی همچون سرماخوردگی باید سریعا به پزشک مراجعه شود. با جدا کردن محل زندگی از جایگاه دام و پرندگان مهاجر، خودداری از له کردن و تماس با حشرات به ویژه کنه، خودداری از تماس بدن با ترشحات و خون دام، خودداری از کشتار دام در غیر از کشتارگاه مجاز و تحت نظر مأمور دامپزشکی و اجتناب از مصرف گوشت خام یا نیمه پخته می توان تا حد زیادی از ابتلای به این بیماری پیشگیری کرد.

نگهداری گوشت خام خریداری شده به مدت ۲۴ ساعت و دل و جگر خریداری شده به مدت ۴۸ ساعت در یخچال قبل از تکه تکه کردن و مصرف هم راهکار توصیه شده ای برای پیشگیری از این بیماری است.

*آمار تلفات این بیماری در سال ۱۳۹۶

به گزارش مهر بر اساس اعلام رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت از ابتدای سال جاری تا به امروز ۳۱ نفر به ویروس تب کریمه‌ کنگو مبتلا شده‌اند که سه نفر از آن‌ها به دلیل تأخیر در شناسایی و درمان، از دنیا رفته‌اند که یکی از جان باختگان از استان اصفهان بوده است.

معاون اداره کنترل بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت نیز به ایسنا گفت: در سال‌های اول شناخت این بیماری در دهه ۷۰ سالانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ مورد از این بیماری در کشور تشخیص داده می‌شد که بیشتر در مرزهای شرقی کشور بود و اوایل که این بیماری درست شناخته نمی‌شد و دیر متوجه آن می‌شدند ۳۰ تا ۵۰ درصد تلفات داشت ولی در حال حاضر که این بیماری شناخته شده‌ است تلفات به کمتر از ۱۰ درصد کاهش یافته است.

انتهای پیام/

 

  1. دقت کنید !!!!!!! اگر میزان کشتار روزانه دام در شهرستان را به صورت میانگین سی و پنج راس فرض کنیم هزار عدد لیبیل مورد ادعای شهردار ظرف مدت یک ماه تمام می شود و اکنون که دو ماه از سال سپری شده و نتوانسته اند جهت تحویل دادن لیبل از حراست شهرداری ( که خوشبختانه حراست فرمانداری هم هست) به کشتارگاه جلسه ویژه ای را با حضور فرماندار تشکیل دهند حساب کنید تا پایان سال وضعیت تحویل لیبل ها چگونه خواهد بود. مسئولین محترم لطفا ملت را ……. فرض نکید و کمی صادقانه حرف بزنید

  2. باسلام مگر لیبل چقدر کارفنی برای تولیدش لازم است که جلسه و……نیاز است شمارابه خدا وجدانتان رابه این ارزانی نفروشید(مردم گناه دارند)

  3. وقتی مردم توی انتخاب مسئولین اشتباه کنن ضررش برمیگرده به خودشون

Go to TOP