چاپ خبــر
به مناسبت روز شوراها؛

برگزاری همایش شوراهای اسلامی شهرستان فریدونشهر با حضور مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری

مهمترین مسائل طرح شده در این همایش، لزوم آشنایی شوراهای اسلامی با قوانین و مقررات مورد نیاز خود و همکاری و محبت بین شوراها و مسئولین و ارائه توصیه‌های مهم به شوراها در جهت توسعه روستا و شهر بود.

به گزارش سایت تحلیلی خبری پونه زار، همایش شوراهای اسلامی شهری و روستایی شهرستان فریدونشهر با حضور عیسی بهمنی، مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری، محمدعلی اسفنانی، نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس، غلامرضا یسلیانی، سرپرست فرمانداری، حجت الاسلام اباصلت غفاری، امام جمعه، گشتاسب مری، بخشدار، و سایر مسئولین شهرستان، اعضای شوراهای اسلامی روستاها و شهرها، شهرداران و دهیاران شهرستان فریدونشهر برگزار شد.

در این همایش مری، اسفنانی، یسلیانی، غفاری و بهمنی به سخنرانی پرداختند و سه نفر به نمایندگی از شورای بخش، شورای روستاها و دهیاران مطالب و خواسته‌های خود را بیان کردند.

IMG_0572

نماینده مردم در مجلس که سخنان خود را با ذکر مناقب اهل بیت(ع) و حضرت زینب(س) آغاز کرد، بر لزوم فراگیری مباحث حقوقی و قوانین و مقررات و مسائل مربوط به شوراها تأکید کرد. عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس وجود شوراهای اسلامی را اصل غیرقابل تغییر در قانون اساسی دانست و از اعضای شوراها خواست تا نسبت به وظایف خود اشراف کامل پیدا کنند.

اسفنانی وظایف شوراها را پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی بیان کرد.

وی به رساله عملیه امام خمینی(ره) استناد کرد و مجدداً فراگیری مسائل حقوقی، مقررات و وظایف شورا را برای اعضای شورا واجب شرعی دانست.

نماینده مردم در مجلس گفت یکی از سه شکل ورود یک لایحه برای به تصویب رسیدن در مجلس می‌گردد از طریق شورای عالی استان‌ها است لذا قانون به اعضای شورای حتی روستا این اختیار را داده تا از طریق شورای عالی استان طرحی را برای تصویب به مجلس ارسال کند.

سرپرست فرمانداری فریدونشهر سخنران دوم همایش بود که از شوراهای اسلامی خواست نسبت به تحت پوشش بیمه‌ی روستائیان، کشاورزان و عشایر درآوردن روستائیان، حفظ منابع طبیعی، جذب گردشگر برای روستا، ایجاد اشتغال در داخل روستا، بیمه محصولات کشاورزی و مشورت گرفتن اعضای شورا با ریش‌سفیدان روستا عنایت داشته و اقدام کنند.

یسلیانی از روستائیان خواست مراتع خود را به افراد غیر بومی نفروشند که این کار بدترین شیوه کسب درآمد است. وی همچنین به همه روستائیان توصیه کرد با قوانین و مقررات آشنا شوند. وی مثالی زد و گفت روستائیان باید بدانند که تا چند روز بعد از به دنیا آمدن نوزاد می‌توانند برای گرفتن شناسنامه به اداره ثبت احوال مراجعه کنند تا گرفتار دادگستری نشوند.

وی از روستاهایی که زیر نظر اداره آب روستایی نیستند خواست هر چه زودتر برای این امر اقدام کنند تا از خدمات آن اداره مثل کلر زنی و تأمین آب شرب سالم بهره مند شوند.

امام جمعه فریدونشهر سخنران بعدی مراسم بود. وی سخنان خود را با این عبارات آغاز کرد که اشتغال زایی در روستاها همان طور که سخنرانان اشاره کردند خوب است ولی چگونه باید انجام شود؟ جلوگیری از مهاجرت خوب است اما چطور باید صورت بپذیرد؟

حجت الاسلام غفاری با ذکر این نکته که وقتی یک گاو شیرده سیزده میلیون تومان است، وام پنج میلیونی برای اشتغال زایی یک روستایی خیلی کارساز نیست خواستار درک بیشتر مسئولین از شرایط روستائیان شد.

وی با انتقاد نسبت به سازمان آب منطقه‌ای که بعد از کلنگ زنی انتقال آب به مزارع خسارت دیده از تونل چشمه لنگان هنوز کار خود را شروع نکرده است، خواستار همکاری جدی و خالصانه بین شوراها و شهرداران و دهیاران شد. امام جمعه فریدونشهر این همکاری را ابتدا در محبت نسبت به یکدیگر و در ثانی اجرای مصوبات شورا دانست.

حجت الاسلام غفاری گفت رسیدگی به امور مراجعان باید در همان لحظه انجام شود و نباید به تعویق بیافتد.

وی خطاب به اعضای شوراهای اسلامی شهرستان گفت صادقانه اگر دیدید از پس خدمت به مردم بر می‌آیید، در دور بعدی هم کاندیدا شوید ولی اگر دیدید از پس کارها برنمی‌آیید یا نسبت به انجام وظایف شورا بی‌خیالید و یا نمی‌توانید با اعضای شورا به توافق برسید از صحنه خارج شوید.

نماینده ولی فقیه در فریدونشهر گفت: در بین یکدیگر اختلاف نداشته باشید که دود اختلاف بین مسئولین و شوراها به چشم مردم می‌رود.

امام جمعه فریدونشهر با توصیه به این که شوراها قبل از هر چیزی به فکر اسلام باشند، از آن‌ها خواست ورودی و خروجی مالی خود را به طور مرتب به مردم اعلام کنند تا شک و شبهه‌ای برای کسی باقی نماند و کسی هم نتواند سوءاستفاده کند.

وی در پایان گفت درآمد کسب شده از فروش مراتع یک روستا به عموم مردم تعلق دارد و باید در راه روستا و منافع عمومی خرج شود.

مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری ابتدای سخنان خود را مثل سخنرانان قبلی به قدردانی از شوراها اختصاص داد. بهمنی با بیان ان که خود قبلا عضو شورای روستا، شورای بخش، شورای شهرستانو شهردار بوده است گفت عضو شورا باید برای خدا کار کند، صادق و متواضع بوده و عدالت را رعایت کند.

IMG_0592

اجرای سرود توسط متربیان مهد کودک ساحل بهشت هم از برنامه‌های این مراسم بود.

  1. ازحاشیه این مراسم غیبت شورای شهر فریدونشهر بود اطلاع حاصل کردم دراعتراض به……خبرنگار همه راپوشش بده

  2. نماینده محترم شرح وظا یف خود را اول انجام داده سپس دیگر مسئو لان را فتوای شرعی بدهید . جنابعالی طوری صحبت میکنید که انگار همه مصا ئب و مشکلات از جانب شما حل شده و فقط شوراها مشکل ساز منطقه اند . مرد حسابی وضع جاده های متصل به شهرستانها سه ساله متوقف شده . وضع اشتغال . سرپرست نگه داشتن فرمانداری . دیگر مو ارد که در مسجد قول دادی و… مطالب امام جمعه محترم گویای این امر است . خواهشنا عملکرد خود را در این سه ساله شفاف بیان کنید *

Go to TOP