چاپ خبــر

عملکرد ضعیف مسئولان فریدونشهر در ساماندهی گردشگران

در حالی که شهرهای دیگر میلیاردها ریال سرمایه‌گذاری می‌کنند تا گردشگر جذب کنند، در شهرستان فریدونشهر هیچ گونه کارگروهی برای جذب سرمایه از گردشگرانی که بر شهرستان هزینه هم تحمیل می‌کنند تشکیل نشده است.

احسان جدیدی؛ پونه زار– طی تعطیلات روزهای گذشته، طبیعت شهرستان فریدونشهر میزبان هزاران گردشگری بود که از اقصی نقاط میهن عزیزمان به اینجا سفر کرده بودند.

صنعت گردشگری را یکی از مهمترین و پردرآمدترین صنایع جهان معرفی می‌کنند و سرمایه‌گذاری‌های گسترده در این بخش در سرتاسر جهان، بر این مطلب صحه می‌گذارد که جهان، اقتصاد گردشگری را باور کرده است.

گردشگر به دلایل مختلفی می‌تواند مکانی را برای سفر و گردش انتخاب کند که شهرستان فریدونشهر دو مورد از مهمترین و قابل توجه‌ترین جذابیت‌ها را برای سفر دارد: طبیعت و آب و هوا.

بسیاری از شهرهای دنیا به دنبال پیدا کردن و یا حتی ساختن یک جاذبه گردشگری برای جذب گردشگر هستند تا بتوانند این صنعت مهم را دریابند. در خیلی از مناطق، میلیاردها ریال سرمایه‌گذاری انجام می‌شود تا گردشگر جذب شود ولی اکنون فریدونشهر سال‌هاست مورد توجه گردشگرانی نه تنها از استان بلکه از کشور و حتی سایر نقاط جهان قرار گرفته است.

سال‌هاست در چهار فصل فریدونشهر در هر تعطیلات فوج فوج مسافران و گردشگران به سمت این شهرستان روی می‌آورند و از منابع طبیعی اینجا استفاده می‌کنند. ولی افسوس که در طی این مدت ما تنها توجهی که به صنعت گردشگری داشته‌ایم، ساخت یک پیست اسکی و یک فروش بلیط برای تنها پارک شهر بوده است.

موج گردشگرانی که نمود بارز آن را طی روزهای گذشته دیدیم سرمایه‌های یالقوه‌ای بوده که خیلی از شهرهای دیگر، تشنه دیدنشان‌ هستند. گردشگرانی که آمدنشان برای شهرستان بدون هزینه هم نیست؛ هزینه مراقبت و حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی، هزینه جمع کردن زباله‌ها و … .

خیلی مسأله دور از ذهن نیست. یک نگاه به مرکز استان خود بیاندازیم. گردشگر را راهنمایی می‌کنند. امکانات مورد نیازش را تأمین می‌کنند. در قبال ارائه خدمات هزینه دریافت می‌کنند. ولی در شهرستان ما نه مسافری راهنمایی می‌شود، نه خدماتی به مسافر و گردشگر ارائه می‌شود و نه در عوض سرمایه‌ای از طریق گردشگر جذب می‌شود.

گردشگر وارد شهرستان می‌شود. باید با پرس و جو از مردم، مقصد و مسیر خویش را پیدا کند. مکانی برای اقامت پیدا نمی‌کند، باید در خیابان چادر بزند. از آنجایی که تدبیری برای خدمت‌رسانی به گردشگر اندیشیده نشده است، نان در شهر کمیاب می‌شود، اکثر مغازه‌ها به رسم هر تعطیلی بسته هستند و مسافر برای پیدا کردن نیاز خود در شهر سرگردان می‌شود و پول عابربانک‌ها تمام می‌شود.

در شهرستان ما در حالی که برای مسافران نوروزی که تعداد زیادی هم نیستند، چندین جلسه و کارگروه برگزار شد، هیچ خبری از این چنین کارگروهی برای سیل مسافران فصول گردشگری در فریدونشهر نیست.

آمارهای در دسترس فرمانداری و دفتر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فریدونشهر ثابت می‌کند در تعطیلات نوروز تعداد خیلی کمی مسافر و گردشگر به فریدونشهر سفر می کنند. ولی چادرهایی که در تعطیلات سه روزه اخیر تنها به طور متراکم در پارک سراب و به طور گسترده در سطح شهر در بلوارها، پیاده‌روها و حتی در محوطه گلستان شهدا شاهد آن بودیم، حجم گردشگران را نشان می‌دهد.

گذشته از این که با وجود این حجم گردشگر در فریدونشهر و با وجود کشفیات تاریخی در این شهرستان، هنوز دفتر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فریدونشهر را به اداره تبدیل نکرده‌اند به عنوان نمونه با این که این دفتر دفترچه راهنمای گردشگری جدید برای فریدونشهر را همین سه ماه پیش چاپ و تهیه کرده است، ولی در این تعطیلات هیچ گونه چادر و یا مرکز اطلاع رسانی برای گردشگران وجود نداشت.

این گردشگران آسیب‌های جدی به طبیعت وارد می‌کنند. از کندن غیراصولی گیاهان دارویی گرفته تا شکار حیوانات، آتش زدن طبیعت و پراکنده کردن زیاله. این‌ها هزینه‌هایی است که شهرستان در قبال سفر گردشگران متحمل می‌شود ولی در سایه غفلت مسئولین با بی‌توجهی به گردشگر، این هزینه بازنمی‌گردد و متأسفانه گاهی مسئولان ما تنها به خرید چهار قلم جنس توسط چند گردشگر از مغازه‌های شهر بسنده می‌کنند.

امروز در حالی که یک نفر از شهر دیگری، با یک تور یک روزه فریدونشهر، روزانه میلیون‌ها تومان پول به جیب می‌زند، مردم و مسئولین ما، در حالی که مسأله بیکاری را مشکل خود می‌دانند توجهی به مسأله گردشگری نمی‌کنند.

 1. یکی گفت:

  مسولین ما متاسفانه خواب تشریف دارند. در این چند روزه می توانستندبا ایجاد یک چادر با یک نفر راهنما در ورودی شهر ، مسافران را حداقل راهنمایی کنند. این وظیفه را در این چند روز راننده امداد خودرو که در فلکه استقلال مستقر بود انجام می داد. مطمعنا کسی که بخواهد برای بار دوم به اینجا بیایید باک خودرو خود را کامل پر می کند، نان و مایحتاج خود را در شهر خود تهیه می کند، تنقلات خود را در شهرهای مسیر می خرد ولی در عوض حتما کلنگ و تیشه را با خود می آورد و زباله های خود را هم با فراغ بال در محیط رها می سازدو دغدغه لطمه دیدن محیط زیست و مزارع مردم را هم ندارد. بدون رودربایستی وقتی اینجا صاحب ندارد چرا که نه؟

 2. افرین به شما اقای جدیدی که به وظیفه خود عمل کردید وبه این مسله مهم برای حل مشکلات پراخته اید واقییت را گفته ای شهرستان فریدونشهر یکی از شهر های توریستی میباشد ولی مسولین بی عرضه این واقعیت را قبول نداشند وندارندومتاسفم برای خودمان هم بااین امار بیکاری بالای شهرستان که میتوان از این موقییت بهترین استفاده کرد واز معضل بیکاری جوانان را نجات داد وشاهد کوچ جوانان از شهرستان نباشیم.مسولین محترم حداقل کاری که از شما انتظار داریم این است وقتی یک جوان فریدونشهری استارت کار میزنه خواهشن سنک جلو راهش قرار ندهید ما شاهدیم که اکثر مراکز مهم توسط شهداری به افراد غیر بومی واگذار شده از جمله کارخانه اسفالت ومهمانسرا و تالار فریدونشهر وغیره…………..لطفا با ابروی شهرستا ن بیشتر بازی نکنید بیاید از این مسله توریست اسفاده کنیم وبرای جوانان زمینه کار ایجاد کنیم وبرای مسافران اسایش وامنیت بیشتر واز منابع محیطی شهرستان حفاظت کنیم که شاهدیم وهمه میدانند فریدونشهر یک منطقه بسیار مهم وویژه میباشد از هر نظر فرهنگ مردم ومنابع طبیعی وتاریخی و اب هوا وغیره ………………

 3. جوان گفت:

  اقای جدیدی خواهشن این گونه مطالب رابیشتر ذکر کنید شاید مسولیین ومردم فریدونشهر از خواب غفلت بیدار شوند

 4. افتاب گفت:

  سلام واقعا با اینهمه جاذبه گردشگری که این شهر داره وبخصوص آب وهوای عالی که داره باید یک برنامه ریزی دقیق انجام بشود

 5. مسوولان شهرستان اگه خواب هم نباشند انقدر نمی فهمند و قدرت تجزیه و تحلیلشان ضعیف و پایین است که تا بیاند به خودشون بیاندوبفهمند توریست یعنی چی و جذب کدومه و…..صد افسوس قرنها می گذرد .همان بهتر که بخوابند!!!!!!!!!!!

 6. واقعا حیف و هزاران افسوس اگر یادتان باشد سال گذشته نیز چنین اتفاقی افتاد اما مسولان و حتی
  آقای رحیمی اصناف نیز نبود نان و مرغ و …راتکذیب کردند و دیگر ان نیز به نحوی … آن وقت آقایان برای یکشنبه بازار و دیگر چیز ها چه جبهه گیریهایی که نکردنند ما اصلا در شهرستان اطاق فکر نداریم واقعا مسعولان گذشته و حال میراث فرهنگی و گردشگری ما چه قبلی و حال ضعیف عمل کردنند باید فکر اساسی شود….

 7. باسلام وتشکرویژه ازبرادردلسوزوآینده نگرمدیرمحترم سایت وزین پونه زار:
  بایدبه عرض عالی وهمه همشهریان وهموطنان ارجمند عرض نمایم که بیشترین مشکل شهر زیبای فریدونشهر عدم هماهنگی وبرنامه ریزی است که تاکنون مانتوانسته ایم ازاین نعمات خدادادی بهره ای ببریم واین هم بیانگر عدم دقت مادرتصمیم گیری های کلان درمنطقه است ،تصمیمات احساسی ولحظه ای مادرمقاطع مختلف وعدم بهره مندی ازمشورت باکارشناسان وخبرگان محلی ازجمله درانتخاب افراددرمجامع مشورتی این مشکلات راپدید می آورد.برای مثال عرض کنم مااگرخبرکان دلسوز.کارآمدی درشورای شهر،اصناف،شهرداری و…..داشتیم این مواردراکمترداشتیم و…پس همت کنیم خوب مشورت کنیم و تصمیم بگیریم.ازمسئولان بخواهیم وبی تفاوت نمانیم.تا نخواهیم نمی شود.

 8. زنده باد پونه زار که بعضی خبراش واقعا عالیه و همچنین به جا

 9. به عرض عزیزان برسانیم که بعضی از مغا زداران و کسبه ی محترم در این ایام حد اکثر بی انصافی را نسبت به مسافرین داشتند به صورتی که ورودی شهر هر عدد نان را به مبلغ ۵۰۰ تومان و قیمت مرغ تا نزدیک ۷۰۰۰ تومان رسید که عدم رسیدگی مسولان تعزیرات باعث سوء استفاده برخی کسبه شده . عزیزان این مسئله باعث بدنامی منطقه با توجه به پیشینه ی خوب فرهنگی و اخلاقی شهرمان میشود و همانند کسبه ی شمال کشور که به بی انصافی معروفند شهرما نیز به خاطر چهار کسبه ی مبتدی بدنام خواهد شد که این امر میطلبد مسئولان شهری در این موقع با گشتهای ویژه و سر زده از این موضوع به سادگی رد نشوند . چون که عواقب بسیاری بدی خواهد داشت با تشکر از سایت پونه زار …

 10. کاش مصاحبه ای نیز با سرپرست محترم فرمانداری در این زمینه می شد و نظرات مردم نیز به ایشان منعکس می شد

 11. جناب احسان جدیدی که این گزارش بیخود و غرض ورزی رادادی بدان هم نان بود با بالاترین ظرفیت هم گوشت هم مغازه ها باز بود نه چیزی گران شد من خودم ۲۵ تا مسافر تهران و اصفهان داشتم و مسئولین در حد وسع جا و مکان دادند هم آموزش پرورش هم هلال احمر هم شهرداری و شما از حضور مسافر متعجبی و شهر ظرفیت نداشته که زمین خدا را تقسیم بندی میکنی اگه به فکر بودی چندتاشونو میبردی خونتون جا میدادی انقد دلت برا مسافر نسوزه یا برا چیزه دیگه میسوزه دروغ پردازی و هتک حرمت و توهین هم حدی داره

  • واقعاٌ برای شما باید بااین دیدتاسف خورد که واقعیات رابا بغض وکینه مخلوط کردی من مسافراین شهربودم وفریدونشهری وضعیت شهر وکنترل شهر اصلاٌزیبنده شهر مانبود بعدازمدتی که به این شهر اومده بودم بامیهمانان غریبه ام خجالت کشیدم نمی دانم چراازیک انتقاد سازنده برای ساختن واصلاح اینطورآتش میگیرید
   ولی برای ساختن حرکتی نمی کنید چراباید ساکنین خیابان شریعتی مرتب برای میهمانان دررابازکنند که ازسرویس بهداشتی خانه های مردم استفاده کنند .و….تاکی بسه دیگه تنگ نظری کمی بازترفکرکنید .

 12. وجود سرویس های بهداشتی مرتب و تمیز نشان دهنده فرهنگ و شعور هر شهری است فارغ از اینکه بنده گرجی اصلا علاقه حضور مسافران در این شهر را ندارم چراکه بیش از آن که منفعت برای شهر داشته باشد ضرر به تمام معنا دارد و باعث نابودی اکوسیستم و طبیعت خواهد شد .مردمی که با ولع تمام بدون تعهد و وجدان و اخلاق و انسانیت و……………………….. ووووووووووووو چونان رام نشده و گرسنگی کشیده حمله می برند به طبیعت از هر نوع گیاهی چه مفید و چه غیر مفید(خوراکی ) را از بین می برند . و این را بارها خود شاهد بودم . فرهنگ برهنگی راکه همراه خود می آورند با شلوارک از خودرو پیاده شده به قصد خرید …. خانمهای نیمه عریان که محرک جوانان هستند و الگویی برای دختران شهر و روستا و………. ولی در عین حال ما که مدعی فرهنگ ویژه هستیم باید حد اقلها را در شهرسازی شهر رعایت کنیم بخاطر اینکه یک نفر هم که حضور پیدا می کند بخاطر تامین مایحتاج و نیازهای اولیه آواره کوی و برزن نباشد . برای سرویس بهداشتی روش (رَو به دره )استفاده نکند …..

 13. همشهری گفت:

  این کارهابستگی به فرهنگشون داره ……والا مانتونستیم شهرمون درست کنیم بریم به اون ها گیر بدیم.چندسال پیش گشت ارشاد درست کردند اما می رفتن ولی هیچ کاری نمی کردندتوپیست ……اگه خیلی حرص زنان ودختران بی حجاب میخورین برین وتذکر بدین اخر الزمان که میگن اینه … .

 14. این حر فها چیه اخر زمان و اول زمان . اگر اینجوری باشه تو اروپا ۱۰۰ ساله اخر و زمانه و روز به روز هم پیشرفت میکنند. با همین افکار وضع را به اینجا کشاندیم که جوان با دیدن به قول شما بی حجاب از خود بی خود میشود . برو فرهنگ و ایمانتا قوی کن برکت خدا از در و دیوار خوا هد امد . پیامبر عزیز فرموده است مو من اینه مومن است . یعنی افکار و عملکرد خوب ما و شما بازتاب دارد و عکس العمل مشابه در بر دارد . کسی که ذاتش خراب است اگر قله قاف تنها هم باشد فکر و افکارش خراب است . امام زمان (عج) مسلمان واقعی میخواهد . نه مسلم اسمی و زبانی ..

Go to TOP