چاپ خبــر

عراق پس از انتخابات| از تاکید بر رسیدگی به تخلفات انتخاباتی تا نامزدهای احتمالی پست ریاست جمهوری

کشور عراق در طول ۲۴ ساعت اخیر شاهد تداوم رایزنی‌های رهبران سیاسی و تاکید آنها بر لزوم تشکیل دولت آینده و رسیدگی به شکایت تخلفات انتخاباتی بود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار به نقل ازشبکه تلویزیونی السومریه نیوز: سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق گفت که دوره آینده مرحله‌ای مهم در مسیر ثبات عراق است.

دفتر الجبوری در بیانیه‌ای اعلام کرد: سلیم الجبوری رئیس پارلمان و داگلاس سلیمان سفیر آمریکا در عراق در دیدار با یکدیگر، اوضاع امنیتی و سیاسی عراق و منطقه و راه‌های ادامه همکاری بین بغداد و واشنگتن در زمینه مبارزه با تروریسم را بررسی کرده و بر حمایت از ثبات منطقه‌ای و برقراری صلح و امنیت برای ملت‌های منطقه تاکید کردند.

این بیانیه افزود: در این دیدار مرحله بعد از انتخابات و اهمیت افزایش گفت وگو بین طرف‌های عراقی به منظور دستیابی به توافق درباره تشکیل دولت آینده براساس اصل شراکت و تفاهم بررسی شد تا این دولت قادر باشد با چالش‌ها مقابله کرده و نماینده همه طیف‌های سیاسی باشد.

عرصه سیاسی عراق این روزها شاهد رایزنی‌های فشرده بین نیروها و جریان‌های پیروز در انتخابات اخیر پارلمانی برای تشکیل بزرگترین فراکسیون و بدنبال آن تشکیل دولت آینده است.

بارزانی: اجرای شراکت و توافق اولویت ماست

رئیس حزب دموکراتیک کردستان عراق گفت که اجرای اصول شراکت و توافق و تعادل در پرونده های سیاسی، اداری، اقتصادی و امنیتی از اولویت‌های اصلی وی است.

دفتر مسعود بارزانی در بیانیه‌ای گفت: بارزانی در دیدار با برونو اوبیر سفیر فرانسه در عراق اوضاع امنیتی و سیاسی عراق و رایزنی مداوم بین آنها را بررسی کردند.

بر اساس این بیانیه، سفیر فرانسه در این دیدار ابراز امیدواری کرد که منطقه کردستان عراق به طور موثر در فرایند سیاسی عراق شرکت کند. وی همچنین حمایت کشورش از عراق و منطقه کردستان را ابراز داشت.

برپایه این بیانیه، بارزانی از موضع ثابت فرانسه در قبال اهالی کردستان عراق ستایش کرد و آنها را دوست نزدیک مردم کردستان در همه مراحل خواند.

تاکید معصوم بر اهمیت رسیدگی به همه شکایت‌های انتخاباتی

دفتر اطلاع رسانی فواد معصوم رئیس جمهور عراق گفت که معصوم به همراه معاونانش بر اهمیت رسیدگی دستگاه قضایی به همه شکایت‌ها و اعتراض‌ها به نتایج انتخابات عراق تاکید کرد.

در بیانیه این دفتر آمده است: در نشست معصوم و نوری المالکی و ایاد علاوی و اسامه النجفی معاونانش پاره‌ای از مسائل مهم بویژه فرایند و نتایج روند انتخابات و مشکل آب بعد از وارد مدار شدن سد الیسو ترکیه بررسی شد.

این بیانیه افزود: در این نشست بر اهمیت بررسی همه شکایت‌ها و اعتراض‌های ارائه شده به دستگاه قضایی از سوی این دستگاه تاکید شد، زیرا این فرایند عدالت را تامین و حقوق همگان را حفظ و به اراده رای دهندگان احترام می‌گذارد و یاری کننده تشکیل یک پارلمان و دولت قوی و قانونی است.

پیش بینی الحیات از نامزدهای ریاست جمهوری عراق

روزنامه الحیات نامزدهای احتمالی پست ریاست جمهوری عراق را برشمرد.

به نوشته این روزنامه، فواد معصوم یکی از نامزدها است. علاوه بر آن عبداللطیف رشید وزیر سابق منابع مالی و رئیس کنونی هیئت مشاوران ریاست جمهوری از دیگر نامزدها به شمار می‌رود.

این روزنامه افزود: موضوع هنوز در داخل دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق قطعی نشده است. نگرانی‌هایی در داخل این اتحادیه درخصوص ارائه نامزدهای دیگری برای پست ریاست جمهوری با توافق احزاب دیگر کرد عراقی وجود دارد.

رسانه‌های محلی پیشتر از توافق بین اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان عراق روی اسم هوشیار زیباری به عنوان نامزد تصدی پست ریاست جمهوری عراق سخن گفته بودند.

درخواست برای عزل شورای کمیسیون انتخابات و تحقیق از آنها

کمیته حقیقت یاب پارلمان عراق برای تحقیق درباره تخلف در انتخابات پارلمانی اخیر این کشور از دولت، دستگاه قضایی و پارلمان خواست تا شورای کمیسیون عالی مستقل انتخابات را عزل و آنها را برای تحقیقات به مراجع ذیربط ارجاع دهند زیرا آنها باعث بروز “تقلب” شده‌اند و “امانتدار” آرای ملت نبوده‌اند.

عادل نوری رئیس کمیته حقیقت یاب با اشاره به “موارد نقض قوانین از طرف کمیسیون عالی انتخابات عراق” گفت: این کمیسیون مردم را گمراه و با پارلمان همکاری نکرده است.

درخواست فراکسیون الاحرار برای بازنگری در روابط با همسایگان

فراکسیون الاحرار در پارلمان عراق از دولت این کشور خواست تا در منافع کشور و روابط با کشورهای همجوار بازنگری کند.

عبدالعزیز الظالمی نماینده پارلمان عراق در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با اعضای فراکسیون الاحرار گفت: کشور امروز با فاجعه انسانی و زیست محیطی در نتیجه سیاست‌های کشورهای همسایه عراق روبرو است و نمی‌توان تصمیمات برای قطع مجرای رودخانه‌هایی که به عراق می‌ریزند، از طریق ساختن سدها یا مکانیزم‌های یکطرفه را تفسیر کرد.

وی افزود: تصمیمات کشورهای همجوار بالاخص ترکیه یکجانبه و خودخواهانه است و منافع ترکیه را به زیان منافع عراق و نسل‌های آینده در نظر می‌گیرد که این امر تاثیری منفی بر شیوه زندگی و محیط زیست در عراق می‌گذارد.

الظالمی بر اهمیت تجدیدنظر دولت درخصوص منافع عراق و روابط با کشورهای همجوار تاکید کرد و از وزارتخانه‌ها و طرف‌های ذیربط خواست تا طرحی اضطراری را برای مهار زیان‌های ناشی از تصمیمات این کشورها تهیه کنند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/ع ت

Go to TOP