چاپ خبــر
درپی انعقاد قرارداد محرمانه نفتی؛

نمایندگان مجلس خواهان رفع ابهام از قرارداد نفتی توتال هستند

ترکی با بیان این که متن قرارداد نفتی با شرکت توتال در اختیار نمایندگان مجلس قرار نگرفته است، از تخصصی بودن این قراردادها سخن گفت و تاکید کرد: باید نظر کارشناسان متعهد که مطالعات کافی بر روی این قراردادها داشته اند، در انعقاد این قرارداد نفتی لحاظ شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار، نماینده فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پونه زار در مورد قرارداد نفتی طولانی مدت ۲۵ ساله دولت با شرکت توتال فرانسه با اشاره به این که متن این قرارداد به بهانه محرمانه بودن، در اختیار نمایندگان مجلس قرار نگرفته است، خواستار پاسخگویی دولت به ابهامات مطرح شده در مورد این قرارداد شد.

اکبر ترکی گفت: دولت نه تنها نمایندگان مجلس بلکه حتی هیئت رئیسه و کمیسیون انرژی مجلس را نیز در جریان متن این قرارداد قرار نداده است و این سوال مطرح است که چگونه نمایندگان مجلس در برابر دولت نامحرم هستند اما کشور فرانسه و متحدانش که قطعا علاوه بر متن قرارداد، به اطلاعات میدان های نفتی و گازی ما نیز دست پیدا خواهد کرد، محرم دولت هستند؟

وی به سابقه بد و محکومیت قضایی شرکت توتال به جرم رشوه و فساد اقتصادی در داخل و خارج کشور اشاره کرد و افزود: این شرکت پیش از این نیز با ایران قرارداد منعقد کرده بود اما با اشاره دشمنان،ایران را رها کرده و رفته بود و اکنون نیز اعلام کرده است در صورت تحریم مجدد ایران، کشور را رها می کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس این موضع شرکت توتال را نشان دهنده نبود ضمانت کافی از این شرکت برای اجرای تعهداتش دانست و تصریح کرد: اگر ضمانت کافی در این قرارداد پیش بینی شده بود، این شرکت به خاطر احتمال زیاد تحریم مجدد ایران هیچ گاه تصمیم به انعقاد قرارداد با این کشور نمی گرفت چرا که می داند در صورت تحریم باید کشور را ترک کرده و خسارت ترک قرارداد را به کشور پرداخت کند.

ترکی با بیان این که دولت هدف خود از انعقاد این قرارداد را ورود تکنولوژی احداث ایستگاه پمپاژ قدرت بالا عنوان کرده است، گفت: از ۴٫۸ میلیارد دلار مبلغ این قرارداد، دو میلیارد دلار مربوط به حفر ۳۰ چاه است که شرکت هایی در داخل نیز توانایی انجام آن را دارند و مابقی قرارداد مربوط به احداث این ایستگاه است که شرکت توتال اعلام کرده است ۳۶ ماه بعد در صورتی اقدام به احداث ایستگاه پمپاژ قدرت بالا خواهد کرد که احداث آن لازم باشد و در صورت مشاهده عدم نیاز، این کار را نخواهد کرد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد سال گذشته با طرح شدن مبحث قراردادهای نفتی با الگوی IPC، از طرف دفتر رهبر معظم انقلاب و به دستور ایشان جمعی از کارشناسان اقتصادی، حقوقی و انرژی این قراردادها را مورد مطالعه قرار داده و شروط ۱۵ گانه ای را برای انعقاد این قراردادها تعیین کردند که در صورت رعایت این شروط، کشور از بابت قراردادهای نفتی متضرر نخواهد شد.

ترکی ادامه داد: در قرارداد نفتی با شرکت توتال یا هر شرکت دیگری باید این شروط رعایت شوند ولی فعلا به جهت در اختیار قرار ندادن متن قرارداد، مشخص نیست این شروط مورد توجه قرار گرفته شده است یا خیر.

انتهای پیام/

 1. خواهشمندیم برای رفع بیکاری منطقه فکر کنید . این قرارداد نفتی هیچ ابهامی در ان نیست فقط بهانه گیری یکسری دلواپسان بود که جوابشان را اقای وزیز نفت دادند و اینگونه قرادادها با شرکتهای بزرک نفتی باعث افتخار است . زنده باد ایران . زنده باد روحانی .

 2. اقای ترکی جواب قاطع وزیر نفت را با جسارت هر چه تمام تر شنیدید . هیچ جوابی برای ان نداشتید . قاطعیت ایشان با دلواپسان مایه فخر دولت و مردم ایران است . دولت ما چند وزیر قاطع مثل ایشان میخواهد که بدون باج دادن به احدی اکثریت نمایندگان را قانع کند . و نمایندگان با منطق نیز طرح سه فوریتی لغو قرارداد نفتی توتال را از دستور مجلس خارج کنند .

 3. ناشناس گفت:

  اقای نماینده بهتر به فکر مشکلات منطقه باشند

 4. احمدی گفت:

  اقای ترکی خواهشا مطالعات خودتون اضافه کنین و دیگه دستور بگیر جناهتون نباشید .فکری به حال این منطقه بکنین ، متاسفانه اینجا هم که میاین چسبیدین به سونوگرافی ( که البته سنوگرافی را هم پیش هردکتری میبریم پارش میکنه) بگو این مردم بد بخت چکار باید بکنن؟؟
  ترکی جان خدا را هم در نظر بگیرین که حد اقل یه شانس کوچولو برای جانهتون تو انتخابات بعدی هم داده باشین.

 5. جناب آقای ترکی توتال و کرسنت و نفت را وکیل الدوله ها مدیریت می‌کنند! شما به فکر مردم فلک زده و بخت برگشته مردم منطقه خودمان باشید پس چی شد آن حرفهای دوره انتخابات؟! مسلمان! مدعی عدالت! ای کاش به آن اندازه که به مطبت می‌رسی به این مردم و بدبختی این مردم فکر کنی. آقای دکتر اگر این مردم توان مالی پیدا کنند مطبت بیشتر رونق پیدا می‌کند و پول بیشتری به جیبت سرازیر می‌شود!*مردم هم از شما راضی خواهند شد. خدا را هم نمی‌دانم!

 6. احمدی گفت:

  اقای جدیدی همه نظرات را بزارین ….

Go to TOP