چاپ خبــر

راهکار کشور چین برای جلوگیری از چاقی دانش‌آموزان

کشور چین قصد دارد تا با اجرای طرح ملی تغذیه، میزان رشد چاقی در بین شهروندان خود به‌ویژه دانش‌آموزان را کاهش دهد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار به نقل از فارس، طبق برنامه ملی تغذیه، کشور چین قصد دارد تا ۱۳ سال آینده، میزان رشد چاقی در بین شهروندان خود به ویژه دانش‌آموزان را کاهش دهد.

طرح ملی تغذیه برای سال‌های ۲۰۱۷ تا ۱۳ سال آینده توسط دفتر عمومی شورای دولتی و کابینه چین برای بهبود وضعیت سلامت کشور تنظیم شده است.

این برنامه طوری تدوین شده است که به دانشجویان، بیماران، زنان باردار، نوزادان و سالمندان توجه ویژه‌ای دارد.

بر اساس این طرح، نرخ رشد چاقی در میان دانش‌آموزان چینی باید تا ۲۰۲۰ به میزان قابل توجهی کاهش یابد و تا ۱۰ سال بعدی آن، تحت کنترل «مؤثر» قرار گیرد؛ همچنین میزان چاقی و اضافه وزن شهروندان به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

مرکز بهداشت و کنترل بیماری‌های کشور چین در ماه مه اعلام کرد: «۳۰ درصد از بزرگسالان این کشور دارای اضافه وزن هستند و ۹٫۱۱ درصد چاق هستند؛ در میان کودکان ۶ تا ۱۷ ساله، ۶٫۹ درصد اضافه وزن دارند و ۶٫۴ درصد هم چاق هستند».

این طرح از مدارس سراسر کشور خواسته است، برنامه‌های غذایی بر اساس سنّ دانش‌آموزان، محل تحصیل و ایجاد یک برنامه آموزشی برای تغذیه دانش‌آموزان تدوین شود، ضمن اینکه فعالیت‌های بیشتری در برنامه‌های مدارس گنجانده شود.

در حال حاضر حدود ۱٫۵ میلیارد از مردم جهان دارای اضافه وزن یا چاقی هستند که این میزان ۲٫۵ برابر تعداد کسانی که دچار سوء تغذیه هستند، است.

Go to TOP