چاپ خبــر
با وجود تجربه چند ساله؛

«اسکان» مهمترین دغدغه گردشگران مرتفع ترین شهر ایران

آب و هوای خنک تابستانی و طبیعت بکر مرتفع ترین شهر ایران چند سالی است موجب سرازیر شدن فوج گردشگران در تعطیلات تابستان به سمت شهرستان فریدونشهر می شود؛ اما با وجود این تجربه چند ساله، همچنان مسئولان تدبیر خاصی برای ساماندهی اسکان گردشگران نکرده اند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، تعطیلات آخر هفته فرصت خوبی برای ساکنان مناطق گرمسیری است تا چند روزی از آب و هوای گرم فاصله گرفته و به نقاط خنک تر و کوهستانی در فواصل نزدیک سفر کنند.

در این بین یکی از دردسترس ترین نقاط کوهستانی ایران، شهرستان فریدونشهر واقع در مرکز کشور است که چند سالی است طبیعت بکر و جذاب و آب و هوای خنک و مطبوع آن توجه مردم را به خود جلب کرده است. طبیعت فریدونشهر در زمستان به علت برفی بودن، در بهار به علت سرسبز بودن و در تابستان به علت خنک بودن بسیار مورد توجه گردشگران قرار می گیرد.

اما چند سالی است  با شناخته تر شدن و به شهرت رسیدن ویژگی های طبیعی این شهرستان، خیل عظیم گردشگران در فرصت های به وجود آمده از تابستان داغ به آب و هوای خنک و رؤیایی فریدونشهر پناه آورده و این شهرستان به ویژه در تعطیلات چند روزه ای چون تعطیلات عید فطر، با حجم چند ده هزار نفری گردشگر مواجه می شود.

حجمی عظیم از مسافران که با وجود این که فرصت بزرگی برای شهرستان محسوب می شود، اما چالش های خاصی را نیز با خود به همراه دارد. تأمین مواد غذایی مورد نیاز و اسکان مسافران، حفظ بهداشت نقاط گردشگری، کنترل ترافیک، تأمین امکانات مورد نیاز مسافران و از این قبیل بخشی از چالش های خدماتی پیش روی شهرستان بود که دستگاه های مربوطه در طول سال فرصت داشتند این مشکلات را برای یک موج مسافرتی چند روزه رفع نمایند.

*تجربه انفجار گردشگر در فریدونشهر

چند سال پیش که برای اولین بار این حجم عظیم گردشگر در تعطیلات عید فطر برای تنها دو روز وارد فریدونشهر شد، همه غافلگیر شدند و نه غذایی در رستوران ها یافت می شد و نه مواد غذایی پرمصرف در سوپرمارکت ها و اغذیه فروشی ها و نه حتی نان در نانوایی ها و خلاصه حجم کمبودها به حدی بود که دیگر جایی برای فکر کردن برای اسکان مسافران باقی نمی گذاشت.

برنامه ریزی مسئولان و تدبیر مردم و اصناف در سال های بعد بخش زیادی از این چالش های خدماتی را رفع کرد و دست کم با ورود مسافران شاهد کمبود نان و مرغ و غذا در شهرستان نبودیم اما همچنان مشکل اسکان مسافران بر قوت خود باقی بود تا این که در سال گذشته ستاد استقبال از گردشگران در آستانه تعطیلات عید فطر تشکیل شد و کمیته اسکان با محوریت شهرداری در محل آتش نشانی فریدونشهر به منظور راهنمایی مسافران، استقرار یافت که با وجود امکانات محدود، تا حد امکان برای رفع مشکل اسکان مسافران تلاش شد.

تعداد گردشگران در ایام پیک مسافر در تعطیلات عید فطر در دو سال گذشته بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار نفر تخمین زده شد و با توجه به تجربیات به دست آمده پیش بینی می شد مسئولان با توجه به سرمای هوای شبانه فریدونشهر، برای اسکان مسافران برنامه ریزی خاصی داشته باشند.

علاوه بر آن سال گذشته عده ای از مردم از نیاز مبرم مسافران به اسکان و نبود محل کافی برای اسکان ایشان سوءاستفاده کرده و بازار سیاه خانه مسافر در فریدونشهر را به راه انداختند تا جایی که یک اتاق بدون امکانات را با قیمت شبی ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان به گردشگران اجاره دادند. این مسأله دفتر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فریدونشهر را به فکر انداخت تا با اعطای مجوز فعالیت به یک شرکت خصوصی به عنوان ناظر و مرجع اجاره سوئیت و خانه مسافرهای شهرستان، بازار سیاه به وجود آمده در این حوزه را ساماندهی و کنترل کند.

بنابراین این اداره با وجود همه مباحث مطرح شده در مورد روند اعطای مجوز فعالیت به یک شرکت خصوصی، این کار را انجام داد تا در ایام پیک مسافر روند کنترل شده ای از اجاره بهای خانه مسافر بر بازار حکم فرما باشد و انتظار می رفت در سال جاری مشکلی از این بابت پیش نیاید.

 

 

*اسکان، همچنان یک «مشکل» باقی ماند

امسال با آغاز فصل تابستان و گرم شدن هوا و به تبع آن سرازیر شدن مسافران به سمت فریدونشهر که به واسطه قرار گرفتن ماه مبارک رمضان در این ایام، تعطیلات عید فطر سرآغاز این مسافرت ها قرار گرفت، انفجار جمعیتی به سمت این شهرستان به راه افتاد.

پارک سراب به عنوان تنها پارک شهر فریدونشهر به واسطه اقدام تحسین برانگیز شهرداری در خصوصی سازی آن، تقریبا تمام ظرفیت های خود را برای میزبانی از مسافران به کار بست.

ستاد اسکان آموزش و پرورش هم از صبح زود با حضور معاونت اداره آموزش و پرورش فریدونشهر در محل ستاد اسکان تا حد امکان تلاش کرد مدارس را در اختیار مسافران قرار دهد.

راهنمایی و رانندگی با گشت های منظم به ویژه در مکان های تمرکز مسافران تقریبا توانست نظم خوبی به تردد شهری بدهد تا جایی که اختلال خاصی در عبور و مرور شهری مشاهده نمی شد.

ستاد استقبال از مسافران برف انبار هم با محوریت شهرداری برف انبار تلاش کرد مسافرانی که قصد توقف در آن محدوده هستند را ساماندهی کند.

اما هیچ خبری از ستاد استقبال از مسافران فریدونشهر نبود. مسافرانی که به خاطر آوازه آب و هوای فریدونشهر وارد این شهرستان شده ولی نه می دانستند کجا باید برای تفریح بروند، نه می دانستند مراکز خدماتی این شهرستان کجا قرار دارد و نه برنامه ریزی برای اسکانشان اعم از تدارک سالن ورزشی و از این قبیل صورت گرفته بود.

بسیاری از مسافران که تا اواخر شب به دنبال پیدا کردن جایی برای گذراندن شب بودند، ناکام از این تلاش مجبور شدند شب را با وجود همراه داشتن فرزندان کوچک در پیاده روها و بلوارهای شهر بگذرانند.

خانه باغ ها هم که قرار بود از طریق شرکت خصوصی اداره شود، در خاموشی فعالیت این شرکت با رقم های شبی ۳۰۰ هزار تومان بدون امکانات اجاره داده شد و هزاران نفر در صدها چادر مسافرتی شب را در سرما گذراندند.

خلاصه گردشگری تابستانی امسال فریدونشهر آغاز خوبی نداشت و انتظار می رفت با تجربیات به دست آمده از گذشته، مسئولان در عمل توجه بیشتری به این صنعت داشته باشند.

اکنون تنها ۲۰ روز از تابستان گذشته است و روند گرم تر شدن هوا، همچنان گردشگران زیادی را در تعطیلات آخر هفته ها به سمت مرتفع ترین شهر ایران می کشاند و محلی محفوظ از سرما برای اقامت شبانه، حداقل خدمتی است که شهرستان می تواند برای میزبانی از مسافرانی داشته باشد که بارها در جلسات مختلف به عنوان فرصتی برای رشد شهرستان و رونق اقتصادی آن مطرح شده اند.

وگرنه شرایط کنونی نارضایتی گردشگران، مسافرگریزی را در پی خواهد داشت.

*پیوست های حاشیه ای اما نجات بخش

همه این مسائل در حالی مورد طرح است که هنوز پیوست فرهنگی و اجتماعی گردشگران فریدونشهر حتی باز هم نشده است. پیوست هایی که با هدف حفظ محیط زیست، احترام به عقاید و مقدسات مردم و حفظ شأن میزبان باید مورد توجه قرار بگیرد تا محیط سالم و بکر طبیعت بام ایران سال ها بتواند از نسل های آینده نیز میزبانی کند و امنیت اخلاقی و اجتماعی فوق العاده بالای شهرستان قربانی نشود.

اگر با تجاوز گردشگران به حریم طبیعت، این تنها داشته فریدونشهر نیز از بین برود و یا اگر فضای سالم کنونی اجتماعی شهرستان با گردشگران کنترل نشده همچون بسیاری از نقاط دیگر کشور پر از آسیب های مختلف اجتماعی شود، دیگر چیزی باقی نخواهد ماند تا گردشگری رغبت کند به اینجا سفر کند.

انتهای پیام/

  1. ناشناس گفت:

    کاش اینقدر که به فکر دغدغه های گردشگران بی غم هستید کمی به فکر دغدغه های شهروندان خود از جمله دغدغه بیکاری دغدغه نبود متخصص در بیمارستان دغدغه فا ظلاب شهر بخصوص مسکن مهر دغدغه مسکن جوانان …ودهها دغدغه دیگر بودید

  2. ناشناس عزیز اشکال نداره دغدغه هر چیزی را داشتن تازه این دغدغه گردشگران است! کاش یک جو غیرت عمل در مسوءلین وجود داشت؟! حاشا و کلا

Go to TOP