چاپ خبــر
رئیس سازمان امور عشایر:

عشایر 1.8 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند

ئیس سازمان امور عشایر کشور با اشاره به اینکه عشایر 1.8 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، گفت: یک و نیم میلیارد تومان اعتبار در راستای توسعه اشتغال مناطق عشایری، مرزی و کم‌توسعه اختصاص پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پونه زار به نقل از فارس، کرمعلی قندالی با اشاره به اینکه برای حفظ اصالت و اقتدار کشور تلاش کرده و می‌کنند، اظهار کرد: عشایر 1.8 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه جمعیت عشایر کشور طی 4 سال گذشته تغییر نکرده  است، افزود: در دولت یازدهم فرصت بسیار مغتنمی برای عنوان کلمه عشایر در کشور ایجاد شد.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با اشاره به تشکیل شورای عالی عشایر در دولت یازدهم، خاطرنشان کرد: متاسفانه شورای عالی عشایر طی 10 سال گذشته تعطیل شده بود.

* اختصاص یک و نیم میلیارد تومان اعتبار در بخش اشتغال عشایری، مرزی و مناطق کم‌توسعه

وی با بیان اینکه چهار طرح در راستای پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی در امور عشایر کشور مورد بررسی قرار گرفته‌ است، گفت: یک و نیم میلیارد برای توسعه اشتغال مناطق عشایری، مرزی و کم‌توسعه اختصاص پیدا کرده است.

قندالی با بیان اینکه باید از ظرفیت‌های موجود در راستای تحقق اهداف استفاده کنیم، ادامه داد: گردشگری و بخش گیاهان دارویی، ازجمله حوزه‌هایی است که می‌توان از آن‌ها به نحو احسن استفاده کرد.

وی از اختصاص پنج میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به استان همدان طی دو سال گذشته خبر داد و افزود: 30 میلیارد تومان اعتبار به صورت متمرکز داریم که در صورت تخصیص، یک میلیارد تومان آن در اختیار امور عشایر استان قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با اشاره به تدوین طرح  بهداشتی، درمانی و فرهنگی، یادآور شد: طرح بهداشتی و درمانی و فرهنگی ظرف یک ماه آینده تصویب و اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه اگر این طرح در برنامه ششم به مرحله اجرایی برسد بسیاری از مشکلات و نگرانی‌های حوزه امور عشایر برطرف خواهد شد، ادامه داد: پیشنهاد می‌دهیم استان همدان به پایلوت اجرای این طرح تبدیل شود.

قندالی با تأکید بر اینکه تشکیل شورای عالی عشایر منجر به معرفی کلمه عشایر در سطح ملی شد، خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه توجه ویژه‌ای به حوزه امور عشایری شده در حالی که در برنامه پنجم هیچ حکمی در این زمینه نداشتیم، لذا باید عشایر کشور را مورد توجه قرار دهیم و به آن‌ها کمک کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با اشاره به اینکه دود هرگونه غفلت از هر قشر به چشم خودمان می‌رود، اظهار کرد: قشر عشایر ازجمله اقشاری است که نباید از آن غافل شد.

* اختصاص 100 میلیارد تومان به تشکل‌ها

وی تقویت تشکل‌ها را یکی از اهداف مهم امور عشایری عنوان کرد و گفت: 100 میلیارد تومان اعتبار در راستای تقویت تشکل‌های عشایری اختصاص پیدا کرده است.

Go to TOP